Wojna trzydziestoletnia na Śląsku Aspekty militarne

Ocena: 6 (1 głosów)

Informacje dodatkowe o Wojna trzydziestoletnia na Śląsku Aspekty militarne:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: b.d
Kategoria:
ISBN: 9788389802507
Liczba stron: 280

więcej

Kup książkę Wojna trzydziestoletnia na Śląsku Aspekty militarne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wojna trzydziestoletnia na Śląsku Aspekty militarne - opinie o książce

'Raczej niech będzie pustynia niż kraj heretycki'.

Powyższa zasada stanowiła główny wyznacznik polityki religijnej Habsburgów na Śląsku. Jej orędownikiem był jeden z najbardziej zacietrzewionych cesarzy Ferdynand II.

Zanim przystąpicie do lektury tej monografii, przygotujcie się odpowiednio. Bo to nie jest lektura łatwa, mamy mnóstwo szczegółów w zakresie wojskowości, etc.

Wojna trzydziestoletnia była konfliktem zbrojnym rozgrywającym się w latach 1618-1648. Początkowo miała charakter religijny (dragonady, etc.), Śląsk uczestniczył tylko do 1621 roku. Z czasem jednak straciła swój pierwotny charakter, zaczęły dominować prywatne interesy poszczególnych krajów. A nazwa wojny jest tylko umowna, bowiem mimo podpisania traktatu westfalskiego, walki trwały w najlepsze.

Odwołując się do genezy działań militarnych (przypomnę najistotniejsze rzeczy), zasygnalizuję, że napięcia między protestantami a Habsburgami przybrały na sile już w XVI wieku. Przecież źródłosłów pojęcia protestantyzm sięga protestu złożonego przez ewangelików sześciu księstw i czternastu miast w 1529 roku w Spirze przeciw uchwale zakazującej przechodzenie na ewangelicyzm.

Cuius regio, eius religio? Zasada zawarta w postanowieniach pokoju augsburskiego (1555), który w istocie niewiele zmienił, nie przyniósł spodziewanych korzyści. Przedstawiciele dynastii austro-węgierskiej z jeszcze większą gorliwością próbowali nawracać heretyków. Na jego mocy to panujący miał decydować o wyborze wyznania i narzucać je poddanym. Niezależnie od woli cesarza. Inaczej, miała regulować stosunki religijne na danym obszarze; zniesiona w 1806 roku.

Protestanci, odpowiadając na taką politykę, utworzyli w 1608 roku Ligę Protestancką, reprezentującą ich interesy w Rzeszy. Na jej czele stanął palatyn czeski, Fryderyk V ( ''król zimowy"). Należy wspomnieć również o Majestätsbrief, czyli dokumentach z 1609 roku cesarza Rudolfa II gwarantujących wolność wyznania w Czechach. Nie wszystkim to odpowiadało, po sromotnej klęsce Czechów pod Białą Górą 8 listopada 1620 roku, cesarz Ferdynand II oświadczył z dumą, iż List Majestatyczny traci ważność.

Akord drezdeński był umową zawartą przez stany śląskie z Ferdynandem Habsburgiem w Dreźnie 28 lutego 1621 roku. Czesi musieli odpuścić, zrezygnowali z próby wyniesienia na tron Fryderyka V, zmuszono ich do zapłacenia kontrybucji w kwocie 300 tys. guldenów.

Wraz z 1618 roku przyszły nowe nadzieje, ale też i niepokoje. W związku z postępującą dyskryminacją protestantów Czesi odczuwali coraz większą frustrację, postanowili więc coś z tym zrobić. Reprezentanci stanów udali się na Hradczany. Powszechnie uważa się, że zalążkiem wojny trzydziestoletniej były właśnie Czechy i tzw. defenestracja praska (23 maja 1618 roku), kiedy to z okna Zamku Królewskiego na Hradczanach wyrzucono dwóch cesarskich polityków; ocaleli dzięki... kompostowi. Niezadowolenie Czechów znalazło ujście w tym wydarzeniu.

Rozwój śląskich miast i miasteczek przerwała wojna trzydziestoletnia, jakże bardzo wyniszczająca dla tej krainy. Zniszczono, spalono wiele miast: Jawor, Bytom, Rybnik, itd. Pamiętajmy, że prowincja ta znajdowała się pod berłem Habsburgów, była jednym z krajów Korony św. Wacława. Na jej obszarze dochodziło do licznych grabieży ze strony wojsk cesarskich, protestanckich. Szczególną brutalnością zasłynęli: Albrecht von Wallenstein, przegnał oddziały Ernesta von Mansfelda ze Śląska; nie mniejszym okrutnikiem był Arvid Wittenberg.

Wojna trzydziestoletnia na Śląsku. Aspekty militarne jest solidną monografią naukową, w pełni wyczerpującą temat. Niestety, jak to często bywa w tego typu publikacjach, jej język jest hermetyczny i mało przystępny. Nie jest to jakiś szczególny zarzut, zwłaszcza że w tytule wyraźnie zaakcentowano: aspekty militarne. Pojawia się fachowe, specjalistyczne słownictwo.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy