Wojna okiem generała

Ocena: 4 (1 głosów)

Wojna - to słowo ostatnimi czasy słyszymy niepokojąco często. Wzbudza strach, przyspiesza puls. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Jakie ludzkie dramaty za nią stoją? Czy zawita do naszego kraju? A jeśli tak, to kiedy?

Generał Jarosław Kraszewski przedstawia kulisy wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Odpowiada na pytania o stan polskiej armii, wyjaśnia, jak może wyglądać potencjalna wojna atomowa i atak na Polskę, zdradza triki wojenne stosowane po dziś dzień i opowiada o wpadkach w polskiej armii. Nie brak również wspomnień na temat żołnierzy zza wschodniej granicy, którymi generał dowodził w Iraku, a także pytań o to, kto zarabia na tej wojnie i czy jej koniec jest bliski.

Szczera, momentami bolesna opowieść o nich, o nas, o naszej przyszłości...

Krzysztof Pyzia celnie pyta, generał Jarosław Kraszewski ciekawie odpowiada. W tej rozmowie, momentami lekkiej, momentami bardzo poważnej, przeczytamy wszystko to, czego chcielibyśmy się o wojnie dowiedzieć. I trochę o tym, o czym boimy się nawet pomyśleć.

Konrad Piasecki, dziennikarz

Jeśli chcesz poznać prawdę o Rosjanach, Ukraińcach, Amerykanach i Polakach w mundurach - bez uprzedzeń, ale i bez taryfy ulgowej - musisz sięgnąć po tę książkę! Gdyby naszą armią dowodzili tacy ludzie jak generał, spałbym spokojnie (sęk w tym, że jest już niestety na emeryturze).

Bogdan Rymanowski, dziennikarz

Jarosław Kraszewski - generał brygady Wojska Polskiego. Przygodę z wojskiem zaczynał w Toruniu jako podchorąży w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii. Następnie pełnił funkcję między innymi dowódcy dywizjonu artylerii samobieżnej w 23 Brygadzie Artylerii Armat w Zgorzelcu. Później, po skończeniu studiów w Akademii Obrony Narodowej, został przeniesiony do Dowództwa Wojsk Lądowych w Warszawie. Kolejno odbywał studia w Akademii Dowódczo-Sztabowej w USA, a także pełnił obowiązki szefa G-3 w Iraku. Później pełnił służbę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego i dowodził 23 Śląską Brygadą Artylerii w Bolesławcu. Następnie po ukończeniu tak zwanych studiów generalskich dowodził Wielonarodową Brygadą (LITPOLUKRBRIG) w Lublinie. W latach 2013-2015 był szefem Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych, a w listopadzie 2015 roku został wyznaczony na stanowisko dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. W lutym 2016 roku prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek ministra obrony narodowej, 1 marca 2016 roku mianował go na stopień generała brygady. Od 2019 roku przebywa na emeryturze.

Krzysztof Pyzia - absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor bestsellerów, między innymi Jerzy Dziewulski o polskiej policji, Jerzy Dziewulski o terrorystach w Polsce i wywiadu rzeki z Wojciechem Pokorą Z Pokorą przez życie, a także historii Polski w anegdotach pod tytułem Wyszło jak zwykle. Rozbrajająca historia Polski. Dziennikarz Radia ZET, tygodnika ,,Angora" i ,,Playboya". Autor bloga KtoPyziaNieBladzi.pl. Interesuje się historią, służbami specjalnymi, terroryzmem i wojskowością.

Informacje dodatkowe o Wojna okiem generała:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-10-31
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788383524153
Liczba stron: 344

Tagi: Biografie i literatura faktu

więcej

Kup książkę Wojna okiem generała

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wojna okiem generała - opinie o książce

Avatar użytkownika - kulturowa_anihil
kulturowa_anihil
Przeczytane:2024-11-10, Ocena: 4, Przeczytałem,

Ta publikacja zaoferowała mi zupełnie nowy wymiar sporzenia na współczesne konflikty zbrojne, funkcjonowanie wojska i sporo innych działań wokoło militarnych. Już sam fakt, że do tego świata zaprasza nas doświadczony żołnierz gwarantuje, że wiedzy i pasji nie może zabraknąć i zapewniam, że nie zabrakło.

Moją podstawową obawą co do tej publikacji był język, jednak co mnie zaskoczyło to pomimo tego, że miejscami jest sporo żargonu i skrupulatnych opisów działań taktycznych, to książka była łatwa w odbiorze i nie stanowiła dla mnie problemu. Dodatkowo stosowanie typowo wojskowego języka dodało książce realizmu i poczucia takiej głębi w zdobywaniu wiedzy.

Sporą zaletą publikacji jest fakt, że autor opisuje różne sytuacje bojowe, opierając się na konkretnych przykładach z własnych doświadczeń i rozległej wiedzy wojskowej. Generał poruszył także istotne kwestie moralne i psychologiczne, ukazał jak wojna wpływa na jednostki oraz jak żołnierze radzą sobie z obciążeniami związanymi z traumatycznymi przeżyciami i przyznaje szczerze, że te fragmenty momentami czytało mi się trudno, ze względu na wywołane u mnie refleksje.

Książka od początku stanowiła dla mnie łakomy Konsek i przyznaje, że mnie nie zawiodła. Znalazłam mnóstwo informacji, okraszonych bardzo wartościowymi obserwacjami i przemyśleniami Kraszewskiego. Książka ukazała mi wiele aspektów dotyczących wojska, które nie pojawiają się w mainstreamie.

Recenzja w ramach współpracy z Wydawnictwem Prószyński S-ka

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy