Wojna okiem generała

Ocena: 5 (3 głosów)

Wojna - to słowo ostatnimi czasy słyszymy niepokojąco często. Wzbudza strach, przyspiesza puls. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Jakie ludzkie dramaty za nią stoją? Czy zawita do naszego kraju? A jeśli tak, to kiedy?

Generał Jarosław Kraszewski przedstawia kulisy wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Odpowiada na pytania o stan polskiej armii, wyjaśnia, jak może wyglądać potencjalna wojna atomowa i atak na Polskę, zdradza triki wojenne stosowane po dziś dzień i opowiada o wpadkach w polskiej armii. Nie brak również wspomnień na temat żołnierzy zza wschodniej granicy, którymi generał dowodził w Iraku, a także pytań o to, kto zarabia na tej wojnie i czy jej koniec jest bliski.

Szczera, momentami bolesna opowieść o nich, o nas, o naszej przyszłości...

Krzysztof Pyzia celnie pyta, generał Jarosław Kraszewski ciekawie odpowiada. W tej rozmowie, momentami lekkiej, momentami bardzo poważnej, przeczytamy wszystko to, czego chcielibyśmy się o wojnie dowiedzieć. I trochę o tym, o czym boimy się nawet pomyśleć.

Konrad Piasecki, dziennikarz

Jeśli chcesz poznać prawdę o Rosjanach, Ukraińcach, Amerykanach i Polakach w mundurach - bez uprzedzeń, ale i bez taryfy ulgowej - musisz sięgnąć po tę książkę! Gdyby naszą armią dowodzili tacy ludzie jak generał, spałbym spokojnie (sęk w tym, że jest już niestety na emeryturze).

Bogdan Rymanowski, dziennikarz

Jarosław Kraszewski - generał brygady Wojska Polskiego. Przygodę z wojskiem zaczynał w Toruniu jako podchorąży w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii. Następnie pełnił funkcję między innymi dowódcy dywizjonu artylerii samobieżnej w 23 Brygadzie Artylerii Armat w Zgorzelcu. Później, po skończeniu studiów w Akademii Obrony Narodowej, został przeniesiony do Dowództwa Wojsk Lądowych w Warszawie. Kolejno odbywał studia w Akademii Dowódczo-Sztabowej w USA, a także pełnił obowiązki szefa G-3 w Iraku. Później pełnił służbę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego i dowodził 23 Śląską Brygadą Artylerii w Bolesławcu. Następnie po ukończeniu tak zwanych studiów generalskich dowodził Wielonarodową Brygadą (LITPOLUKRBRIG) w Lublinie. W latach 2013-2015 był szefem Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych, a w listopadzie 2015 roku został wyznaczony na stanowisko dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. W lutym 2016 roku prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek ministra obrony narodowej, 1 marca 2016 roku mianował go na stopień generała brygady. Od 2019 roku przebywa na emeryturze.

Krzysztof Pyzia - absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor bestsellerów, między innymi Jerzy Dziewulski o polskiej policji, Jerzy Dziewulski o terrorystach w Polsce i wywiadu rzeki z Wojciechem Pokorą Z Pokorą przez życie, a także historii Polski w anegdotach pod tytułem Wyszło jak zwykle. Rozbrajająca historia Polski. Dziennikarz Radia ZET, tygodnika ,,Angora" i ,,Playboya". Autor bloga KtoPyziaNieBladzi.pl. Interesuje się historią, służbami specjalnymi, terroryzmem i wojskowością.

Informacje dodatkowe o Wojna okiem generała:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-10-31
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788383524153
Liczba stron: 344

Tagi: Biografie i literatura faktu

więcej

Kup książkę Wojna okiem generała

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wojna okiem generała - opinie o książce

„Wojna okiem generała”, w której Krzysztof Pyzia prowadzi rozmowę z generałem Jarosławem Kraszewskim, to tytuł, który od razu mnie zaintrygował. Przyznam szczerze, że w ostatnim czasie miałam okazję poznać twórczość Krzysztofa Pyzi i dosłownie mnie zachwycił, niemniej jednak był to nieco inny typ książki, niż ten, z którym mamy do czynienia w tym przypadku. Autor zachwycił mnie bowiem formą przekazywania wiedzy historycznej w nieco humorystyczny sposób, tutaj jest zupełnie inaczej, ale temat również jest zgoła inny, zasługujący na zachowanie powagi.
Sięgając po ten tytuł mamy możliwość przeczytania szczerych wypowiedzi generała Jarosława Kraszewskiego, który przybliża nam wiele zagadnień dotyczących wojny. Opowiada o niebezpieczeństwach, które grożą naszemu krajowi w przyszłości. Przybliża nam zagadnienie wojny atomowej, o której tak wiele się mówi, wspomina również o tym, czy faktycznie możliwy jest atak na nasz kraj, ale również porusza temat przygotowania do wojny naszej armii. Generał, korzystając z własnego doświadczenia, przedstawia nam sytuacje z frontu, które faktycznie miały miejsce. Przyznaje również, że z traumami doświadczonymi na misjach nie jest łatwo sobie poradzić, nie każdy psychicznie wytrzymuje obciążenie związane z przeżyciami, jakich doświadczają żołnierze.
Książka, po którą warto sięgnąć, szczególnie w czasach, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna.
Autor zdecydowanie mnie nie zawiódł i polecam sięgnąć po ten tytuł, napisany jest przystępnie, tak, że każdy będzie w stanie zrozumieć, co autor chce nam przekazać, a pomoże on nam wiele w życiu zrozumieć! Ja jak najbardziej polecam!

Link do opinii

" [...] Rosjanie pokazali, że mają gdzieś humanitaryzm. A jeśli oni pokazują taką postawę, to dlaczego my mamy być świętsi od papieża? [...]"

"Wojna okiem generała" autorstwa Krzysztofa Pyzia, to genialny reportaż, a właściwiej wywiad z emerytowanym generałem brygady Wojska Polskiego Jarosławem Kraszewskim. Panowie rozmawiają sobie między innymi o wojnie na Ukrainie i sytuacji militarnej naszego kraju.
Poznałam mnóstwo faktów, o których nigdy nie słyszałam. Generał Kraszewski otworzył mi oczy na niektóre sprawy.
Tak jak pewnie i wy jestem przerażona sytuacją Ukrainy. Kompletnie nie rozumiem postępowania tyrana, jakim jest Putin. Straszy całą Europę. Czy zaatakuje sojuszników NATO? Mam cichą nadzieję, że świat w końcu pokaże mu, gdzie raki zimują. Za to co zrobił i nadal robi, powinien spłonąć na stosie razem ze swoją elitą. Piekło i ognie piekielne już na niego czekają. Żyć wiecznie nie będzie i kiedyś odpowie za to co uczynił.
Tak jak mówi generał Kraszewski, dla Putina nie liczą się jego rodacy. Dla niego są zwykłym "mięsem armatnim". Na miejsce zabitych od razu znajdują się nowi kompletnie niewyszkoleni zacofani ludzie, którzy ślepo wykonują polecenia swojego pana i władcy. Mamy XXI wiek, a dla nich czas zatrzymał się chyba na średniowieczu. Przeszli i nadal przechodzą prania mózgów. Przykre, ale prawdziwe.
Krzysztof Pyzia i generał Kraszewski idealnie podsumowali Ukraińców i Rosjan. Gdyby Ukrainiec zobaczył rannego Rosjanina, pomógłby mu. W odwrotnym przypadku doszłoby do zabójstwa, bo tak karze im ich przywódca. To jest przykre.
Wojna Rosyjsko-Ukraińska, jak pamiętacie, trwa od 2014 roku i
trwa do dzisiaj. Patrząc na wojenne postępy, wojna może potrwać jeszcze kolejne 10 lat. Chyba że włączą się w nią inne państwa lub niestety w Ukrainie zabraknie ludzi do walki. Nie wierzę, że Trump jest w stanie przyspieszyć zakończenie wojny.
Pomagamy, jak możemy, ale to nie wystarczy. Putin non stop straszy, a świat się boi. Dzisiaj pokazał wszystkim, na co go stać. Czy nasz kraj jest zagrożony? Poczytajcie, co na ten temat myśli nasz generał
Polecam ten reportaż. Dowiecie się z niego również, jak wygląda nasze wojsko. W czym jesteśmy mocni, a co jest naszym najsłabszym ogniwem. Mam nadzieję, że odpowiedni ludzie, to naprawią i będziemy militarną potęgą. Wtedy, żaden Putin nie będzie dla nas zagrożeniem.
Tak jak generał Kraszewski mówi, powinniśmy mieć możliwość szkolenia rakietowców, bo to bardzo ważne, żebyśmy mieli bardzo dobrze wyszkolonych żołnierzy.
Boli mnie, że nasze państwo odpowiednio nie zareagowało, gdy Rosjanie świadomie naruszali naszą przestrzeń powietrzną. A co na ten temat myśli generał?
W dzisiejszych niebezpiecznych czasach warto przeczytać rozmowę generała Jarosława Kraszewskiego z Krzysztofem Pyzią i niektóre informacje wziąć sobie do serca.
Mam nadzieję, że za jakiś czas będę mogła przeczytać kolejną książkę z udziałem generała Jarosława Kraszewskiego i Krzysztofa Pyzia.

Ps.

Czy wy wiecie, gdzie są w waszych miastach schrony? Czy się tym kiedykolwiek interesowaliście?

Ps.2

Podoba mi się okładka. Z jednej strony jest bardzo przytłaczająca, a z drugiej strony dająca nadzieję na lepsze jutro.

Ps. 3

Komu tak najbardziej zależy na tym, żeby wojna na Ukrainie nigdy się nie skończyła? Kto na tym najwięcej zarabia? Po odpowiedzi odsyłam was do tej książki.

Link do opinii
Avatar użytkownika - kulturowa_anihil
kulturowa_anihil
Przeczytane:2024-11-10, Ocena: 4, Przeczytałem,

Ta publikacja zaoferowała mi zupełnie nowy wymiar sporzenia na współczesne konflikty zbrojne, funkcjonowanie wojska i sporo innych działań wokoło militarnych. Już sam fakt, że do tego świata zaprasza nas doświadczony żołnierz gwarantuje, że wiedzy i pasji nie może zabraknąć i zapewniam, że nie zabrakło.

Moją podstawową obawą co do tej publikacji był język, jednak co mnie zaskoczyło to pomimo tego, że miejscami jest sporo żargonu i skrupulatnych opisów działań taktycznych, to książka była łatwa w odbiorze i nie stanowiła dla mnie problemu. Dodatkowo stosowanie typowo wojskowego języka dodało książce realizmu i poczucia takiej głębi w zdobywaniu wiedzy.

Sporą zaletą publikacji jest fakt, że autor opisuje różne sytuacje bojowe, opierając się na konkretnych przykładach z własnych doświadczeń i rozległej wiedzy wojskowej. Generał poruszył także istotne kwestie moralne i psychologiczne, ukazał jak wojna wpływa na jednostki oraz jak żołnierze radzą sobie z obciążeniami związanymi z traumatycznymi przeżyciami i przyznaje szczerze, że te fragmenty momentami czytało mi się trudno, ze względu na wywołane u mnie refleksje.

Książka od początku stanowiła dla mnie łakomy Konsek i przyznaje, że mnie nie zawiodła. Znalazłam mnóstwo informacji, okraszonych bardzo wartościowymi obserwacjami i przemyśleniami Kraszewskiego. Książka ukazała mi wiele aspektów dotyczących wojska, które nie pojawiają się w mainstreamie.

Recenzja w ramach współpracy z Wydawnictwem Prószyński S-ka

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy