Wierzę w Syna Bożego. Program duszpasterski na rok 2013/2014

"Program duszpasterski dla Kościoła w Polsce na lata 2013-2014" zawiera: słowa klucze, założenia treści oraz wskazania co do realizacji i celebracji. Temat Programu w nowym roku liturgicznym brzmi: Wierzę w Syna Bożego. Zasadniczym słowem, będącym także kluczem w ogólnym zarysie Programu, jest kerygmat, kerygma (z greki: proklamacja, obwieszczenie przez publicznego posłańca, ogłaszanie, treść i czynność głoszenia), czyli orędzie zbawienia dokonanego i objawionego przez Boga w Jezusie Chrystusie, głoszone w Jego imieniu, weryfikowane, potwierdzone i strzeżone w Kościele dzięki asystencji Ducha Świętego w celu nawrócenia i zbawienia ludzi (EK, t. VIII, k. 1360).

Kerygmat zawiera cztery najważniejsze prawdy, które winno się głosić z żywą wiarą popartą świadectwem życia:
1) Bóg kocha człowieka (miłość).
2) Człowiek oddalił się od Stwórcy (grzech).
3) Pan zsyła nam Zbawiciela (zbawienie).
4) Przyjęcie Chrystusa jako Pana i Zbawiciela (osobiste przyjęcie przez wiarę).

Drugim istotnym terminem jest Słowo – wiara, które winniśmy uwzględniać w ogólnym planowaniu duszpasterstwa, ale szczególnie w aspekcie przepowiadania i katechezy. Znaczenie tych terminów i ich treść zostały uwzględnione w poszczególnych sugestiach dotyczących homilii. Prawie każda propozycja przepowiadania słowa Bożego na niedzielę lub święto zawiera:
a) podtytuł sugerujący główną myśl homilii,
b) krótkie doświadczenie życiowe (pytanie świata),
c) biblijne komentarze do czytań,
d) podpowiedź Ojca Kościoła (cytat),
e) krótka sugestia (odpowiedź na pytanie świata),
f) pastoralne propozycje (do realizacji).

Biblijne komentarze na rok 2013/2014 zawierają przede wszystkim podpowiedzi do homilii. Można je także wykorzystać do katechezy oraz podczas spotkań w małych grupach, gdy zwracamy uwagę na wartość słowa Bożego w życiu chrześcijanina.

"Program duszpasterski na rok 2013/2014 Wierzę w Syna Bożego" rozpoczyna czteroletni cykl zawierający następujące słowa klucze:
 metanoia – nawrócenie,
 chrzest,
 świadectwo – misja.

Celem czteroletniego Programu jest przygotowanie wiernych do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Informacje dodatkowe o Wierzę w Syna Bożego. Program duszpasterski na rok 2013/2014:

Wydawnictwo: Święty Wojciech

Wierzę w Syna Bożego. Program duszpasterski na rok 2013/2014 - opinie o książce

Być solą ziemi. Program duszpasterski na rok 2012/2013
pod red. ks. dr. Szymona Stułkowskiego0
Okładka ksiązki - Być solą ziemi. Program duszpasterski na rok 2012/2013

Program duszpasterski „Być solą ziemi” na rok 2012/2013 jest ostatnią częścią trzyletniego programu „Kościół domem i szkołą komunii”...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski