Wierzby

Podróżujący po Dunaju mężczyźni natykają się na miejsce oddalone od zamieszkanych terenów, które otoczone przez karłowate wierzby sprawia wrażenie, jakby znajdowało się na granicy innej rzeczywistości.

W serii tej prezentujemy naszym Czytelnikom starannie wybraną klasykę literatury grozy – znane i uznane dzieła będące kamieniami milowymi literackiego horroru i niesamowitości.

Choć utwory te w większości od dawna dostępne są na polskim rynku wydawniczym, to zwykle krążą w drugim obiegu lub wznawia się dawne przekłady, które albo mają już sto lat, albo na takie są stylizowane. Tymczasem pisarze grozy najczęściej posługiwali się językiem im współczesnym. Dlatego podjęliśmy decyzję, by przygotować nowe i nowoczesne zarazem tłumaczenia, oddające treść opowiadań we współczesnej polszczyźnie. Jednocześnie dokładamy wielu starań, by wszelkie niuanse i zaszłości wyjaśniać w przypisach.
Wierzymy, że charakter tej serii stworzy dla młodszych odbiorców szansę poznania historii, które inspirowały twórców grozy przez kolejne dekady – i do dziś mają olbrzymi wpływ na popkulturę. Jednocześnie mamy nadzieję, że starsi czytelnicy z radością wrócą do znanych opowieści, odkrywając nową jakość w nowoczesnym opracowaniu językowym.

Chcielibyśmy wreszcie, aby za sprawą tej klasycznej kolekcji światowa literatura grozy otrzymała należytą oprawę wizualną, tworząc miły dla oka, jednolity zbiór – ozdobę biblioteczki każdego fana horroru.

Informacje dodatkowe o Wierzby:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2024-05-31
Kategoria: Horror
Tytuł oryginału: The Willows
Tłumaczenie: Krzysztof Grudnik

Kup książkę Wierzby

Wierzby - opinie o książce

Macie ochotę na klasykę literatury niesamowitej? Jeśli tak, to zapraszam na prawdziwą nadnaturalną perełkę.

Dwóch przyjaciół przemierzających świat, zapuściło się w odległe i opustoszałe rejony Dunaju. Nadchodząca burza sprawia, że zatrzymują się na jednej wysepce porośniętej wierzbami.

Nocą zawsze wszystko wydaje się inne, mroczniejsze. Z dala od ludzi, milion wierzb, wiszący na niebie księżyc, hulający wiatr i człowiek. Czujecie już ten klimat?

Dziwne wydarzenia sprawiają, że wydaje się, że bohaterowie nie są sami. Coś tu jest mocno nie tak, coś złowieszczego. To narastające poczucie, że nieokreślony byt czai się w kołyszących wierzchołkach drzew. Wierzby emanujące niesamowitą aurą. Wrażenie bycia obserwowanym wywołujące podskórny, pierwotny lęk pełzający do samych trzewi... Czy rzeczywiście coś tam jest? A może to tylko rozhisteryzowana wyobraźnia podróżników? Czy to obłęd?

W tej odległej dziczy granice między światem rzeczywistym, a nadprzyrodzonym zdają się przenikać.
Blackwood pokazuje, że w pewne miejsca lepiej nigdy się nie zapuszczać, gdyż pragną być nieskalane naszą obecnością...

To jedno z najbardziej klimatycznych opowiadań jakie mi było dane przeczytać. Jest niepokojąco! Piękno przyrody i namacalna groza wywołująca nieziemski strach. Oniryczna i mistyczna opowieść będzie mi się śniła przez kolejne tygodnie.

"Wierzby" to nienazwana groza, oparta na niedopowiedzeniu. U Blackwooda las jest czymś więcej niż nam się wydaje. Gorąco polecam przeczytać i samemu doświadczyć tego cudownego niepokoju.

Katooola patronuje tylko sztosom!

Drzewa go kochały
Algernon Blackwood 0
Okładka ksiązki - Drzewa go kochały

Gdzieś w hrabstwie Kent, w cieniu pradawnego lasu, wśród gałęzi starych buków i dębów, wśród szeleszczących z cicha liści, akompaniowane przez nieprzerwany...

Wendigo i inne upiory
Algernon Blackwood0
Okładka ksiązki - Wendigo i inne upiory

13 niesamowitych opowiadań urokliwie zilustrowanych przez Antoniego Sobeckiego. edycja ze specjalnie do niej napisanym wstępem i bibliografią znawcy ghost...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski