Wielka księga pozornie niemożliwych zbrodni jest oryginalnym prezentem dla wszystkich, którzy lubią dobre opowieści detektywistyczne. W książce znajdziecie nie tylko klasyczne zagadki zamkniętego pokoju rozwiązane przez genialne umysły światowej sławy detektywów, ale także opowiadania, w których miejsce zbrodni jest niespodziewane, a okoliczności nietypowe.
Tajemnica zamkniętej łazienki, Latający trup, Niewidzialna broń i wiele innych..... Przedstawiamy najlepszy wybór opowiadań kryminalnych o pozornie niemożliwych i niewykonalnych zbrodniach. Zdobył on serca czytelników na całym świecie
i z pewnością zachwyci także Was. Usiądźcie wygodnie i delektujcie się dwudziestoma ekscytującymi i niezwykłymi opowieściami.
Książka jest idealnym prezentem i doskonałym towarzyszem na długie zimowe wieczory, kiedy zamykacie drzwi na klucz i myślicie, że jesteście bezpieczni...
Wydawnictwo: Studio Wydawnicze Familia
Data wydania: 2024 (data przybliżona)
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 504
Jak można dokonać morderstwa gdy ofiara jest sama w zamkniętym na klucz pokoju? Czym dokonano morderstwa jeśli nigdzie nie ma narzędzia zbrodni? Jeśli lubicie kryminalne zagadki i przenikliwych detektywów warto sięgnąć po "Wielką księgę opowieści kryminalnych".
"Wielka księga opowieści kryminalnych. Zbrodnie pozornie niemożliwe" to dwadzieścia opowiadań. Zostały one podzielone na pięć kategorii: najwymyślniejsze sposoby na zabójstwo, mordercze ostrza, tajemnicze zniknięcia, jak wykryć morderstwo oraz skradzione owoce smakują najlepiej. Kategoria sugeruje przewodni temat opowiadań. Autorami są zarówno znani pisarze i pisarki jak Agatha Christie, Stephen King, Edgar Allan Poe, sir Arthur Conan Doyle jak w ogóle nieznani, przynajmniej dla mnie. Przed każdym opowiadaniem znajduje się krótka notka dotycząca autora. Dzięki niej możemy lepiej poznać każdego autora i dowiedzieć się o nim kilku ciekawostek.
"Wielka księga opowieści kryminalnych" jest zbiorem starannie wyselekcjonowanych przez Otto Peznlera opowiadań z gatunku klasycznych opowieści kryminalnych i detektywistycznych. Opowiadania nie są długie i liczą od kilku do kilkunastu stron. Opowieści skupiają się głównie na tym kto i jak popełnił zbrodnię, a nie jak większość współczesnych, które skoncentrowane są na odnalezieniu powodów dokonania morderstwa i wniknięcia do umysłu przestępcy. Autorzy często pozostawiają w swoich opowiadaniach subtelne wskazówki, dzięki którym wprawny czytelnik może zabawić się w detektywa i próbować wytypować sprawcę. Wszystkie opowieści zebrane są w książce o twardej oprawie o niestandardowym, dość dużym formacie z szytymi kartkami. Historie wydrukowane są na bardzo dobrym jakościowo, grubym papierze, co sprawia, że czytanie jest przyjemniejsze. Czytanie umilają również czarno - białe ilustracje. Książka jest bardzo ładnie i elegancko wydana, a takim ukoronowaniem tego wyglądu jest tasiemka, która służy za zakładkę. Książka jak dla mnie ma jedną wadę, a jest nią jej format i waga. Nie zabierzemy jej ze sobą na wczasy, nie weźmiemy by czytać w komunikacji w drodze do pracy, czy w kolejce do lekarza. Książka jest bardzo ciężka, więc by ją czytać trzeba sobie znaleźć na prawdę wygodne miejsce w fotelu czy na kanapie. Jednak dzięki takiemu wydaniu jest idealna na prezent.
"Wielka księga opowieści kryminalnych. Zbrodnie pozornie niemożliwe" jest książką dla każdego fana opowiadań kryminalnych i detektywistycznych. To pozycja idealna na prezent dla każdego fana kryminałów, ale równie dla tych, którzy szukają lektur w wyjątkowej oprawie, dopieszczonych w każdym calu.
Jeżeli szukacie na ostatnią chwilę prezentu dla miłośniczki lub miłośnika kryminału, to mam coś idealnego: zbiór dwudziestu opowiadań największych mistrzów gatunku takich jak m.in. Agatha Christie, Edgar Allan Poe, Sir Arthur Conan Doyle, Maurice Leblanc i Stephen King. Wybór opowiadań został przepięknie wydany w większym formacie (26x 22,5cm) i w twardej oprawie. Wydawca nie zapomniał nawet o wstążeczce -zakładce. Co nietypowe, książka jest bogato ilustrowana, a autorką rycin jest Pavlina Vesela. W większości znajdziecie tu sprawy, które można określić „zagadkami zamkniętego pokoju”, ale są też takie w których miejsca zbrodni są bardzo niespodziewane. Opowiadania zostały zebrane w pięć bloków, których tytuły są zarówno zachęcające jak i w pełni zdradzają tematykę: najwymyślniejsze sposoby na zabójstwo, mordercze ostrza, tajemnicze zniknięcia, jak wykryć morderstwo, skradzione owoce smakują najlepiej. Zagadkowe historie zebrał Otto Penzler. Każde z opowiadań poprzedzone jest krótką notką biograficzną danego autora.
To doskonała pozycja na długie zimowe wieczory, tylko uwaga 😊- nie zasypiajcie w trakcie czytania, bo to grozi kontuzją 😊. „Wielka Księga” naprawdę ma swoją wagę i może przygnieść. Zresztą, kto by zasnął przy takiej wspaniałej lekturze. Szybko kupujcie, zamawiajcie, zawsze możecie powiedzieć, że prezent przyjdzie parę dni później. Ja jestem zachwycony prezentem i cieszę się, że mogłem go rozpakować kilka dni wcześniej, by zdążyć polecić to nietuzinkowe wydawnictwo.
Wyobraźcie sobie, że dostajecie pudełko Merci. Otwieracie z niecierpliwością i Wasze zmysły zaczynają szaleć. W środku widzicie bowiem wyłącznie czekoladki o smaku orzechowym i nugatowym. Doskonałe zestawienie! Równie doskonała jest książka, do której przeczytania chcę Was zachęcić. Chociaż... myślę, że jest na tyle dobra, że nie potrzebuje reklamy. Jakość broni się sama.
Ale, ale... jakem już zbudowała odpowiednie napięcie, może w końcu dowiecie się, jaką książkę mam na myśli. W zasadzie to nie książkę a księgę - "Wielką księgę opowieści kryminalnych". I powiem jedno - jest wielka na kilku płaszczyznach. Począwszy od rozmiarów, na zawartości skończywszy. Nazwiska autorów w tej antologii to wysoki, mistrzowski poziom. Znajdziemy tam i Agathę Christie i Arthura Conan Doyle`a a nawet Stephena Kinga. Zebrano w niej 20 opowiadań kryminalnych, których motywem przewodnim jest zbrodnia pozornie niemożliwa. Stajemy się świadkami rozwiązywania nierozwiązywalnych zagadek. Na naszych oczach dokonuje się niemożliwe. Genialne umysły w sposób absolutnie zachwycający prowadzą śledztwa. Dopytują, dedukują i szukają, by w efekcie finalnym niczym magik na scenie wyciągnąć z kapelusza rozwiązanie. Takie, którego nikt się nie spodziewał i które było na wyciągnięcie ręki. Ale do jego odnalezienia był potrzebny ktoś wyjątkowy.
To książka doskonała dla osób, które chcą przeczytać coś "fajnego",
ale w zalewie literatury mają problem z wyłuskaniem odpowiednich pozycji. Tu już ktoś zrobił to za nas.
To creme de la creme opowieści kryminalnych.
I w dodatku w bardzo ładnym opakowaniu. Jest nawet tasiemka do zaznaczania przeczytanych stron. Niby drobnostka, ale dla mnie ważna. Bo znaczy, że komuś zależało na dopieszczeniu tej książki.
I udało się jak nie wiem.
„Wielka Księga Opowieści Kryminalnych: Zbrodnie Pozornie Niemożliwe” to wielki zbiór opowiadań kryminalnych, w której znajdziemy dzieła takich autorów jak: Agatha Christie, Stephen King czy Edgar Allan Poe. Książkę otrzymałam dzięki Wydawnictwu Familium, jako egzemplarz recenzencki. Lubię czytać kryminały, dzięki nim mogę oderwać się od codzienności, dlatego ta książka idealnie spełniła moje oczekiwania. Kilka opowiadań było mi już znanych, pozostałe miałam okazję przeczytać po raz pierwszy. Myślę ,że często będę do nich powracać w wolnych chwilach.
Książka posiada twardą, stylową oprawę, 504 strony oraz duży format, z tego powodu może być idealna również dla starszych czytelników. Jej największym atutem jest różnorodność przedstawionych historii. Koncentruje się na zbrodniach, dochodzeniach detektywistycznych oraz psychologicznych aspektach przestępczości. Publikacja jest podzielona na pięć działów: najwymyślniejsze sposoby na zabójstwo, mordercze ostrza, tajemnicze zniknięcia, jak wykryć morderstwo, oraz skradzione owoce smakują najlepiej. Każdy z nich zawiera od 3 do 5 różnych opowiadań o określonej tematyce. Niektóre opowiadania są krótsze, inne zaś dłuższe i bardziej rozbudowane. Autorzy zastosowali różne style narracji, dlatego każda historia ma swój niepowtarzalny klimat i urok. Wiele zaskakuje nieoczekiwanymi zwrotami akcji oraz nietypowymi rozwiązaniami, co jest dużym plusem dla fanów kryminałów, ale również pobudza do myślenia. Czytelnicy mają szansę na samodzielne rozwiązywanie zagadek, co dodaje książce atrakcyjności i emocji, z pewnością każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Zbrodnie, które wydają się niemożliwe do wyjaśnienia, zmuszają do zastanowienia się nad tym, jak często rzeczywistość potrafi zaskoczyć, i do czego zdolny jest człowiek w obliczu różnych sytuacji życiowych. Dodatkowo, ilustracje i grafiki wzbogacają całość i dodają jej charakteru.
Szczególnie zaskoczyło mnie opowiadanie „Zabójstwo przy Rue Morgue autorstwa Edgara Allana Poe’a, gdyż nie spodziewałam się, że potencjalnym zabójcą okaże się zwierze. Najmniej podobała mi się historia pt” Lepszy wróbel w garści” Erle’a Gardnera, gdyż miała zbyt długą i zawiłą fabułę, Jedynym minusem książki może być jej waga, jest dosyć ciężka ( z ciekawości zważyłam ją, i waży 2 kg..), przez co trudno ją utrzymać przez dłuższy czas w dłoniach. Dlatego zazwyczaj czytałam ją wspartą o jakiś przedmiot.
Podsumowując, "Wielka Księga Opowieści Kryminalnych: Zbrodnie Pozornie Niemożliwe" to pozycja, która z pewnością przypadnie do gustu fanom kryminałów i zagadek. To nie tylko zbiór opowiadań, ale także wyzwanie dla umysłu, pobudzające wyobraźnię i zmuszające do myślenia. Serdecznie polecam ją każdemu, kto ceni sobie dobrze skonstruowane historie i chce przeżyć emocjonującą przygodę w świecie kryminalnych zagadek. Książka z powodzeniem może być idealnym prezentem gwiazdkowym, dla każdego członka rodziny. Dziękuję Wydawnictwu Familium, za możliwość poznania dwudziestu niezwykłych historii. Mam nadzieję na kontynuowanie dalszej owocnej współpracy na przyszłość.
Fani kryminałów! Oto przed Wami "Wielka księga opowieści kryminalnych ZBRODNIE POZORNIE NIEMOŻLIWE". To faktycznie wielka księga, która ukaże Wam zbrodnie zamkniętego pokoju pióra takich znakomitości jak m.in. Poe, Christi, Doyle, King!
W opowiadaniach, oprócz pasjonującego kryminału, dreszczyku emocji znajdziecie tę dawną, charakterystyczną atmosferę oraz język, jakiego dziś próżno szukać na ulicach.
To dwadzieścia szans na porywająca przygodę, dwadzieścia okazji, by wytężyć szare komórki i wraz z bohaterami dedukować jak to jest możliwe i kto zabił. Nie ma świadków, nie ma narzędzia zbrodni etc. Każda zbrodnia z pozoru nie mogła się wydarzyć.
Każde opowiadanie wnosi coś innego. I każde będzie miało swoich zwolenników.
Kolejnym plusem są notki biograficzne poprzedzające poszczególne rozdziały. Wydanie też jest piękne, jednak gabaryt robi swoje. Bardzo ciężko się to czyta. I tu proszę rozumieć to dosłownie. Ta księga jest wielka i ciężka.
To fantastyczny pomysł na prezent dla miłośników gatunku! Piękne, eleganckie wydanie i atrakcyjne wnętrze będą stanowić idealny prezent np. pod choinkę.
Uwaga! Książkę można dostać jedynie na stronie moidziadkowie.pl
Współpraca reklamowa
"Wielka księga..." robi wrażenie po pierwsze - swoim rozmiarem. Gdy ją wyjęłam z pudełka, pomyślałam - faktycznie - wielka. Słowem - wielka, jak kluczem (również na okładce),posłużę się zatem w jej opisie. Wielka jest ilość opowiadań w niej zawartych, które ciągną się na wielu stronach. Wiele wieczorów zajęło mi powolne, niespieszne czytanie i delektowanie się rozwiązywaniem zagadek. Wybór opowiadań został dokonany na podstawie treści - wszystkie zbrodnie są pozornie niemożliwe do popełnienia. A jednak wydarzyły się!
Księga sprawi przyjemność czytelnikom kryminałów i klasyki. Przyznaję, że zwykle czytam kryminały współczesnych autorów, osadzone w znanym mi świecie. I od dawna myślałam, że kiedyś chciałabym sięgnąć po klasykę. I oto doskonała okazja! Księga jest wzbogacona notami biograficznymi, co jest świetną okazją do umiejscowienia w czasie literackim danego pisarza i opowiadania.
Za możliwość przeczytania oraz zrecenzowania dziękuję Pani Bognie Piechockiej z PRart-Media oraz wydawnictwu Familium s.r.o.
„Wielka księga opowieści kryminalnych. Zbrodnie pozornie niemożliwe” jest to zbiór wybornych opowiadań kryminalnych o pozornie niemożliwych i niewykonalnych zbrodniach które są zebrane w jednej księdze przez Otto Penzlera. Dwadzieścia niezwykle ekscytujących opowieści sławnych autorów tego gatunku literackiego.
Czyta się znakomicie i trudną jest odłożyć książkę na półkę.
Książka jest przepięknie wydana, w twardej oprawie idealnie nadaje się na prezent.
Bardzo polecam do sięgnięcia po ten niesamowity zbiór opowiadań, zwłaszcza w długie zimowe wieczory i degustować się znakomitymi zagadkami kryminalnymi
"Wielka księga opowieści kryminalnych. Zbrodnie pozornie niemożliwe. Zagadki zamkniętego pokoju i inne niewytłumaczalne historie" to pięknie wydana publikacja.
Gratka dla miłośników opowieści detektywistycznych.
Z uwagi na gabaryty i grubą oprawę nie nadaje się do czytania w metrze czy też samochodzie. Nie próbowałabym czytać jej w pozycji siedzącej nawet w łóżku.
Ta niebywała księga to nie tylko zbiór klasycznych zagadek zamkniętego pokoju, ale także opowiadania, w których miejsce zbrodni jest niespodziewane, a okoliczności nietypowe.
To najlepszy wybór opowiadań kryminalnych o pozornie niemożliwych i niewykonalnych zbrodniach.
Zebrany w jednej księdze przez Otto Penzlera. Dwadzieścia niezwykle ekscytujących opowieści sławnych autorów tego gatunku literackiego.
Dlatego też warto celebrować chwilę z bohaterami opowieści kryminalnych m.in. Agathy Christie, Stephena Kinga, Edgara Allana Poe, sir Arthura Conana Doyle, Erlea Stanleya Gardnera, Gilberta Keitha Chestertona, Maurice Leblanca i wielu innych.
Warto w te trwające długie zimowe wieczory zasiąść wygodnie w fotelu z rozgrzewającą herbatką i pozwolić szybować wyobraźni. Sprawdziłam. Działa. Dodatkowo dostarcza gorących emocji. GORĄCO POLECAM!
Znakomitości gatunku zwanego zagadka zamkniętego pokoju w jednym tomie! „Wielka księga opowieści kryminalnych - Zbrodnie pozornie niemożliwe”, która ukazała się nakładem czeskiego wydawcy Familium, to niebywała uczta dla fanów powieści detektywistycznej, w której zbrodnia wydaje się być popełniona w niewytłumaczalnych okolicznościach. Gatunek swoją nazwę zawdzięcza często wykorzystywanemu motywowi zamkniętego pomieszczenia. Ma rację Roger Caillois, pisząc, że „odkrycie winnego mniej w gruncie rzeczy waży niż sprowadzenie niemożliwego do możliwego (…), nadprzyrodzonego do przyrodzonego” (przeł. Jan Błoński) - stąd właśnie upodobanie autorów do motywu zamkniętego pokoju.
W przedmowie otwierającej zbiór Otto Penzler, który zebrał prezentowane teksty, serwuje garść informacji o podgatunku powieści detektywistycznej, jakim jest zagadka zamkniętego pokoju. Dwadzieścia opowiadań, składających się na tę książkę, ujęto w pięć kręgów tematycznych:
· Najwymyślniejsze sposoby na zabójstwo;
· Mordercze ostrza;
· Tajemnicze zniknięcia;
· Jak wykryć morderstwo;
· Skradzione owoce smakują najlepiej;
Każda z opowieści poprzedzona została interesującym wprowadzeniem, dotyczącym samego prezentowanego tekstu bądź jego autora.
Choć zazwyczaj wybieram długie powieści, aniżeli krótkie formy, to od czasu do czasu lubię sięgnąć też po zbiory opowiadań i dzień po dniu delektować się kolejnym tekstem. A w przypadku „Wielkiej księgi opowieści kryminalnych” jest się czym delektować! Niejednokrotnie podziwiałam twórców za ich błyskotliwe umysły. Za to, że potrafili wymyślić metodę kradzieży lub morderstwa, która wydaje się niemożliwa do odkrycia.
„A fascynujące i czasem niezapomniane postacie, niezwykłe okoliczności czy też – w najlepszych przypadkach-porywający styl prozy to dodatkowa przyjemność.”
Co więcej, prezentowane opowiadania niewątpliwie stanowią zachętę, by sięgnąć po inne pozycje autorów, o których do tej pory nie słyszałam. Jak w każdym zbiorze opowiadań trafiają się lepsze i gorsze. Ocena w dużej mierze zależy od gustu czytelnika. Zabrakło mi tu jednak tekstu Johna Dicksona Carra, autora najbardziej kojarzonego z terminem 'zagadka zamkniętego pokoju'.
Walorem pozycji, o której piszę, jest z pewnością jakość wydania. Dobrej jakości twarda oprawa, luksusowy papier, duży format sprawiają, że książka cieszy oko i może stanowić doskonały prezent dla miłośników powieści detektywistycznej.
Zachęcam do sięgnięcia po ten niesamowity zbiór opowiadań, zwłaszcza w długie zimowe wieczory, „kiedy zamykacie drzwi na klucz i myślicie, że jesteście bezpieczni…” Oby i wam lektura „Wielkiej księgi opowieści kryminalnych” dostarczyła „rozkosznego dreszczyku zadziwienia”!
Za egzemplarz recenzencki dziękuję pani Bognie Piechockiej.
Dostałam w prezencie pięknie wydany zbiór opowiadań. Niezwykłam oceniać książki po okładce, jednak jeśli ma się w ręce Wielką księgę człowiek wychowany na lekko sponiewieranych egzemplarzach bibliotecznych, tanich pocketbookach i karmiony książką elektroniczną, to piękno zauważy jako pierwsze. Dobry papier, śliczna grafika. W środku równie elegancko. Wizytówki. Kufry z klejnotami. Laski z rzeźbionymi główkami i kapelusze. Zamieszczone w Wielkiej Księdze zagadki zamkniętego pokoju najbardziej popularne były w okresie międzywojennym. Powstawały wg schematu. Opis społeczności gdzie wszyscy się znają potem opis zbrodni, przybycie policji albo detektywa i rozwiązanie zagadki. Po drodze w tekście czytelnik znajdował wskazówki do samodzielnej dedukcji a na koniec ujawnienie nazwiska sprawcy i jego aresztowanie. Wraca spokój i porządek. W tamtym czasie czytelnika bardziej interesowało jak niż dlaczego popełniono zbrodnię. Samodzielne rozwiązanie zagadki przynosi satysfakcję. Cóż wypada się zmierzyć z przygotowanymi przed laty sposobami opuszczenia zamkniętego pokoju. W treści są również opowiadania z dziwnymi okolicznościami, nietypowymi narzędziami zbrodni i miejscami jej popełnienia. Zło występuje również w miejscach nieoczywistych. Niektórych autorów opowiadań znam, o niektórych nawet nie słyszałam, także lektura była pouczająca w zakresie historii literatury. To ciekawy zbiór opowiadań zebranych pod kątem zbrodni niemożliwych do popełnienia, a które jednak miały miejsce. Dwadzieścia opowiadań oryginalnych, dziewiętnastowiecznych lub stylizowanych na takie. Jest mrocznie, kostiumowo i zaskakująco w rozwiązaniu każdej zagadki.
Tytuł wyjaśnia wszystko, choć w tym zbiorze opowiadań "niewytłumaczalne" jest tym, co je wszystkie łączy. Zbrodnie niemożliwe, zagadki intelektualne, kreatywne historie...
Klasyka gatunku opowieści detektywistycznych, wiele ze Złotego Wieku tej literatury, z Agathą Christie i Arthurem Conan Doylem na czele. Są też i współczesne tuzy, jak chociażby Stephen King. Każda z postaciami, których zapomnieć się nie da, wśród nich sporo, które weszły do historii literatury.
Kryminały, które koncentrują uwagę czytelnika wokół pytań "kto to zrobił i jak to zrobił", rzadziej "dlaczego". Odkrycie bowiem winnego to "creme la creme" tych opowiadań. Zbrodnie, które wymagają wymyślnych rozwiązań i umysłowego wytężenia. Nie dziwi więc, że odgadnięcie rezultatu, to gwarantowana satysfakcja, która jak najlepsza używka popycha czytelnika do podjęcia i pokonania kolejnej łamigłówki, następnej części książki. A ten zbiór daje taką długotrwałą możliwość, mając na uwadze ilość opowieści, a tym bardziej ich jakość.
Książka przepięknie wydana, w twardej oprawie. Do wygodnego czytania w domu. Kwintesencja literatury detektywistycznej.
,,Jeśli umysł diabolicznego geniusza potrafi wymyślić metodę kradzieży lub morderstwa, która wydaje się niemożliwa do odkrycia, to na pewno istnieje umysł tak samo błyskotliwy, który jest w stanie przejrzeć cały plan i wyjaśnić najmniejszy jego niuans."
Kryminały to powieści cieszące się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Jest ich na rynku bardzo dużo i wciąż powstają nowe. Czasami trudno jest zdecydować się na jakiegoś konkretnego autora, więc można poszukać takiej antologii, która nam ukaże charakter twórczy kilku pisarzy i taką możliwość daje nam ,,Wielka księga opowieści kryminalnych", w której znajdziemy opowiadania pod wspólnym motywem ,,Zbrodnie pozornie niemożliwe."
To niesamowita uczta kryminalna, w której zaserwowane zostały różnorodne smaki, charakter i emocje. To tak jakby Agatha Christie, Stephen King, Edgar Allan Poe, sir Arthur Conan Doyle, Erle Stanley Gardner, Gilbert Keith Chesterton i wielu innych usiadło razem przy stoliku i opowiadało nam kryminalne zagadki i ich rozwiązania. Wraz z ich dziełami spotykamy znane postacie powołane przez nich do życia. Na początku wychodzi nam naprzeciw mój ulubiony detektyw Herkules Poirot i Sherlock Holmes, a po nich wyłania niesamowita cała galeria bardziej lub mniej znanych postaci, na nowo ożywających na stronach tej niezwykłej księgi. Jej graficznym motywem jest dziurka do klucza i klucz. Te dwa elementy zostały świetnie dobrane do treści, gdyż szukamy odpowiedniego klucza, by otworzyć drzwi do rozwiązania zagadki.
,,Kreatywny zabójca ma do wyboru wiele różnych sposobów popełnienia morderstwa."
Opowiadania zebrał Otto Penzler - amerykański pisarz i wydawca książek kryminalnych, założyciel wydawnictwa The Mysterious Press, które wydaje tylko i wyłącznie kryminały. W 2018 roku Penzler powołał do życia wydawnictwo Penzler Publishers, które wydało ,,American Mystery Classics" ze zbiorem nowo wydanych powieści kryminalnych i detektywistycznych, z których wiele było niedostępnych od kilkudziesięciu lat.
Ja uwielbiam kryminały retro, więc była to dla mnie ogromna przyjemność spotkać w jednej książce tylu wspaniałych pisarzy. To klasyka w czystej postaci, dająca satysfakcję ze śledzenia kolejnych kroków i postępów w śledztwie, czy w jakimś zdarzeniu przyprawiającym o dreszcze, napięcie i adrenalinę.
Są to opowieści detektywistyczne zaliczane do tzw. ,,zagadki zamkniętego pokoju", czyli dotyczące przestępstw trudnych do wykrycia i rozwiązania. Tego rodzaju historyjki cieszyły się popularnością w okresie międzywojennych i były wydawane popularnych magazynach oraz osobnych zeszytach zwanych ,,magazynami pulpowymi" ze względu na popularne treści wydrukowane na tanim papierze. Księga ,,Zbrodnie pozornie niemożliwe" została wydana na dobrej jakości, luksusowym papierze.
Kilkunastostronicowe historie zostały podzielone na pięć kategorii, których głównymi motywami są określone typy przestępstw. I tak - pierwszych pięć opowieści ma charakter zbrodni zagadkowych, trudnych do wytłumaczenia i z wymyślnymi sposobami pozbawienia kogoś życia. W kolejnych trzech kryminałach narzędziem zbrodni jest coś ostrego, w trzeciej części znajdziemy cztery opowiadania związane ze niewytłumaczalnymi i dziwnymi zniknięciami, piąta część wypełniają cztery opowiadania skupiające się na sposobach wykrywania zbrodni, a ostatnie cztery historie dotyczą kradzieży.
,,Wielka Księga Opowieści Kryminalnych" to niesamowite dzieło, w którym Otto zebrał w wersji oryginalnej zebrał 68 najlepszych kryminałów wszech czasów z prawie dwustu lat istnienia tego gatunku. Polska wersja to 1/3 tego, co zawiera wydanie angielskie, jednak uważam, że dobrą decyzją było podzielenie jej na mniejsze tomy, gdyż przy pozostawieniu tej publikacji w wersji pierwotnej, książka liczyłaby sobie co najmniej 960 stron!
Każde opowiadanie poprzedza krótka notka biograficzna o pisarzu danego opowiadania, przybliża jego dokonania w gatunku kryminalnym, charakterystyczne cechy pisarskie zawiera kilka słów o opowiadaniu, które za chwilę będziemy czytać, kiedy zostało wydane, gdzie się ukazało, a nawet ile obecnie jest warte pod kątem finansowym.
Ogromną zaletą tej antologii jest wolność wyboru czytania. Można poznawać po kolei każde z opowiadań, albo wybrać interesujący nas dział lub konkretną historię. W ten sposób możemy stopniować sobie tę niesamowitą rozrywkę umysłową, podążając za opisanymi w nich wydarzeniami.
To doskonały prezent i propozycja dla miłośników klasyki kryminału i w ogóle tego rodzaju gatunku. Gdy do mnie dotarła, byłam nią zachwycona i zaskoczona tak pięknym wydaniem. Ma ona bardzo duży format, ponad 500 stron, więc nic dziwnego, że została wydana w solidnej, twardej oprawie ze zszywanymi brzegami. Dla wygody w zaznaczaniu miejsca gdzie skończyliśmy czytać, została wszyta granatowa tasiemka, więc na pewno nie zgubimy interesującego nas wątku.
Ogromne brawa dla wydawnictwa Familium, które naprawdę postarało się o tak dobre wydanie. Mam tylko nadzieję, że wydawnictwo zdecyduje się na równie piękne wydanie kolejnych opowieści, które emanują retro charakterem i zabierają nas do czasów, gdy kryminał miał nieco inne priorytety, niż dziś. Czytając bowiem dzisiejsze powieści tego gatunku, autorzy często odbiegają od typowej formy kryminalnej, łączą w niej także elementy na przykład obyczajowe lub psychologiczne. W przypadku kryminałów sprzed ponad 100 lat, można zauważyć, że przede wszystkim liczyło się rozwiązanie zagadki dotyczącej popełnienia przestępstwa i sposobu, w jaki ktoś je popełnił.
Książkę przeczytałam w ramach współpracy z PR Media i wydawnictwem Familium
,,Nie czytajcie tych opowiadań w metrze czy też w samochodzie. Czytajcie je wygodnie usadowieni na fotelu lub łóżku, z plecami podpartymi poduszkami, w czasie przeznaczonym na relaks, popijając herbatę, a może nawet kieliszek dobrego porto. To dopiero jest rozkosz!".
Pierwsze, co zwraca uwagę przy najnowszym literackim dziecku Ottona Penzlera to gabaryty. Nie sądziłam, że w tym przypadku między tytułem a wielkością i jakością publikacji będzie aż taka zbieżność. Nie ukrywam, że troszkę mnie to zszokowało, ale na plus. Nie będę się wikłała w opisy opowiadań, które są zawarte w tym wielkim zbiorze, bo to się mija z celem. Grunt, że zebrane opowiadania są dość równe, intrygujące, klasyczne, ciekawe i z pewnością każdy wśród nich znajdzie coś dla siebie i takie, do których co jakiś czas z przyjemnością będzie wracał. A jest z czego wybierać! Co do autorów to mamy ich całą plejadę od tych bardziej do mniej znanych. Są więc opowiadania autorstwa niezrównanej Agathy Christie, Erle Gardnera czy twórcy postaci znanej również z ekranizacji Arsene Lupin, ale również znalazło się miejsce dla współczesnego Stephena Kinga i jego opowiadania zatytułowanego Sprawa doktora. Przyznam, że o niektórych autorach nigdy nie słyszałam, tym bardziej więc chciałam poznać ich sposób pisania i kreowania postaci.
W zbiorze znajduje się aż dwadzieścia smakowitych opowiadań detektywistycznych od zagadek ,,zamkniętego pokoju", czyli zbrodni niemożliwych po nietypowe okoliczności lub narzędzia popełnienia zbrodni, lub zadziwiające miejsca ich popełnienia. Opowiadania są podzielone na pięć rozdziałów odpowiadających danej tematyce np. Jak wykryć morderstwo.
Na początku każdej krótkiej formy znajduje się notka o danym pisarzu i jakaś ciekawostka. Na ten przykład nie wiedziałam, że William Irish swoje książki dedykował maszynie do pisania, a pierwszą osobą, która łączyła sobie współczesne zagadki kryminalne z przeszłością była Kate Ellis.
Podoba mi się, że opowiadania skupiają się na zagadnieniach ,,kto i jak" popełnił przestępstwo, a nie jak współcześnie rozkładanie na części pierwsze pytanie ,,dlaczego". Satysfakcja, którą odczuwa się z powodu trafnie rozgryzionych delikatnych wskazówek, zostawionych przez autorów jest pełniejsza, a umysł miał całkiem niezłe ćwiczenia gimnastyczne. A wiadomo, że ćwiczyć trzeba, bo nieużywany organ zanika...
Wielka Księga to nie tylko klasyka opowieści detektywistycznych, ale również gratka dla koneserów pięknie wydanych książek. Idealnie nadaje się również na prezent: twarda oprawa, szyte strony, kredowy dobrej jakości papier, zakładka w formie sznureczka pasującego kolorem do całej oprawy, klimatyczne stylizowane ilustracje i zdobienia. To prezent, który ogrzeje serce i sprawi przyjemność każdemu miłośnikowi dobrych lektur.
Książka jest dostępna w sprzedaży tylko i wyłącznie na https://moidziadkowie.pl/wszystkie-prezenty/93-wielka-księga-opowieści-kryminalnych-zbrodnie-pozornie-niemożliwe-9788088333524.html
Za możliwość zapoznania się z treścią Wielkiej Księgi dziękuję PRart Media oraz Wydawnictwu Familium
Zbiór dwudziestu opowiadań różnych autorów, wśród których znajdują się znane nazwiska, jak np. Agata Christie, Stephen King czy Maurice Leblanc. Ta mnogość autorów zapewnia różne style pisania, różne pomysły na przestawienie bohaterów, na zagadkę kryminalną. Jedne oczywiście bardziej mi się podobały, inne mniej. Ale każda z przedstawionych spraw była na swój sposób zaskakująca. Podobnie jak i bohaterowie. Obok ciekawych postaci detektywów możemy poznać np. pewnego złodzieja, którego nie da się nie polubić ?
Opowiadania są konkretne. Autorzy skupiają się na sprawie. Szybko przestawiają co się wydarzyło i od razu przechodzą do działań detektywów. Nie ma tu zbędnych opisów czy krwawych szczegółów zbrodni.
Pozornie niemożliwe miejsca zbrodni, niespodziewani przestępcy (czy zawsze winnym popełnienia przestępstwa jest człowiek?), zaskakujące rozwiązania. To wszystko tu znajdziemy.
Jest tu także krótkie przestawienie każdego autora. Ciekawostki z życia, wspomnienie dorobku literackiego. Super, że znalazło się to w książce.
Książa jest dosłownie wielka. Format 22x 26, 504 strony grubego papieru, twarda okładka. Jest pięknie, porządnie wydana. Prezentuje się bardzo ładnie. Dla mnie jednak ten format i jej waga nie były wygodne. Bardzo dużo czytam w komunikacji miejskiej, a tej książki nie mogłam wsadzić do torebki. Również w domu ciężko było mi się z nią wygodnie ułożyć. Ale ważniejsza jest zawartość, która jest świetna, więc warto trochę się z tą książką posiłować, znaleźć wygodną pozycję i oddać się lekturze.
Myślę, że jest to dobry pomysł na świąteczny prezent dla fanów książek oraz zagadek kryminalnych.
Książka jest do kupienia na stronie Moi dziadkowie.
Drugi tom unikalnej antologii najlepszych świątecznych opowieści kryminalnych Ten wyjątkowy zbiór zawiera rozmaite opowiadania kryminalne, które łączy...
Przeczytane:2024-12-18, Ocena: 6, Przeczytałam,
Nie spodziewałam się, że książka zrobi na mnie tak spore wrażenie. Po pierwsze jest naprawdę duża, wielkości prawie bloku rysunkowego, tylko bardziej zbliżona do kwadratu. Ma sztywną okładkę i średniej wielkości druk. Zawiera w sobie wejście do tematu niemożliwych zbrodni, opisanie ich pod psychologicznym kontem i wytłumaczenie kto pierwszy wpadł na pomysł napisania ich. Znajdują się tu takie nazwiska jak: Agatha Christie, Stephen King, Edgar Allen Poe oraz inni o których pojęcia nie miałam, że istnieli. Jak wiadomo, nie ma takiego czytelnika na świecie, co by wszystkich znał i ich książki przeczytał. Akurat tych opowiadań nie znałam, więc mogłam sobie pozwolić na prawdziwe wyobrażenia o tych opowieściach. Znając przedział czasowy powstałych dzieł, muszę stwierdzić, że ich przyswajalność była na różnym poziomie. Jedne zaczynały się w wolnym rytmie i potrzeba było czasu na mocne wciągnięcie. Jednak po czasie ono nadchodziło i wtedy trudno mi było się od nich oderwać. Drugie rozgrywały się niczym ukazanie błyskawicy, wywierały na nas presję czytania, by jak najszybciej zaspokoić swoją ciekawość, po czym zwalniały, by na koniec ponownie przyspieszyć. Oraz też takie, których wyjątkowość czuło się na samym początku i tak już do końca pozostawało. Nie mniej jednak były mocno zastanawiające i gdyby nie drobne podpowiedzi lub ich braki, mogłyby nawet kogoś przestraszyć. Jak komunikat z początku mówi, by nie czytać jej wieczorami, tak i ja się pod tym tekstem podpisuję. Zwłaszcza dlatego, że postaciom nie można było ufać. Bywało różnie, że wiele rzeczy zatajali, albo opowiadali w sposób wybraniający własną osobowość. Niby oczekiwali pomocy, czasami lawirowali na granicy snu i jawy, ale i tak doprowadzali do wiadomości tylko takich, które były by im wygodne. Czasami tylko nie spodziewali się, że wynajęta osoba pomimo braku zezwolenia i tak musiała wszystko sprawdzić po swojemu. Podobał mi się tutaj wątek iluzji. Ktoś ustawił wszystko tak, by tylko jedna rzecz w pokoju rzucała cień i normalnie każdy dałby się na to nabrać, gdyby nie odkrycie tego sekretu przez pewną postać. Wiele razy bowiem oglądając coś w telewizji dziwimy się jak to jest możliwe, czy faktycznie można podpisać pakt z diabłem. Na progu wyjaśnienia owego zdarzenia wychodzi na to, że wszystko można wyjaśnić, tylko zależy pod jakim kontem się na to spogląda i czego sprawa dotyczy. Przygotujcie się zatem na rzeczy możliwe i niemożliwe. Na udowadnianie swoich racji i eliminowanie nieprawdziwie widzianych wydarzeń. To wszystko jest okraszone dawniejszą stylizacją, jednak bardzo wyjątkową jak na tamten czas. Każdy autor ma swoje unikatowe pióro, ale najpiękniejsze i najbardziej wyniosłe niż innych. Wyróżnia ich sposób poprowadzenia fabuły i wielka kreatywność myślowa. Postacie są inteligentne, jednak posiadając inne wykształcenie, skupiają swoją uwagę na rzeczach im bliskich rozwiązania, a nie możliwych do odkrycia. To było fantastyczne podkreślenie charakterności każdego z bohaterów. Dlatego zawsze się mówi, że inne wychowanie, to inne postępowanie. Perspektywa każdego człowieka jest jak zerkanie przez okno. Każdy patrzy przez to samo, ale widzą coś innego.
Książka jest dla każdego konesera dobrego kryminału, którym się wydaje, że już wszystko w swoim życiu przeczytali. Jestem zaszczycona, że mogłam ją poznać:-)