Wiedeńczycy chodzą po ulicach w równie zrelaksowany sposób, w jaki kierują samochodami. Nie pędzą, nie pchają się przy wsiadaniu do środków komunikacji miejskiej ani przy wysiadaniu.
Ogromnie kochają zwierzęta. W Austrii, nie ma bezdomnych psów. Wszystkie są wyłapywane, umieszczane w schroniskach i chętnie adoptowane. Wiedeń jest jedynym miastem w Europie – a może i na świecie! – które ma winnice w swoich granicach administracyjnych, a każda winnica prowadzi swój własny lokal.
Miasto ma mnóstwo parków i panuje tu powszechny zwyczaj leżenia i siedzenia na trawie. Nawet w centrum w upalne dni można znaleźć miłe miejsce, żeby się zrelaksować wśród zieleni. A jeśli szukacie parku z bonusem, czegoś naprawdę oryginalnego, powinniście pójść na St. Marxer Friedhof czyli cmentarz połknięty przez park. Z kolei w Lesie Wiedeńskim (Wienerwald) znajduje się park połknięty przez las i nosi status Parku Biosfery, którego celem jest ochrona środowiska i wiedeńczycy mają w tej dziedzinie spektakularne efekty. Na przykład udało im się odrodzić populację puszczyka uralskiego, a nawet, w 2011 roku, po raz pierwszy od 50 lat, rozmnożyć w Austrii dziko żyjące puszczyki.
Wycieczka miejskimi kanałami to jedna z najbardziej niezwykłych rzeczy, jakiej doświadczycie w Wiedniu. System kanalizacyjny miasta jest naprawdę imponujący: dwa i pół tysiąca kilometrów kanałów; ułożone w linii prostej zajęłyby mniej więcej tyle, ile wynosi odległość z Warszawy do Aten.
Wiedeń prócz niezwykłej architektury, muzeów i parków, jest miastem szpiegów i filmowców. Stolica Austrii w jednym z odcinków Jamesa Bonda zagrała jednocześnie Wiedeń i Bratysławę. Miasto pojawia się także w szpiegowskich powieściach, w tym u naszego własnego, emerytowanego szpiega Vincenta Severskiego, z którym autorka rozmawia o Wiedniu, szpiegach i szpiegowaniu w cesarskim mieście.
Marta Guzowska doradzi także gdzie pójść z dziećmi w zależności od pogody. Choć do wiedeńskiego zoo, oceanarium, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Historii Sztuki czy Muzeum Techniki z pewnością będzie chciał się wybrać każdy, niezależnie od wieku.
Po lekturze subiektywnego przewodnika Marty Guzowskiej, natychmiast zapragniecie odwiedzić to niepowtarzalne miasto, pełne niezwykłych miejsc z historią. Książkę ilustrują zdjęcia wykonane przez syna autorki - Milana .
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2020-09-16
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 0
Anka, Piotrek i Jaga (oczywiście razem ze szczurem Sherlockiem) trafiają do domu Olgi Boznańskiej w Krakowie. Z początku nic nie zapowiada zagadki kryminalnej...
Gdy kieruje tobą żądza, jesteś zdolny do najgorszego. Simona to świetna archeolożka, znawczyni starożytnych kultur i ceniona specjalistka w swoim fachu...
Chcę przeczytać,