Wiatr z północy

Ocena: 5 (2 głosów)

Burzliwa historia współczesnej Palestyny, opowiedziana jak jeszcze nigdy dotąd - przez pryzmat losów trzech pokoleń rodziny uchodźców.

Rok 1948. Palestyńska rodzina Abulhejas zostaje przesiedlona do obozu uchodźców w Dżeninie. Wygnani z ukochanych gajów oliwnych, pozostawieni w fatalnych warunkach, starają się przetrwa.Tęsknota za domem, nagła śmierć najbliższych, rozłąka, bratobójcza walka - los nie będzie dla nich łaskawy. Powieść Abulhawy odsłania ludzką twarz jednego z najbardziej zagorzałych konfliktów naszych czasów, dowodząc uniwersalnego pragnienia wspólnoty i bezpieczeństwa oraz własnego miejsca na ziemi. To opowieść o nieustannej walce i woli przetrwania, a także o uczuciu, co rzuca się bez strachu ku nieskończoności.

Informacje dodatkowe o Wiatr z północy:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-05-08
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7839-141-8
Liczba stron: 408
Tytuł oryginału: Mornings in Jenin
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Magdalena Moltzan-Małkowska

więcej

Kup książkę Wiatr z północy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wiatr z północy - opinie o książce

„Wiatr z północy” to niesamowita powieść Susan Abulhawy, w której autorka przedstawiła losy arabskiej rodziny – jednej z wielu na ziemiach dawnej Palestyny – która w połowie XX wieku zostaje wysiedlona z rodzinnej ziemi i przeniesiona do obozu dla uchodźców w Dżeninie.
 
Na skutek zawirowań politycznych i zmian na świecie po II wojnie światowej Palestyńczycy, żyjący z uprawy oliwek i innych płodów ziemi i od pokoleń zamieszkujący tereny pomiędzy Syrią, Jordanią i Egiptem, z dnia na dzień zostają pozbawieni tego wszystkiego co kochali i o co zabiegali przez wieki. Zmuszeni do opuszczenia swoich domów wędrują w nieznane, a w miejscu gdzie znajdowały się ich gospodarstwa utworzono dla ludności żydowskiej nowe państwo Izrael.

„Wiatr z północy” to forma pamiętnika, w którym Susan Abulhawa w sposób niezwykle ciepły, przejmujący i ciekawy opowiada historię swego życia i losów swojej rodziny. Książka o sile rodzinnej miłości, przyjaźni, przywiązaniu do tradycji, ale także o tęsknocie za domem, bólu, poświęceniu, niebezpieczeństwie i grozie wojny, tułaczce i nieustannej walce o przetrwanie.

Lektura tej powieści pozwala czytelnikowi odkryć ogromną siłę ludzkiego charakteru, poznać co znaczy cierpienie, niepewność jutra i śmierć najbliższych. Troski, smutki i radości oraz wszelkie uczucia towarzyszące bohaterom trafiają głęboko w serce czytelnika i nie pozostawiają go obojętnym wobec niesprawiedliwości i zniewoleniu.

W powieści dostrzegamy również ogromne różnice kulturowe pomiędzy światem arabskim, a kapitalistyczną cywilizacją Stanów Zjednoczonych, gdzie w nagrodę, w ramach szkolnej wymiany trafiła bohaterka książki. Początkowe wyobcowanie i tęsknota za rodzinnym krajem ustępują stopniowo zamieniając się w akceptację i dostrzeganie pozytywnych stron nowego życia.

Książka  poruszyła do głębi moje serce i myślę, że spodoba się każdemu czytelnikowi, czy to z powodu konfliktu izraelsko- palestyńskiego, poznania kultury arabskiej i życia tamtejszych społeczności, czy też zainteresowania opowieścią rodem z odległego kraju.

Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Habina
Habina
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane w 2012,
Avatar użytkownika - Natalia_Katarzyn
Natalia_Katarzyn
Przeczytane:2012-10-11, Przeczytałam,
Inne książki autora
Błękit między niebem a wodą
Susan Abulhawa0
Okładka ksiązki - Błękit między niebem a wodą

Przepiękna, nasycona emocjami opowieść o silnych, niedoskonałych kobietach; o emigracji, rozdzieleniu i cierpieniu; o odrodzeniu, rodzinie, wytrwałości...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy