Wiadomości literackie prawie dla wszystkich

Ocena: 5 (1 głosów)
Książka Małgorzaty Szpakowskiej to monografia „Wiadomości Literackich", ukazujących się w latach 1924 -1939. Autorka analizuje zawartość kolejnych numerów pisma według klucza tematycznego, uzupełniając swój wywód materiałami z innych źródeł - wspomnień, listów oraz opracowań naukowych. Poruszane są kolejne aspekty istnienia tygodnika, od spraw technicznych, przez sylwetki redaktora i autorów, do zagadnień literackich. Prezentowane są również poglądy redakcji na zagadnienia społeczne i polityczne, których pojawienie się na łamach, mimo iż pierwotnie wykraczające poza program pisma, było podyktowane zmieniającą się sytuacją polityczną. Rozważania Małgorzaty Szpakowskiej mają charakter autorski, czasem na granicy subiektywizmu, i zachwycają ostrością widzenia i erudycją. Jest to szczególnie cenne, gdy mowa o silnym ośrodku intelektualnym i kulturalnym - „Wiadomości" wydają się jednym z najbardziej znaczących głosów w ideowym chaosie międzywojnia. Manifestacyjna niezależność sądów i otwarcie na nowe prądy prowokowały do wielu ataków. Szpakowska pokazuje, jak samozwańczy heretyk na ambonie Słonimski, zaciekły reformator Boy i domniemany anarchista Tuwim odpierają oskarżenia o szarganie narodowych świętości, bezbożność, pornografię i grafomanię. Lektura tej książki uświadamia, że twórcy pisma, nigdy nie dając umrzeć nadziei na nowoczesność, chcieli być i byli reformatorami swojej ojczyzny.

Informacje dodatkowe o Wiadomości literackie prawie dla wszystkich:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-09-26
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7747-741-0
Liczba stron: 0

więcej

Kup książkę Wiadomości literackie prawie dla wszystkich

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wiadomości literackie prawie dla wszystkich - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-07-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Znakomita analiza treści jednego z najciekawszych periodyków ukazujących się w czasach międzywojnia. Autorka umiejętnie opisuje szeroki wachlarz tematów, podejmowanych przez ówczesnych literatów, zręcznie przybliża sylwetki najwybitniejszych twórców i współpracowników pisma oraz wskazuje na najważniejsze wątki, które żywo zajmowały czytelników i opinię publiczną - a wszystko to na wspaniale naszkicowanym tle niezwykle barwnej epoki, jaką w moim osobistym odczuciu było dwudziestolecie międzywojenne. Dla osób interesujących się zarówno pisarstwem jak i historią z tamtych lat jest to pozycja obowiązkowa.
Link do opinii
Inne książki autora
Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach
Małgorzata Szpakowska 0
Okładka ksiązki - Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach

Pamiętacie pralkę Franię? Może nawet stoi jeszcze gdzieś w piwnicy, ale czy zdajecie sobie sprawę, że jej pojawienie się przyspieszyło rozpad mikrostruktury...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy