Jak to możliwe, że pacjenci po zawale, utraciwszy zdolność mówienia, wciąż krzyczą Szlag!, gdy są zdenerwowani? Jak to się stało, że Wacek przestał być tylko jednym z wielu imion? Dlaczego gówno jest wulgarne, a kupka tylko dziecinna? I dlaczego, chcąc kogoś obrazić, prostujemy środkowy palec?
Niemal wszyscy przeklinamy - po zbyt wielu drinkach, kopnięciu się w palec albo przyłapani na gorącym uczynku. Przekleństwa można ,,wypikać", zastąpić gwiazdką, ocenzurować - lecz są tak pociągające, że nie potrafimy przestać ich używać.
Benjamin Bergen, językoznawca i kognitywista, tłumaczy co przeklinanie mówi nam o naszym języku i umyśle. Przekonuje, że ,,brzydkie" słowa są pożyteczne. Mogą śmieszyć, wyzwalać albo pobudzać emocjonalnie. Dowodzi, że oferują nam możliwość spojrzenia z nowej perspektywy na to jak mózg przetwarza język i dlaczego języki świata tak różnią się od siebie.
Błyskotliwe jak diabli i zajebiście śmieszne, What the F jest obowiązkową lekturą dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć jak i dlaczego przeklinamy.
Fascynująca podróż na styku etymologii, neuronauk i kultury - ,,Discover"
Bergenowi udaje się nas przekonać, że warto docenić społeczną rolę ,,brzydkich" słów - ,,Science"
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2019-09-24
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 416
Tytuł oryginału: What the F. What Swearing Reveals About Our Language, Our Brains, and Ourselves
Przeczytane:2021-09-10, Ocena: 3, Przeczytałem, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2021, 52 książki 2021,
"Najpotężniejszymi słowami zaś - tymi, które bezpośrednio łączą się z emocjami - są przekleństwa. To one w niezwykły sposób pozwalają nam wyrażać cierpienie lub zadawać je innym. To one nie mają sobie równych w werbalizowaniu frustracji, gniewu czy patosu".
Warto podszkolić się z wulgarów. Zwłaszcza, przyjmując naukowe podejście. Ważna konkluzja, nie każdy wulgaryzm jest zły, a są w życiu sytuacje w których jego funkcja jest bardzo istotna.