Wariat z Krupówek

Ocena: 4 (1 głosów)

Możliwe, że jestem i byłem zawsze wariatem, ale nie chcę zamienić tego na żadną przytomność...

W czasach poprawności politycznej, w czasach gdy artyzm zamienił się w hucpę, gdy twórcy, by zaistnieć wraz ze swymi dziełami, muszą zamieniać się w celebrytów i telewizyjnych błaznów, kultura dogorywa, wydawszy na świat swoją nieślubną córkę rozrywkę, a artyści jak sztandar obnoszą po świecie swój brak wiedzy i już nawet nie zerową, ale ujemną inteligencję wejście w szalony świat wariata z Krupówek może być jak orzeźwiająca kąpiel w tatrzańskim jeziorze w upalny dzień.

Stanisław Ignacy Witkiewicz to jedna z najważniejszych, symbolicznych postaci Zakopanego. Na kartach tej książki wędrujemy jego śladami po Zakopanem, miejscowości z którą związany był przez całe życie. Najpierw prowadzi nas Kalunio, mały Staś, potem dorosły Stanisław Ignacy, wreszcie jeden z najsławniejszych polskich twórców, znany jako Witkacy.

Poznajemy warunki jego dorastania i kształtowania się osobowości artystycznej oraz okoliczności powstawania jego dzieł, funkcjonowanie sławnej Firmy Portretowej, rodzinę, przyjaciół i wrogów, kobiety jego życia, psy i koty, wielką miłość do Tatr, warunki w jakich mieszkał, tworzył, bawił się i przeżywał tragedie. Odkrywca demonizmu Zakopanego i unoszącego się w tutejszym powietrzu subtelnego narkotyku – zakopianiny współtworzył legendę miasta pod Giewontem i sam był jako legenda postrzegany. Tylko tutaj zobaczymy Stanisława Ignacego Witkiewicza takiego, jakim był naprawdę, w scenerii jaka towarzyszyła mu od piątego roku życia.

Informacje dodatkowe o Wariat z Krupówek:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2015-10-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-935649-6-5
Liczba stron: 688

więcej

Kup książkę Wariat z Krupówek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wariat z Krupówek - opinie o książce

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2017-04-03, Ocena: 4, Przeczytałam, Wyzwanie - ze sztuką w tle 2017,
Biografia Witkacego? Poniekąd. Autor jak sam we wstępie przyznaje nie jest specjalistą, historykiem sztuki, jest natomiast popularyzatorem wiedzy o Zakopanem i to widać w książce, która poświęcona jest tej miejscowości w około 2/3 swej objętości. Mamy mnóstwo informacji o rozwoju Zakopanego, inwestycjach, wydarzeniach, inicjatywach, konfliktach, no i plotkach, bo przez książkę przewija się tłum znanych nazwisk (które przewijały się przez modne Zakopane). Jest oczywiście słynny ojciec S. I. Witkiewicz - no bo twórca stylu zakopiańskiego (wówczas zwanego narodowym, obecnie raczej witkiewiczowskim), matka utrzymująca rodzinę z prowadzenia pensjonatów, no i czasami pojawi się informacja o Witkacym. Częściej dotyczy ona kobiet w jego życiu, no bo samobójstwo narzeczonej, a to kochanka słynna Irena Solska, a żona z arystokracji, z którą się nie układało. Czyta się w miarę dobrze, ale nieco irytujące są powtórzenia, styl zbyt miejscami kolokwialny, dygresje autora sięgające współczesności, stosowanie wykrzykników za każdym razem, gdy w cytacie jest inna pisownia niż współczesna (albo mógł być błąd w druku). Nie wiem czy po tej lekturze dowiedziałam się czegoś istotnego o artyście.
Link do opinii
Inne książki autora
Pleban spod Giewontu
Maciej Pinkwart0
Okładka ksiązki - Pleban spod Giewontu

Naukowa monografia życia i działalności księdza Józefa Stolarczyka, pierwszego proboszcza zakopiańskiego, twórcy cywilizacji pod Giewontem...

Rodos. Przewodnik ilustrowany
Maciej Pinkwart0
Okładka ksiązki - Rodos. Przewodnik ilustrowany

Nie na darmo Rodos nazywa się ,,wyspą Heliosa". Wyspa oferuje ponad 300 słonecznych dni w roku! Wybierzemy się w odwiedziny do Wielkich Mistrzów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy