Wajda. Kronika wypadków filmowych

Ocena: 5 (2 głosów)

opiół i diament, Wszystko na sprzedaż, Wesele, Ziemia obiecana, Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza – to filmy, które na trwałe zapisały się w historii nie tylko polskiego kina. Wajda. Kronika wypadków filmowych to książka, w której po raz pierwszy o tych filmach mówią ci, którzy je z Wajdą współtworzyli. Wajda jest artystą totalnym, ale też daje swoim ekipom na planie bardzo dużą wolność.

Dlatego o kulisach powstawania wszystkich filmów Wajdy – od Pokolenia do Wałęsy – opowiadają jego aktorzy – Elżbieta Czyżewska, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski czy Wojciech Pszoniak, ale też członkowie ekipy technicznej: operatorzy, kompozytorzy, scenografowie.

Tym samym powstała niezwykła opowieść o najważniejszych filmach w dziejach polskiego kina, ale też portret niezwykłego artysty, jakim jest Andrzej Wajda.

Żeby film był „nasz”, musi być udany, wyjść naprzeciw widowni, zostać zauważony przez krytykę. Niestety nie wszystkie moje filmy spełniają te kryteria, są wśród nich nieudane. Te nieudane nie są już „nasze”, to są „moje” filmy. Można zadać pytanie: a kto dokonuje tej oceny? Oczywiście - ja.
Andrzej Wajda

Informacje dodatkowe o Wajda. Kronika wypadków filmowych:

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2016-10-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7779-314-5
Liczba stron: 384
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Wajda. Kronika wypadków filmowych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wajda. Kronika wypadków filmowych - opinie o książce

Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp
Przeczytane:2016-12-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Na podstawie wspomnień i komentarzy grona osób związanych w jakikolwiek sposób z A. Wajdą autor zbudował obraz polskiej kinematografii i jej twórców. To wręcz taka emocjonalna wyprawa wgłąb historii, która przenosi nas na próby i plany filmowe "tamtych" czasów. Swoją przygodę ze sztuką reżyserii Andrzej Wajda rozpoczął w 1949 r. na wydziale reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Generalnie wraz ze znanymi, m.in. z J. Łomnickim i S. Bareją. Od początku A. Wajda odznaczał się odwagą i wielkim humanizmem. To też znajduje odzwierciedlenie w późniejszych produkcjach. Wajda potrafił ukazać ówczesny świat z dystansem, ale dobitnym wyczuciem - jeśli wiecie o co mi chodzi. Wszechobecna cenzura zalewała świat teatru i filmu. Ciężko było więc wyrazić człowiekowi to, co leżało mu na sercu, a co dopiero ukazać to światu. Mimo to A. Wajda, nie przejmując się takimi ograniczeniami - kręcił, reżyserował i stawał się coraz większym autorytetem wśród swoich kolegów i znajomych "po fachu". Był inspiracją dla innych artystów. Zaczynając pracę nad filmem uczył aktorów innego spojrzenia na zwykłe rzeczy. Wiedział, co chce uzyskać, jakich aktorów zaprosić do współpracy. Był zdecydowany i miał swoje "twarde" zdanie. W tym wszystkich posiadał jeszcze jedną ważną cechę. Otóż otwartość na propozycje i sugestie innych. Jak coś mu się nie podobało - mówił to otwarcie. Z kolei jak coś go zachwyciło - przyznawał to i chwalił pomysł. Pierwszym filmem, który można nazwać "dziełem debiutantów" było POKOLENIE. Był to "żywy organizm", na którym młodzi studenci uczyli się fachu. Potem powstawała trylogia wojenna. Mowa tu o: KANALE, POPIELE I DIAMENCIE oraz LOTNEJ. A. Wajda rozkręcał się coraz bardziej. Powstawała niemalże produkcja za produkcją. Nie wszystkie filmy są znane, chociażby NIEWINNI CZARODZIEJE, przy kręceniu których wystąpiły rozmaite perypetie. Przeczytajcie książkę, a dowiecie się o czym mowa.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Sunny_M
Sunny_M
Przeczytane:2019-08-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 2019 book,

Interesująca książka. Bardzo forma mi przypadła do gustu. 

Link do opinii
Inne książki autora
Zatrzymani w kadrze
Bartosz Michalak0
Okładka ksiązki - Zatrzymani w kadrze

Subiektywny portret dziewięciu wybitnych polskich operatorów: Jerzego Lipmana, Jerzego Wójcika, Witolda Sobocińskiego, Jana Laskowskiego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy