W upale i kurzu

Ocena: 5 (1 głosów)
Żona urzędnika administracji brytyjskiej w Indiach – piękna, rozpieszczona i znudzona Olivia – ucieka z hinduskim księciem, wzbudzając tym oburzenie angielskiej społeczności, zamieszkałej w małym, prowincjonalnym Satipurze. Pięćdziesiąt lat później wnuczka porzuconego przez Olivię męża przybywa do kraju słonecznego żaru, pustynnego pyłu i nędzy bazarów, aby odkryć kulisy dawnych wydarzeń.

Informacje dodatkowe o W upale i kurzu:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2010-02-25
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7648-342-9
Liczba stron: 160

więcej

Kup książkę W upale i kurzu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

W upale i kurzu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2012-12-26, Ocena: 5, Przeczytałam, ...Indyjski collage,

Jeśli chcemy poznać Indie nieco bliżej, przyjrzeć się im z punktu widzenia angielskiego małżeństwa, które przebywa na placówce w miasteczku Satipur, to książka Ruth Prawer Jhabvala pt: „W upale i kurzu” może nam w tym pomóc.
 
Narratorką tej, pisanej w formie dziennika, książki jest młoda  dziewczyna, która pragnie poznać historię małżeństwa swego dziadka Douglasa Riversa i jego pierwszej żony Olivii. Kobieta wyjeżdża do Bombaju, mając nadzieję, że właśnie w Indiach uda jej się odtworzyć tajemniczą historię Olivii Rivers, o której rodzina niewiele chce mówić.

W Bombaju udaje jej się wejść w posiadanie korespondencji jaką przed wielu laty Olivia utrzymywała ze swoją siostrą Marcią, która mieszkała w Paryżu. Dzięki listom kobieta powoli odkrywa tajemnicę swojej „przyszywanej” babki. Jak się okazuje Olivia wiodła swoje dość samotne życie w Satipurze u boku męża-dyplomaty. Wąskie grono znajomych Douglasa stanowiły zaledwie trzy angielskie małżeństwa mieszkające już od dłuższego czasu w Indiach i tak naprawdę poza kilkoma przyjęciami Olivia nieczęsto ich widywała. Była piękną, trochę próżną kobietą, która oczekiwała więcej od życia, pragnęła być  adorowana i podziwiana. Być może właśnie dlatego wdała się w romans z przystojnym hindusem – nababem – księciem państewka Khatm. Często bywała w jego pałacu oddalonym o 25 km. od Satipuru i pod nieobecność męża spędzała z nababem wiele czasu.

Jak się potoczyły dalsze losy Olivii Rivers? Czy jej romans wyszedł na jaw?

Zapraszam do sięgnięcia po tę niezbyt sążnistą książkę, w której obok losów Olivii poznajemy również indyjskie życie narratorki, które obfituje w tylko nieco mniej zaskakujące sytuacje…

W tle wydarzeń towarzyszy nam nieustannie pył i kurz indyjskiej  pustyni, gorący klimat tego subkontynentu, bieda jego zwykłych mieszkańców, czyli to wszystko, co jest wszechobecne w tym ogromnym kraju. Jeśli chcemy stworzyć swoje wyobrażenie na temat Indii lub poznać losy Olivii Rivers, jeśli lubimy czytać o dalekich krajach i odmiennych kulturach zdecydowanie polecam tę lekturę. Dość dobra książka na jeden wieczór.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2007-08-13, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy