W upale i kurzu

Ocena: 5 (1 głosów)
Żona urzędnika administracji brytyjskiej w Indiach – piękna, rozpieszczona i znudzona Olivia – ucieka z hinduskim księciem, wzbudzając tym oburzenie angielskiej społeczności, zamieszkałej w małym, prowincjonalnym Satipurze. Pięćdziesiąt lat później wnuczka porzuconego przez Olivię męża przybywa do kraju słonecznego żaru, pustynnego pyłu i nędzy bazarów, aby odkryć kulisy dawnych wydarzeń.

Informacje dodatkowe o W upale i kurzu:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2010-02-25
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7648-342-9
Liczba stron: 160

więcej

Kup książkę W upale i kurzu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

W upale i kurzu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2012-12-26, Ocena: 5, Przeczytałam, ...Indyjski collage,

Jeśli chcemy poznać Indie nieco bliżej, przyjrzeć się im z punktu widzenia angielskiego małżeństwa, które przebywa na placówce w miasteczku Satipur, to książka Ruth Prawer Jhabvala pt: „W upale i kurzu” może nam w tym pomóc.
 
Narratorką tej, pisanej w formie dziennika, książki jest młoda  dziewczyna, która pragnie poznać historię małżeństwa swego dziadka Douglasa Riversa i jego pierwszej żony Olivii. Kobieta wyjeżdża do Bombaju, mając nadzieję, że właśnie w Indiach uda jej się odtworzyć tajemniczą historię Olivii Rivers, o której rodzina niewiele chce mówić.

W Bombaju udaje jej się wejść w posiadanie korespondencji jaką przed wielu laty Olivia utrzymywała ze swoją siostrą Marcią, która mieszkała w Paryżu. Dzięki listom kobieta powoli odkrywa tajemnicę swojej „przyszywanej” babki. Jak się okazuje Olivia wiodła swoje dość samotne życie w Satipurze u boku męża-dyplomaty. Wąskie grono znajomych Douglasa stanowiły zaledwie trzy angielskie małżeństwa mieszkające już od dłuższego czasu w Indiach i tak naprawdę poza kilkoma przyjęciami Olivia nieczęsto ich widywała. Była piękną, trochę próżną kobietą, która oczekiwała więcej od życia, pragnęła być  adorowana i podziwiana. Być może właśnie dlatego wdała się w romans z przystojnym hindusem – nababem – księciem państewka Khatm. Często bywała w jego pałacu oddalonym o 25 km. od Satipuru i pod nieobecność męża spędzała z nababem wiele czasu.

Jak się potoczyły dalsze losy Olivii Rivers? Czy jej romans wyszedł na jaw?

Zapraszam do sięgnięcia po tę niezbyt sążnistą książkę, w której obok losów Olivii poznajemy również indyjskie życie narratorki, które obfituje w tylko nieco mniej zaskakujące sytuacje…

W tle wydarzeń towarzyszy nam nieustannie pył i kurz indyjskiej  pustyni, gorący klimat tego subkontynentu, bieda jego zwykłych mieszkańców, czyli to wszystko, co jest wszechobecne w tym ogromnym kraju. Jeśli chcemy stworzyć swoje wyobrażenie na temat Indii lub poznać losy Olivii Rivers, jeśli lubimy czytać o dalekich krajach i odmiennych kulturach zdecydowanie polecam tę lekturę. Dość dobra książka na jeden wieczór.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2007-08-13, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy