W ten sposób znikam

Ocena: 4.67 (3 głosów)

Clara ma dwadzieścia kilka lat, przyjaciół, opublikowaną książkę, pracę, którą lubi, i szefa, którego lubi znacznie mniej. Jej była dziewczyna wrzuca radosne zdjęcia w sieci, terapeutka milczy, a pewne zdarzenie z przeszłości nie pozwala o sobie zapomnieć.

W swoim komiksie Mirion Malle, rysowniczka i scenarzystka z Francji, przygląda się temu momentowi w życiu, kiedy wszystko zaczyna się wymykać i przytłaczać, a próby zaradzenia kolejnym kryzysom przestają się sprawdzać.

To opowieść o stanie zapadania się i mimo wszystko walki o siebie. O szukaniu wsparcia, a zarazem wycofywaniu się ze świata. „W ten sposób znikam” pozwala dostrzec te sprzeczności i zrozumieć, co może się dziać z osobą, która doświadcza depresji, i jak do niej dotrzeć, by pomóc. 

Informacje dodatkowe o W ten sposób znikam:

Wydawnictwo: Kultura gniewu
Data wydania: 2023-08-18
Kategoria: Komiksy
ISBN: 9788367360432
Liczba stron: 208

więcej

Kup książkę W ten sposób znikam

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

W ten sposób znikam - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2024-01-05, Ocena: 6, Przeczytałem,

POPKulturowy Kociołek:
Bohaterką tytułu jest Clara, młoda kobieta pracująca w branży wydawniczej. Od bardzo dawna boryka się ona z dużym stresem, związanym nie tylko z pracą, ale również prowadzonym własnym projektem. Ma to niestety duży wpływ na jej codzienne życie. Ma ona bowiem ogromne trudności z nawiązywaniem relacji z otaczającymi ją ludźmi, a co za tym idzie poznaniem kogoś nowego. W głębi serca pragnie ona jednak spotkać kogoś, kto ją zrozumie, pocieszy i stanie się jej powiernikiem. Na razie jednak jedyną osobą, przed którą może się ona otworzyć, jest jej psycholog.

Na kolejnych stronach obserwujemy, jak kobieta stara się toczyć w miarę normalne życie. Jak próbuje załagodzić własne cierpienie pomagając innym i ukrywając swoje emocje. Następujące po sobie kadry odkrywają jednak obraz tego, jak zaczyna ona tonąć w swoich problemach. Jak trawiąca ją depresja zaczyna postępować, na co nie zwraca większej uwagi jej lekarz, który wydaje się całkowicie pozbawiony empatii. Prowadzi to bohaterkę do otwartego mówienia o śmierci, o której myślała już bardzo dawno temu.

W ten sposób znikam, jest więc albumem dotykającym problemu depresji, która niszczy coraz to młodszych ludzi. Fabuła obok pokazywania potęgujących się problemów bohaterki skupia się również na reakcjach jej otoczenia, co ma niebagatelny wpływ na osoby dotknięte tą chorobą. Autorka ciekawie prezentuje także problemy takich osób z otwarciem się na innych czy to ze strachu przed niezrozumieniem, czy też własną nieumiejętnością wyjaśnienia otoczeniu swoich emocji.

Ciekawym zabiegiem stylistycznym jest tu opowiadanie kolejnych wydarzeń, między innymi opierając się na publikacjach w sieciach społecznościowych, które stają się w pewnym momencie swoistego rodzaju poszukiwanym powiernikiem. Całość jest przy tym bardzo delikatna, nie powodując u czytelnika nadmiernego dyskomfortu psychicznego z lektury (przynajmniej w pierwszej połowie komiksu). Nie brakuje tu jednak szeregu naprawdę wyrazistych emocji, które zdecydowanie nie będą całkowicie obojętne dla odbiorcy. Niektóre z nich mogą być wręcz depresyjne....

Link do opinii
Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2023-09-10,

 Depresja - choroba, która była z nami zawsze, ale o której zwykło mawiać się, że jest kaprysem nadwrażliwców, marzycieli, osób nie stąpających twardo po ziemi. Dziś wiemy, że tak nie jest... Wiemy o tym, zmagamy się z nią, staramy ratować tych naszych bliskich, których ona dotyka. I właśnie o depresji opowiada piękna, poruszająca, niezwykle ważna komiksowa opowieść pt. „W ten sposób znikam”, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu.

 Bohaterką tej historii jest Clara - młoda kobieta, która pozornie cieszy się dobrym życiem, ciekawą pracą, pokaźnym gronem znajomych i przyjaciół. Jednakże za tą maską zewnętrzności kryje się samotna, niemogąca pogodzić z rozstaniem z wieloletnią partnerką, zmęczona codziennością i wypalona dziewczyna. I choć pojawia się chęć walki o jutro, zagłuszenia wewnętrznego smutku i bycia zdrowym, to nie brak również myśli, że o wiele prościej byłoby odejść...

 Na wstępie powiem, że kocham Wydawnictwo Kultura Gniewu za to, że oddaje w nasze ręce komiksowe opowieści, które nie miałaby szans ukazać się nigdzie indziej w naszym kraju. Opowieści trudne, bolesne, ale ze wszech miar ważne i potrzebne - dokładnie takie, jak ta niniejsza. Mamy tu bowiem do czynienia ze społecznym dramatem, który przyjmuje postać swobodnej relacji głównej bohaterki o tym, jak trudno jest jej żyć, radzić sobie z emocjami, walczyć o siebie. I jestem przekonana o tym, że w losach i zapiskach Clary odnajdzie prawdę o własnym życiu wielu z nas...

 Mirion Malle - autorka tej opowieści, zdecydowała się oddać tu głos  - ale też i obraz, głównej bohaterce. To właśnie Clara prowadzi nas przez swoją trudną i bolesną codzienność, kłopoty w pracy, udawanie przed znajomymi szczęśliwego człowieka, spotkania z psychoterapeutą, chwile załamania. Prowadzi, ukazując tyleż teraźniejszość, co i rozjaśniając swoją dramatyczną przeszłość, w której to tak naprawdę wszystko się zaczęło. I czasami jest to gorzka, smutna i trudna relacja, czasami zaskakująca zabawniejszą sceną, ale zawsze pasjonująca i przekonująca sobą, by w nią uwierzyć i być chcieć towarzyszyć Clarze do ostatniej strony tej opowieści.

 To niezwykle intymna, poruszająca, być może w jakiejś mierze biograficzna historia, która obdziera chorobę depresji ze wszystkich kłamstw, nawarstwień, nieprawd. Obdziera, ukazując psychiczne piekło głównej bohaterki, jej jak najbardziej fizyczny ból ciała, najgorsze chwile i dni. I jak już wspominałam, nie sposób nie uwierzyć w tę opowieść, gdyż jest w niej zbyt wiele brudu i smutku, by mogła stanowić ona jedynie rozrywkową fikcję. I tym samym wierzymy w Clarę, jej chorobę i jakże mroczną codzienność, którą tylko od czasu do czasu rozświetla delikatny płomyk nadziei... 

 Treści tej dopełnia niezwykle klimatyczna szata ilustracyjna, którą tworzą proste w swojej formie, przypominające fragmenty notatek, ale przy tym jednak chronologicznie uporządkowane i dobrze skadrowane, rysunki. Mają one w sobie coś bardzo naturalnego, lekkiego i łagodnego, choć przecież opowiadają o rzeczach trudnych i smutnych. Bardzo wielką rolę odgrywają tu biel i czerń - dwie barwy, które w jakże mocny sposób oddają codzienność, myśli i stan głównej bohaterki.

 Mimo wszystko przemawia przez tę opowieść nadzieja. Nadzieja, która pozwala walczyć Clarze o lepsze jutro, ale i która również jest niezwykle ważną dla nas, czytelników tego komiksu. Bo wielu z nas odnajdzie tu własne problemy i gorzkie przeżycia - czasami podobne do tych bohaterki, czasami mniej dramatyczne, ale niezależnie od tego, ta nadzieje jest potrzeba i nam, byśmy mogli podobnie jak bohaterka tej opowieści, podążać do przodu, pozostawiać za sobą to, co złe, walczyć z depresją. 

  Komiksowa opowieść Mirion Malle pt. „W ten sposób znikam”, to jeszcze jedna ważna, intrygująca, znakomita propozycja od Kultury Gniewu spod znaku tych, które możemy określić mianem ambitnych. To niezwykle aktualny społecznie temat, bardzo realistyczna postać głównej bohaterki oraz ciekawa relacja o jej codzienności życia. Z tych wszystkich względów warto sięgnąć po tę pozycję, która niesie sobie tak wiele niezwykłych, pięknych, pozostających z nami na długi czas, emocji. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2023-08-30, Ocena: 4, Przeczytałem,

NIECHĘĆ ŻYCIA

 

Give me all your love now

'Cause for all we know

We might be dead by tomorrow

- Soko

 

Szczerze o lękach i problemach. O emocjach i cierpieniu. O depresji. W oszczędnej formie graficznej - tu wiem, nie każdego rzecz kupi, bo jednak kreska specyficzna, niechlujna dość - autorka z ujmującą szczerością opowiada o tym, co bolesne i ważne. O psychicznym cierpieniu, niechęci do życia i o tym, co w jej własnej głowie siedziało. I robi to tak, że trafia do czytelnika, coś rusza i zostaje w pamięci na dłużej.

 

Clara ma ponad dwadzieścia wiosen na karku i na pierwszy rzut oka dobre życie. Ale to, co na zewnątrz, nie współgra z tym, co w środku dziewczyny. Cierpiąc na depresję, unikając wspomnieć pewnych wydarzeń (bezskutecznie), stara się coś ze sobą zrobić, ale nawet terapia nic jej nie daje. Czy jest dla niej nadzieja?

 

 

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2023/08/w-ten-sposob-znikam-mirion-malle.html

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy