Alchemia obrazu i słowa - oto siedemnaście malarskich arcydzieł i siedemnaście nawiązujących do nich nowych opowiadań.
Autorami zebranych w tomie opowiadań są wybitni pisarze, m.in. Stephen King, Joyce Carol Oates, Lee Child i Michael Connelly. Teksty zebrał i zredagował Lawrence Block. Łączy je jedno - każdy powstał z inspiracji jakimś dziełem kultowego amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera. Tematy, które artysta lubił i wybierał, są niczym filmowe kadry, które od razu skłaniają widza do snucia historii, uruchamiają wyobraźnię. Jego dzieła cechuje bardzo intymny nastrój. Autorzy opowiadań próbują uchwycić szczególne cechy malarstwa Hoppera. Niektórzy bezpośrednio nawiązują do sceny przedstawionej na płótnie, inni skupiają się na aurze, którą emanuje obraz, w jeszcze innych opowiadaniach pojawia się sam Hopper. Każde z opowiadań poprzedzone jest reprodukcją odpowiedniego obrazu i informacjami o jego twórcy.
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2018-11-14
Kategoria: Opowiadania
ISBN:
Liczba stron: 358
Tytuł oryginału: In Sunlight or In Shadow. Stories Inspired by the Paintings of Edward Hopper. Edited by Lawrence Block
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska, Sebastian Musielak, Dorota Konowrocka-Sawa, Agnieszka Walulik, Maria Jaszczurowska, Jerzy Kozłowski, Łukasz Witczak, Dominika Cieśla-Szymańska, Maciej Płaza, Krzysztof Umiński, Piotr Chojnacki, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Agnieszka
Pragnęłam przeczytać tę antologię głównie ze względu na zawarte w niej opowiadanie Stephena Kinga. Muszę przyznać, że wydanie to przeszło moje najśmielsze oczekiwania!
Po pierwsze wstyd przyznać, nie znałam twórczości Hoppera a dzięki tej książce poznałam choć to maleńki skrawek. Już nigdy nie spojrzę na żaden obraz tak samo jak kiedyś, teraz zawsze się będę zastanawiała czy niesie ze sobą jakieś opowiadanie?
Po drugie mamy siedemnaście opowiadań różnych pisarzy, niektórych nie znałam. Po niektórych książki w przyszłości na pewno sięgnę! Mogłoby się wydawać, że opowiadania będą w podobnym stylu i gatunku ale i tu się mile pomyliłam. Opowiadania są zupełnie do siebie niepodobne, targały mną różne emocje i są tam naprawdę prawdziwe perełki. Stephen King jak zawsze mnie nie zawiódł!
Polecam tę książkę nie tylko fanom Stephena Kinga. Jest to pozycja warta uwagi, nie tylko się ładnie prezentuje na półce, na pewno wrócę do tych opowiadań nie raz!
Krótko mówiąc jestem zachwycona tą antologią!
Przeczytane:2020-07-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Lubię czasami poprzyglądać się obrazom Edwarda Hoppera, są w jakiś sposób niepokojące. To zatrzymanie chwili, jednak bezsprzecznie sugerujące jakiś ciąg dalszy. Czasami, zdarzało mi się rozmyślanie co dalej mogłoby się dziać, kim jest ta samotna kobieta, o czym myśli ? . Fantazja mogła sobie przy tej okazji brykać zupełnie niczym nie skrepowana . Kiedy więc wypatrzyłam książkę '' W świetle i w mroku '' i przeczytałam że to są właśnie fantazje różnych pisarzy na temat ''co dalej '', nie mogłam jej nie przeczytać. Przeczytałam i w sumie jestem dość rozczarowana. Mam wrażenie że więcej '' akcji '' mają te zatrzymane w obrazach przez Hoppera chwile, niż niektóre, a właściwie niż większość opowiadań . Moje ewentualne podium, chociaż bez okrzyków zachwytu to :
1.) Wieczorne okna - Jonathan Santlofer - opowiadanie o krzywdzie wyrządzonej komuś bardzo bliskiemu i srogiej, doskonale przemyślanej zemście
2.) Pokój muzyczny - Stephen King - opowiadanie trochę straszne, trochę śmieszne o parze staruszków ich sposobie na Wielki Kryzys i starej szafie.
3.) Kobieta w oknie - Joyce Carol Oates - Dylemat kobiety czekającej na wciąż spóźniającego się żonatego kochanka i jej rozważania czy ma go już dość i vice versa