W poszukiwaniu rozwiązania

Niełatwo jest napisać dobry poradnik na temat terapii skoncentrowanej na rozwiązaniu, a to właśnie udało się autorom tej książki. Przeczytacie ją z przyjemnością. Dostarczy wam dostatecznie dużo informacji o tej metodzie terapii, aby zachęcić was do stosowania jej zaraz po przeczytaniu książki. Jeżeli jesteś studentem psychoterapii, ta książka bardzo ci się spodoba. Przede wszystkim ma ona właściwą objętość i zawiera wystarczająco dużo wskazówek dotyczących tego podejścia w psychoterapii, byś już następnego dnia mógł zacząć testowanie ich w swojej pracy z klientami. Jeśli jesteś profesjonalnym psychoterapeutą, lektura tej książki pozwoli ci odkryć wyjaśnienie skomplikowanych koncepcji psychologicznych, czego nie znajdziesz w wielu podobnych pozycjach. Jeżeli poszukujesz terapii dla siebie, lepiej nie czytaj tej książki. Zawiera ona tyle obrazowych przykładów i użytecznych ćwiczeń, że mógłbyś rozwiązać swój problem samodzielnie, a to nie byłoby korzystne z punktu widzenia działalności psychoterapeutów.Ze słowa wstępnego Ben Furman, psychiatra, dyrektor Reteaming International, Finlandia. O terapii skoncentrowanej na rozwiązaniu można pisać bardzo dużo lub bardzo mało. Można ją przeoczyć bądź zignorować, dając się zwieść jej prostocie. Jednak jak wszystkie rzeczy proste, metoda ta nie jest błaha i godna lekceważenia, ale niezwykle trafna i skuteczna. Przypomina rysunek wykonany jednym ruchem pędzla, odzwierciedlający istotę krajobrazu i pozostawiający resztę wrażliwości odbiorcy. Dlatego jest też wymagająca, trzeba poświęcić wiele uwagi i skupienia, aby nauczyć się malować tak, by nie zamazywać nadmiarem detali tego, co nie potrzebuje upiększenia.Jej czytelność umożliwia jednak to, co jest trudne do osiągnięcia w innych metodach terapii, szybkie docieranie do odpowiedzi na pytanie zadawane przez pacjentów: Co mam zrobić, żeby było lepiej?Autorzy w poszukiwaniu rozwiązania dokonali rzeczy podwójnie trudnej: opowiedzieli o tej prostej i skutecznej metodzie pomagania w jasny i zrozumiały sposób.Jacek Lelonkiewicz, Centrum Terapii Krótkoterminowej, ŁódźJak korzystać z tej książki. Książka ta jest zaprojektowana tak, by dać czytelnikowi możliwość doświadczenia,czym jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniu. Zawiera praktyczne ćwiczenia, które radzimy wypróbować we własnej praktyce zawodowej. Każdy rozdział zawiera także studium przypadku, które pozwala sprawdzić, jak działają te idee w odniesieniu do konkretnego przypadku. Przykładowe odpowiedzi i podejścia zostały zamieszczone na końcu książki. Nie są one żadną miarą jedynymi poprawnymi odpowiedziami, ich celem jest jedynie naprowadzenie cię na właściwy trop. Spodziewamy się, że będziesz miał wiele bardziej przydatnych pomysłów. Książka ta jest użyteczna zarówno dla osób uczących się samodzielnie, jak i dla tych, którzy pracują w parach i małych grupach. Choć ćwiczenia zostały napisane z myślą o indywidualnym czytelniku, większość z nich można dostosować do pracy w małej grupie, co daje lepszą okazję do ćwiczenia umiejętności.JAK STAĆ SIĘ DETEKTYWEM ROZWIĄZAŃ1. Zawsze podchodź do sprawy z całkowicie pustym umysłem, to zawsze przynosi korzyść. Nie twórz żadnych teorii, tylko po prostu obserwuj i wyciągaj wnioski ze swoich obserwacji.2. W twoim interesie leży, by wiedzieć. Ćwicz się w zauważaniu tego, co przeoczają inni. W śledztwie te drobne rzeczy są zdecydowanie najbardziej znaczące.3. Rezultat osiągniesz zawsze wówczas, kiedy postawisz się w sytuacji drugiej osoby i pomyślisz, co byś zrobił na jej miejscu. Wymaga to nieco wyobraźni, ale się opłaca.Sztuka detektywistyczna Sherlocka HolmesaSpis treściSłowo wstępnePrzedmowaPodziękowaniaRozdział 1 Jak stać się detektywem rozwiązańRozdział 2 Zaczynaj z miejsca, w którym jesteśRozdział 3 Dokąd chcesz dotrzeć?Rozdział 4 Jak daleko dotarłeś?Rozdział 5 Jaki jest następny krok?Rozdział 6 Kiedy nie wszystko idzie jak po maślePodpowiedzi do studium

Informacje dodatkowe o W poszukiwaniu rozwiązania:

Wydawnictwo: Galaktyka
Data wydania: b.d
Kategoria: Psychologia

Kup książkę W poszukiwaniu rozwiązania

W poszukiwaniu rozwiązania - opinie o książce

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski