W pajęczej sieci 1

Im bardziej się szarpiesz, tym mocniej zaciska się sieć.

Andrzej Kamiński - pilot okrytej ponurą sławą prywatnej kontraktorskiej eskadry F-16 - trafia na arenę walk, którą tym razem stają się Sudan Południowy, Uganda i Kongo. Zmagają się tu ze sobą bojówki terrorystyczne, przemytnicy broni, potężne grupy najemnicze, grube ryby przemysłu naftowego, agenci CIA, ludzie amerykańskiego Pentagonu i tajemniczej korporacji Pierrenoir.

W powietrzu Kamiński jest w stanie stawić czoła każdemu niebezpieczeństwu, wobec polityczno-biznesowej machinacji wydaje się całkowicie bezradny. Jego orężem w tym nierównym starciu są umiejętności pilotażu, wola walki i bezwarunkowa lojalność wobec przyjaciół. Czy jednak Polak też może na nich liczyć?

A jeśli zależy to od stawki, o jaką toczy się gra...?

Dołącz do Hell Hounds. Ten przydział jest dla Ciebie.

Informacje dodatkowe o W pajęczej sieci 1:

Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2024-06-19
Kategoria: Przygodowe

Tagi: Literatura przygodowa - wojna i walka zbrojna Proza literacka Thrillery naukowe (technothriller) Thrillery i suspens Literatura przygodowa

Kup książkę W pajęczej sieci 1

W pajęczej sieci 1 - opinie o książce

Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2024-07-07,

Czy leci z Nami pilot? Otóż leci i to nie byle jaki. Za sterami siedzi Nasz rodak, Andrzej Kamiński vel Pirate, pilot myśliwca F-16, członek załogi Airspace Security, który brał udział w wielu skomplikowanych i niebezpiecznych operacjach bojowych. To właśnie ów wyjątkowo zdolny Polak jest czołowym bohaterem książki autorstwa Krzysztofa Iwana pt. „W pajęczej sieci”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Warbook, znanego z nietuzinkowych powieści militarnych.

Kolejna już pozycja w powieściowym dorobku Krzysztofa Iwana zabiera czytelników w głąb Czarnego Lądu, gdzie przecinają się interesy miejscowej ludności, terrorystów, najemnych pilotów, przemytników i oczywiście przedstawicieli świata polityki. W tej gęstej sieci zależności czasem trudno dociec, o co toczy się gra. A jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to możemy się domyślać, że idzie o naprawdę duże pieniądze.

Interesująco wykreowana postać niezłomnego polskiego lotnika, który brzydzi się korupcją, układami i oszustwem a przy tym znajduje się w sercu powieściowych wydarzeń, niczym magnes przyciąga uwagę czytelników. Wraz z przekornym pilotem Czwórki spojrzymy z lotu ptaka na Sudan Południowy, Ugandę czy Kongo. Przede wszystkim zaś poznamy słownictwo techniczne i potoczne, jakim posługują się członkowie powietrznej eskadry. Komunikaty te bywają zaskakujące, zwłaszcza gdy przetykane są słowami popularnych w przestworzach piosenek.

Pierwszy tom przygód ekipy AirSec a wreszcie również Hell Hounds zdecydowanie przypadł mi do gustu. Realia polityczne i militarne nadały tej powieści tempa a wyraziści bohaterowie podzieleni na dobrych i złych uczyniły lekturę wielowymiarową. Co ciekawe, nie zabrakło tu charyzmatycznych kobiet, wokół których koncentrowały się najciekawsze wydarzenia. Z przyjemnością zgłębię ich dalsze losy w drugim tomie opowieści o Naszych podniebnych bohaterach.

Jeśli szukacie nieco innej współczesnej powieści, z wielką polityką i eskadrą myśliwców na pierwszym planie, to gorąco polecam Wam „W pajęczej sieci”. Choć to proza, w której gęsto od mężczyzn, z pewnością przypadnie do gustu nie jednej kobiecie.

Andrzej Kamiński jest pilotem F16 w prywatnej firmie kontraktorskiej. Obecnie przebywa w Sudanie Południowym, gdzie jego firma działa na zlecenie firm naftowych. Chronią pola naftowe przed bojówkami i terrorystami. W okolicy nie brakuje też handlarzy bronią, agentów CIA i ludzi biznesu, który wykorzystują niestabilną sytuację w regionie do osiągnięcia zysku.

Ktoś jednak ma inne plany wobec niego. Kamiński trafia w środek polityczno-biznesowych machinacji i nawet o tym nie wiem. Nie jest jednak łatwym przeciwnikiem. Jednak jego przeciwnicy to też nie amatorzy. Czy jak potoczy się ta gra?

"W pajęczej sieci" to czwarta część cyklu o pilocie Andrzeju Kamińskim. Dla mnie jednak to było z nim pierwsze spotkanie. Pomimo obaw nie miałam z tym problemu, ponieważ jest to osobna historia. Książkę można, więc czytać jako osobną historię.

Fabuła dla mnie jest interesująca. Lubię takie historie militarne z wątkami politycznymi i biznesowymi. Manipulacje, machlojki, przekupstwa, zastraszanie to w dużym skrócie kwintesencja przenikania polityki do biznesu i odwrotnie. Szare eminencje nie pozostawiają nic przypadkowi. Ich strategie są głęboko przemyślane i sprawdzone. Choć nie obywa się bez wpadek. Jest sporo akcji zarówno w bazie kontraktorów, jak i w powietrzu. Jedyne, do czego mogę się przyczepić to spowalnianie akcji długimi opisami zasad działania samolotu, jego wyposażenia, dlaczego pilot robi coś tak, a nie inaczej. Jest jasne, że autor wie, o czym pisze i z pewnością zna się pilotowaniu. Jednak takie opisy, kiedy akurat zaczynało się coś dziać, zatrzymywały akcje i dla czytelnika takiego jak ja, czyli niemającego nic wspólnego z lotnictwem, mogą być nużące.

Andrzej Kamiński został jednym z elementów strategii na wzbogacenie się polityka i bizneswoman. Oboje są bezwzględni i gotowi na wszystko. Kamiński zaś z jednej strony jest przenikliwy, podejrzliwy i dobrze zorientowany. Z drugiej zaś jest dosyć naiwny i czasami mówi bez zastanowienia. Jest świetnym pilotem, oddanym i lojalnym kumplem. Los sprawi, że będzie mógł sprawdzić, jak kumple są lojalni wobec niego.

"W pajęczej sieci" z pewnością przypadnie do gustu fanom wojskowych klimatów, którzy lubią też wyrachowane gierki na wysokich szczeblach władzy. Ja czekam na cześć drugą, bo ta historia jeszcze się nie skończyła. Jestem ogromnie ciekawa, jak potoczą się losy Kamińskiego i jak odnajdzie się na nowym froncie i w nowym samolocie.

Na celowniku
Krzysztof Iwan0
Okładka ksiązki - Na celowniku

Czasami wojna jest jedynym możliwym wyborem. Dla Andrzeja Kamińskiego Somalia to nie tylko konflikt zbrojny. Wyłącznie jako pilot myśliwca i współwłaściciel...

Bez pardonu
Krzysztof Iwan0
Okładka ksiązki - Bez pardonu

Przebieg wojny zawsze jest wielką niewiadomą. Tym razem Andrzej Kamiński ma okazję sprawdzić się w konflikcie pomiędzy Etiopią a Erytreą, nie tylko jako...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski