Jak chronić najbardziej popularną kobietę na świecie?
Nowy emocjonujący thriller mistrza powieściopisarstwa. Przeczytasz jednym tchem!
48 godzin na schwytanie przestępcy, a jeszcze mnie na uratowanie członka rodziny królewskiej
Najtrudniejsza misja w karierze Williama Warwicka.
Londyn, rok 1988. Szaleństwo na punkcie rodziny królewskiej ogarnia Brytyjczyków, którzy zakochują się w ,,królowej ludzkich serc".
Dla Scotland Yardu to nowe wyzwanie, konieczność skoncentrowania uwagi na elitarnym Wydziale Ochrony Członków Rodziny Królewskiej i jego dowódcy, którego funkcjonariusze muszą być najlepsi z najlepszych, a słabe ogniwo może być zarzewiem katastrofy.
Detektyw starszy inspektor William Warwick i jego podkomendni zostają oddelegowani do przeprowadzenia śledztwa w tej jednostce. Z kolei były tajny agent Ross Hogan nieoczekiwanie otrzymuje niezależne, delikatne i odpowiedzialne zadanie. Wkrótce staje się jasne, że problemy w ochronie królewskiej są niczym wobec zamiarów organizacji terrorystycznej, która zagroziła bezpieczeństwu kraju i Korony. Pozostaje pytanie, jaki cel obierze W NASTĘPNEJ KOLEJNOŚCI...
Prawdopodobnie najlepszy powieściopisarz naszych czasów. - ,,Mail on Sunday" Gdyby przyznawano Nagrodę Nobla za opowiadanie historii, Jeffrey Archer powinien być nią uhonorowany. - ,,Daily Telegraph"
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2024-04-09
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 376
Tytuł oryginału: Next in Line
Jeffrey Archer nie pozwala zapomnieć o swoim bohaterze, detektywie starszym inspektorze, Wiliamie Warwicku ze Scotland Yardu. Przynajmniej raz w roku możemy cieszyć się kolejną, nową książką o przygodach pnącego się w górę po szczeblach kariery policjanta służącego Koronie. Chociaż książka jest pełna zasad, etykiety i dobrych manier i bywa po angielsku sztywna, to cieszy, że niektóre z fundamentalnych teorii, na przykład te dotyczących kobiet (Kochaj, szanuj i bądź posłuszna) powoli idą w odstawkę. W książce występują kobiety wykształcone, mądre, pracowite i mające ambicje zawodowe. Co jakiś czas mignie również panna o innej orientacji. Jak na skostniałe podstawy angielskie jest bardzo dobrze. W treści dzieje się sporo. Jesteśmy w Londynie. Jest rok 1988. Mamy zagrożenie atakiem terrorystycznym na członka rodziny królewskiej stąd po rozbiciu narkotykowego imperium Rashidiego WW zajął się przeprowadzeniem kontroli jakości służb bezpieczeństwa. To ważne, bo Mansour Khalifath planuje zamach na koncerty promenadowe w Royal Albert Hall. Zagrożonych jest sto tysięcy osób. Czy uda się go powstrzymać atak? Mamy również porwanie oraz Milesa Faulknera, który planuje opuścić więzienie w eleganckim stylu i trudności w pracy żony Wawricka. Autor pozszywał treść z wielu epizodów, ale uczynił to zgrabnie. „W następnej kolejności” to miła, spokojna i bezkrwawa lektura. Jej łagodzący nerwy element to sympatyczni bohaterowie w ładnych i eleganckich pomieszczeniach, szykownie ubrani, dobrze wychowani i piekielnie inteligentni. Intryga oparta jest na wojnie inteligencji i porównaniu sprytu i przebiegłości kolejnych postaci. Booth Watson, Miles Faulkner i jego żona Christina oraz Julian Warwick, knują na potęgę. Zobaczymy kto kogo tym razem przechytrzy. Lady Di uświetnia powieść swoją obecnością. Jest elegancko i miło. Bywa też subtelnie wesoło. To elegancka książka. Tak jak jej bohaterowie. Specjalną ozdobą tego tomu są dzieci. Mądrale wygadane i bezpośrednie.
Za książkę dziękuję Wydawnictwu „Rebis”
"W następnej kolejności" to 5 tom cyklu "William Warwick", nie czytałam poprzednich części i brak ich znajomości nie wpływa na lekturę. Książka nawiązuje do poprzednich wydarzeń i bohaterów jednak jest to tak dobrze opisane, że wszystko było dla mnie jasne. Na spokojnie można czytać, nawet jeśli się nie zaznajomiło z poprzednimi historiami.
Mamy tutaj kilka wątków i uwaga skupia się na różnych postaciach. Z tego powodu książka jeszcze bardziej trzyma w napięciu, bo znamy zamiary zarówno tych dobrych jak i tych złych. Z tego powodu spodziewamy się różnych wydarzeń, mimo to książka nadal zaskakuje. Cały czas coś się dzieje, nie sposób przejrzeć w jakim kierunku zmierza fabuła. Nie da się nudzić.
Mimo wielowątkowości tytuł ten czytało mi się świetnie. Trudno było oderwać mi się od lektury i nawet nie wiem kiedy przeczytałam całą książkę.
Trochę nudziły mnie aspekty rodzinne poruszone w tej historii, zdecydowanie bardziej wolę akcję. Pojawiło się też kilka rzeczy, które mi się nie podobały. Nie lubię knucia i prawniczych chwytów ani próby niszczenia w ten sposób dobrych ludzi i wrabiania. Coś nie coś się tutaj pojawiło. W końcu pozycja ta jest pełna intryg. Ja raczej wolę akcję (jak już wspomniałam), a zatem dużo dynamiki, działania.
Mimo to tytuł ten bardzo mi się podobał. Z chęcią sięgnę po inne książki tego autora.
Ciekawe jest to jak ukazuje nam sposób działania brytyjskich służb, zaglądamy do świata monarchii, który jest na ogół niedostępny. Ponadto znajdziemy tutaj również nawiązania do sztuki.
Zdecydowanie polecam! Świetnie spędzony czas.
"W następnej kolejności" to piąty tom cyklu kryminalno-sensacyjnego z detektywem Williamem Warwickiem pióra Jeffreya Archera. Wyjątkowo jednak przy tej serii zachęcam do lektury w kolejności chronologicznej - bo tu nie tylko losy postaci są tym, co serię łączy w całość, ale i jeden wątek kryminalny, który w każdym tomie zajmuje około połowę historii. Jest on związany z oszustwami w sprawach dzieł sztuki, który nadaje całej serii fajny ton - z jednej strony elokwentny, przecież rozmawiamy o wielkich malarzach, wielkich dziełach, z drugiej mocno sensacyjny, w którym każdy każdym manipuluje - obserwujemy oszusta, jego żonę i prawnika, którzy toczą ze sobą niecne gierki. I tak też jest w tym tomie, a ich rozgrywki są uzależniająco dobre i przebiegłe! Zagadką kryminalną, która tyczy się tylko tego tomu, jest wątek z ochroną rodziny królewskiej i potencjalnego zamachu terrorystycznego. Tu autor wypuszcza się na dość niebezpieczne rejony, bo ukazuje księżną Dianę w szarym świetle - w końcu to fikcja literacka, więc może, ale po lekturze sprawdziłam trochę informacji i faktycznie takie przedstawienie faktów też nie jest nieuzasadnione. W każdym razie ten wątek jest równie porywający - dużo się dzieje, są zaskoczenia i przyjemnie brytyjsko prowadzone sceny akcji - czyli dzieje się, ale w towarzystwie filiżanki dobrej herbaty. Z mlekiem oczywiście. Lubię ten brytyjski, spokojnie niewymuszony, lekki styl i całościowe traktowanie postaci, jakie autor zapewnia w każdym tomie. A ten tom? Możliwe, że jest najlepszy z wszystkich dotychczasowych!
Są ludzie, którzy miewają tak ekstrawaganckie marzenia, że – jeśli je tylko spełnią – mają na zawsze zagwarantowane miejsce w historii...
"Krótko mówiąc" to tytuł najnowszego zbioru opowiadań Jeffreya Archera, bestsellerowego autora, o którym krytycy zawsze mówili, że w krótkich formach najpełniej...
Przeczytane:2024-05-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Przed wami piąty tom serii z jednym i tym samym detektywem Williamem Warwickim. Może od razu zaznaczę, by serię rozpocząć po kolei, gdyż w każdym kolejnym tomie oprócz innych spraw znajduje się jeden i ten sam wątek poprowadzony coraz dokładniej z dalszymi instrukcjami. Potraktujcie go jako osobny puzzel, który umieszczony został w każdej części tak, by po całej serii móc dostać konkretną odpowiedź. Oczywiście mamy tutaj wątki sztuki, dlatego od razu widzę przed oczami wydawnictwo Letra, które się w nich specjalizuje. Co ciekawe powieść została przedstawiona jako thriller, choć ja bym dodała, że kryminał z dodatkami wątków psychologicznych. Co postać, to nowa historia, więc warto dodać, że jest wielowątkowa. To zdecydowanie kulturalny pisarz, gdyż nie ma tu rzeczy wulgarnych, jedynie mocno niepokojące. Fani rodziny królewskiej powinni ją przeczytać, gdyż w tej części mamy postać Diany i tylko potwierdza nasze przypuszczenia, że była to dobra kobieta. Wielu ludzi ją kochało. Nawet po zwyczajnych zakupach w butiku ludzie gromadzili się by ją przywitać, a matki wysyłały swoje dzieci, by te wręczyły jej bukiet kwiatów. Nie traktowali jej jako osobę konieczną do takiego zachowania, tylko z miłości do niej i dobra, które aż się przebijało. W niektórych momentach się wzruszyłam, choć byłam zbyt mała na tamte czasy, by poznać jej całą historię. Dużo miejsca poświęca się na jej ochronę, nawet podróż w windzie z jej damą do towarzystwa musiała odbyć się osobnymi windami z najznakomitszymi ochroniarzami. Ogólnie cokolwiek będzie jej dotyczyło, będzie ukazane w formie naj. Co ciekawe, rolą detektywa będzie dowiedzenie się gdzie ta ochrona jest nieszczelna i nie chodzi tylko o samą osobę, ale i fundusze. I tutaj te wątki będą na siebie nachodziły, bo czas w książce mija zwyczajnie, mamy ukazane życie ludzkie w zwyczajnej formie, a później jakbyśmy przechodzili na karty opowieści, która była dodatkiem, a przynajmniej ja ją tak widziałam. Jeśli lubicie śledzenie z ukrytego samochodu, to książka wam się spodoba:-)
Ogólnie to świetny kryminał, lekko napisany, zachowany z umiarem i białymi kartkami. Nawet we wrogu znajdą się cechy, które potrafiły ułagodzić nasze postrzeganie jego osoby. Czytajcie od części pierwszej, a wtedy zrozumiecie ją tak, jak chciał pokazać ją autor:-)