W Chinach jedzą księżyc

Ocena: 4.86 (7 głosów)
Miriam i Tobias prowadzą spokojne życie w Niemczech. Mają piękny dom, ciekawą pracę, dobry samochód, a przede wszystkim nie mogą się nacieszyć najukochańszą córeczką Amelie. Wiadomość o pracy w Szanghaju przychodzi znienacka. Jak to, przenieść się do Chin? Przeprowadzka do Azji wydaje się być szalonym, ale jakże oryginalnym pomysłem. Przeczytane książki i przewodniki dają im pewność, że nic nie jest takie straszne, jak się wydaje! Na miejscu okazuje się, że tak naprawdę o Chinach nie wiedzieli nic! Zapchane toalety, problemy z chińskimi „złotymi rączkami”, niedziałająca klimatyzacja, oszukujące opiekunki, szaleni taksówkarze, niezrozumiały język – wszystko to spotyka Miriam i Tobiasa, którzy nie sądzili, że nowe miejsce przysporzy im tylu przygód! Autorka, Miriam Collée, przez ponad rok pisała o swoim życiu w Chinach na blogu. Zebrane materiały posłużyły jej do napisania książki o życiu codziennym w Państwie Środka. Napisana dowcipnie z zacięciem dziennikarskim. Sama śmieje się, że w Chinach przetrwała dzięki poczuciu humoru, miłości i chińskiemu piwu. Niesamowicie zabawna powieść, która przeniesie Was do dalekiej Azji, gdzie poznacie zabawne perypetie Miriam i Tobiasa.

Informacje dodatkowe o W Chinach jedzą księżyc:

Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2014-03-19
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7642-254-1
Liczba stron: 304

więcej

Kup książkę W Chinach jedzą księżyc

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

W Chinach jedzą księżyc - opinie o książce

Avatar użytkownika - melkart1
melkart1
Przeczytane:2024-04-14,

Sięgnąłem po tę książkę mimochodem. Co jakiś czas wracała do mnie, choć w ogóle nie miałem zamiaru jej czytać. Gdy wróciła po raz dziesiąty, uznałem, że to jednak chyba jakieś zrządzenie losu. Już od pierwszych stron ją znielubiłem. Na początku Autorka strasznie dużo narzekała. Z zasady nie lubię narzekaczy, którzy nie potrafią się przystosować do zmieniających się okoliczności. Nie wynika to z jakiegokolwiek uprzedzenia do Niemców, wręcz przeciwnie – bardzo ich lubię za pragmatyzm i rzeczowość. Tutaj jednak owa kobieta nie widziała nic dobrego, w tym, że czeka ją niewypowiedziana przygoda. Rozumiem, że trudno jest przystosować się do życia w środowisku diametralnie odmiennym od tego, w którym się wychowaliśmy. Jednak każdy szanujący się człowiek, zwłaszcza wykształcony, powinien zapoznać się z tym, co może go czekać po drugiej stronie świata. Czytanie naprawdę nie boli, wręcz przeciwnie. W tym przypadku Autorka nie była świadoma aż takiego olbrzymiego kontrastu… i zwyczajnie sobie z niczym nie radziła... Niemniej, jakoś udało mi się przebrnąć przez to pasmo udręk. Na szczęście, później było zdecydowanie lepiej.
Historie, które ją spotykały są naprawdę śmieszne, a zarazem niesamowite. Mnie też nie mieści się w głowie, że w jakimkolwiek miejscu na Ziemi może istnieć szczególny podział pracy. Okazuje się, że Chiny to zupełnie inny świat – dany człowiek przypisany jest tylko do konkretnego zadania. Przykład – pan od wbijania gwoździ, nie może dokręcić śrubki, nawet jeśli to potrafi, aby nie wejść w kompetencje kogoś innego. Tak więc do każdego zadania trzeba znaleźć kogoś, kto się tym zajmuje. Co więcej, każdy przedsiębiorczy Chińczykc, chcąc obniżyć jak najbardziej koszta cudzej pracy, a tym samy zmaksymalizować własny zysk, zatrudnia ludzi, najpewniej spotkanych na chodniku, którzy za niewielką opłatą, zdają się posiadać wszelkie umiejętności, których nabywca zdaje się oczekiwać. Wynik jest łatwy do przewidzenia – mnóstwo partactwa, niechlujstwa, zniszczeń i udręk. Koniec końców wszystko wychodzi drogo, często jest również nerwowo, a drobny remont przeradza się w wielomiesięczne zmagania z narastającymi trudnościami i kolejnymi awariami. Jednak muszę przyznać, że Chińczycy mają ogromne poczucie humoru i są chyba najbardziej niekonwencjonalnym narodem na globie. Jeśli oglądaliście programy o polskich majsterkowiczach-partaczach, wiedzcie, że w Chinach jest zdecydowanie grubiej. Ale o tym musicie przekonać się sami.
W książce pojawiły się również ciężkie problemy, o których Autorka napomniała, a które dotyczą ludzi Zachodu. Doskwierają one głównie osób nie mogących sobie poradzić z „wymiarem” Chin. Chodzi mianowicie o rozpad małżeństw z Europy i Ameryki – najczęściej panowie znajdują sobie piękne, młode i świetnie wykształcone Chinki, z którymi się związują. Co ciekawe, takie kobiety zdecydowanie wolą mężczyzn z Zachodu niż swych rodaków, którzy najczęściej są gorzej wykształceni, niekulturalni lub zdeprawowani (to są słowa samych Chinek, nie mnie to podważać). Pojawiła się również kwestia pijaństwa i uzależnienia od narkotyków, również wynikające z niemożności zaadaptowania się do nowego środowiska, dotykające przedstawicieli obu płci. Kobiety z Zachodu ponadto pędzą tam życie miałkie – udzielają się co prawda charytatywnie, czasem nawet kulturoznawczo, ale wszystko okupują depresją, próbami samobójczymi… To nie wróży najlepiej.
Koniec końców, książkę czytało się naprawdę przyjemnie. To, co z pozoru wydawało się tragedią, przypomina raczej komedię z dużą dozą autokrytycyzmu. Tak – kto by pomyślał, ze Niemcy potrafią się śmiać z siebie samych. A tutaj macie taką możliwość. Podsumowując – to naprawdę fajna, lekka książka, mimo, że momentami może przyprawić o zawrót głowy. Polecam każdemu, komu wydaje się, że już stał się ekspertem w dziedzinie znawstwa Chin.

Link do opinii
Avatar użytkownika - koshi
koshi
Przeczytane:2015-11-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Książka "W Chinach jedzą księżyc" pomogła mi pokonać jesienną chandrę dzięki zawartemu w niej humorowi. Autorka opisuje swe zagraniczne perypetie tak obrazowo, że po prostu nie sposób się nie uśmiechnąć. Widzimy, jak bardzo tamtejsze życie, zwyczaje, kultura różnią się od naszych, jak łatwo o nieporozumienia i utratę cierpliwości choćby podczas kontaktu z "fachowcami", którzy przybywają, gdy coś w mieszkaniu się zepsuje. Zszokowało mnie to, w jaki sposób ludzie dobierają się tam w pary, jak wygląda kwestia higieny i jak bardzo zanieczyszczone jest tam powietrze. Podziwiałam bohaterkę tych wspomnień za to, że dawała radę jakoś to wszystko znosić (choć też i narzekała sporo). Byłam zdziwiona, że jej córeczka potrafiła tak łatwo odnaleźć się z nowych realiach. Po lekturze tej książki moje problemy wynikające z mieszkania w Holandii stały się nagle błahe. Uświadomiłam sobie, że wcale nie jest aż tak źle, gdy skonfrontowałam to z informacjami o stylu życia w Chinach. Od razu mi lżej na duszy :) Uważam, że książka ta jest bardzo wartościowa, gdyż w zabawny i ciekawy sposób ukazuje prawdę o Chinach.
Link do opinii
Avatar użytkownika - biedro_nka
biedro_nka
Przeczytane:2015-11-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Niektórzy marzą o poukładanym życiu: praca, dom, rodzina. Stabilność i przewidywalność. Ale nie Miriam i Tobias. Kiedy pojawia się oferta pracy w Szanghaju bez wahania decydują się na tę szaloną przygodę. Na miejscu wiele razy dopada ich zwątpienie w słuszność swojej decyzji. Od pierwszego momentu czekają ich trudne chwile w zaadoptowaniu się w wynajmowanym "luksusowym domu". Tam wszystko jest wyjątkowo "luksusowe" i wyjątkowo szybko się psuje. Do naprawy przyjeżdżają fachowcy, których również możemy nazwać luksusowymi. Każdy ma swoje zadanie, jeden jest od włączników, kolejny od kabli, jeszcze inny od reszty danego urządzenia. Miriam Collee opisuje swoją codzienność w tym jakże fascynującym kraju. Chwile trudne i zabawne. Dowiadujemy się mnóstwo ciekawostek, o których nie przeczytamy w żadnym przewodniku. Opisuje na przykład jaką gafę popełnili na samym początku, tuż po przeprowadzce. Podarowali pewnej kobiecie zegar, byli zdziwieni jej reakcją i dopiero później dowiedzieli się, że taki prezent ofiarowuje się komuś, komu nie życzy się zbyt dobrze. Kiedy dajemy komuś zegar, to tak jakbyśmy mu mówili: "twoje godziny są policzone". Życie w Chinach nie należy do łatwego i prostego. Nasi bohaterowie muszą się przystosować i dopasować. Bardzo ciekawa, zabawna, wciągająca lektura. Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Pharea
Pharea
Przeczytane:2015-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 ksiażek 2015,
Świetne spojrzenie na prawdziwe życie toczące się w Chinach. Jestem pełna podziwu dla autorki, ze była w stanie znieść wszystkie niedogodności, które przyszło jej w tej książce opisać, Warto przeczytać zanim odwiedzi się Chiny
Link do opinii
Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2016-04-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek - 2016,
Avatar użytkownika - Habina
Habina
Przeczytane:2015-02-27, Ocena: 3, Przeczytałam, EBOOKi, _ 52 książki w 2015 r,
Avatar użytkownika - Deni
Deni
Przeczytane:2015-01-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane 2015,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2014-07-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy