Uwikłana . Królowa narkotyków, tajna agentka, zakładniczka

Ocena: 4.67 (12 głosów)

Prawdziwa historia królowej narkotykowego imperium, która zaczęła pracować jako tajna agentka

Oparta na faktach elektryzująca opowieść przedstawia życie kobiety uwięzionej między dwoma światami, która niebezpiecznie balansuje na krawędzi.

Pochodzącą z wyższych kolumbijskich sfer i wykształconą w Europie Pilar cechuje mieszanka nieodpartego uroku i bezwzględnej przebiegłości. Od zawsze pociągało ją wszystko co zakazane, również nieodpowiedni i niebezpieczni mężczyźni. To właśnie przez nich Pilar zostaje uwikłana w handel kokainą w jednym z największych światowych karteli, stając wkrótce na czele organizacji.

Po dwóch nieudanych małżeństwach i trudnej ucieczce z narkotykowego świata Pilar osiedla się z dziećmi na Florydzie. Spokojne życie zakłóca były mąż, który w zamian za obietnicę skrócenia wyroku wydaje jej nazwisko rządowej agencji walczącej z narkotykami. Kobieta zostaje zmuszona do infiltracji niebezpiecznego kartelu w ramach akcji ,,Operacja Księżniczka", której celem miało być przechwycenie dziesiątek milionów dolarów i kokainy wartej pół miliarda dolarów.

Pilar wciela się w swoją rolę tak dobrze, że zostaje porwana przez  kolumbijskich partyzantów. Czy ktoś ją ocalił, zanim porywacze odkryją, że mają w swych rękach tajną agentkę?

___

Wciągający, nieprawdopodobnie oddany obraz kryminalnego światka. Książka z zamachem podkreśla bezcelowość walki z narkotykową rzeczywistością.

- ,,Kirkus Reviews"

---

O AUTORZE:

Bruce Porter - profesor, który wiele lat wykładał na amerykańskiej uczelni Columbia University Graduate School of Journalism. Dziennikarstwo to jego niebywała pasja, którą realizował pracując jako redaktor oraz pisarz w Newsweeku. Mieszka w Nowym Jorku ze swoją żoną - malarką Sarą Roszak. W wolnych chwilach odsłania arkana sztuki dziennikarstwa, ucząc go więźniów z zakładu karnego w swoim mieście.

Informacje dodatkowe o Uwikłana . Królowa narkotyków, tajna agentka, zakładniczka:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2017-06-09
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788365740090
Liczba stron: 472
Tytuł oryginału: Snatched

więcej

Kup książkę Uwikłana . Królowa narkotyków, tajna agentka, zakładniczka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Uwikłana . Królowa narkotyków, tajna agentka, zakładniczka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Psotka88
Psotka88
Przeczytane:2017-11-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Literatura faktu, ale utrzymana w klimacie kryminału. Zdarzało mi się czytać, więc nie jest to coś czego nie znam. Jednak podchodzę do tego z rezerwą, bo miewam obawy o to by z dokumentu nie zrobić bajki, bo o odwrotność raczej się martwić nie mam zamiaru. Tu zaciekawiło mnie właśnie to połączenie plus opis. 

Pilar to kobieta wyjątkowa. Jest nie tylko piękna i pełna nieodpartego uroku. Jest też bezwzględna i przebiegła. Jako osoba wykształcona i inteligentna mogła sobie pozwolić na wiele. Postanowiła zostać stewardessą i to na pokładzie samolotu poznała swojego pierwszego męża, który wprowadził ją w arkana narkobiznesu. Jej klasa i silny charakter pomogły jej bez problemu odnaleźć się w tym twardym świecie. Wydawało by się, że wszystko szło idealnie. Jednak po paru latach jej drugi maż sprzedał jej personalia rządowi by złagodzić własny wyrok. Tyle, że jak się okazało, dla DEA Pilar była tym o czym mogli do tej pory tylko marzyć. Kobieta była studnią kontaktów i informacji. Przez wiele lat narażała własnie życie jako tajna informatorka. Chciała jak najlepiej, ale w końcu spotkało ją to czego bała się najbardziej. Była królową narkotyków, została tajną informatorką, a na koniec stała się zakładniczką. Była pewna, że nie przeżyje. A jednak się udało. 

Mam za sobą wiele książek i pojedyncze filmy. Jednak z doświadczenia wiem, że najlepszym scenarzystą i reżyserem jest samo życie. Choćby nie wiem jak wybujałą wyobraźnią charakteryzował się autor to wszystko ma gdzieś swój początek. Historia Pilar mogła by być kanwą na niejeden film czy książkę. To co mamy ukazane na tych pięciuset stronach to tak na prawdę jedna któraś jej życia. Ukazana choć krok po kroku to jednak skrótowo. Tylko ona wie jak to wyglądało w rzeczywistości i co tak na prawdę przeżyła i czuła. Nie da się wszystkiego ubrać w słowa.

Jak to jest przez kilkanaście lat stać po ciemnej stronie i nagle przejść na tą drugą, dobrą? Czy gdyby Pilar nie była przyzwyczajona do życia na wysokim standardzie wdepnęła by w narkobiznes? Czy bogactwo, które dają narkotyki i które jest równie uzależniające jak one same były głównym powodem by brnąć przez to tyle lat? Tylko Pilar wie co i dlaczego pchnęło ją na tą, a nie inną drogę. 

Zastanawialiście się kiedykolwiek czy wystarczy pomóc komuś by odkupić swoje grzechy? Ja zastanawiam się czy to co robiła kobieta przez wiele lat zostało w pewien sposób naprawione tym, że pomogła rządowi. Czy rachunek się wyrównał? Jeśli zdecydujecie się przeczytać tę pozycję i zwrócicie uwagę na coś więcej niż tylko sam narkobiznes - uczucia Pilar, jej zachowanie, emocje i powody działania - zrozumiecie o czym mówię. Ta książka ukazuje nam dwa różne światy, dwie jego twarze, ale przede wszystkim skłania do myślenia.

Więcej na:
www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

Link do opinii
Avatar użytkownika - Dakota
Dakota
Przeczytane:2017-08-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017,
Była królowa wielkiego narkotykowego imperium musi po latach wrócić do handlu kokainą – tym razem z ramienia służb federalnych. Jednak kiedy zostaje porwana przez groźnych, kolumbijskich przestępców, zaczyna się prawdziwa walka o przetrwanie. Czy jej życie coś znaczy?*   Bruce Porter to profesor, który niegdyś wykładał na Columbia University Graduate School of Journalism, jest też niebywałym pasjonatem dziennikarstwa, który w wolnym czasie uczy więźniów w mieście, w którym żyje. Jest autorem dwóch książek: Uwikłanej oraz Blow, która nie została wydana w Polsce (pojawiła się jednak ekranizacja o tym samym tytule, gdzie w roli głównej można zobaczyć Johnny'ego Deppa).   Książka opowiada o życiu młodej Kolumbijki Pilar, która za sprawą swojego męża wkroczyła w świat brudnych pieniędzy i narkotyków. To on sprawił, że poznała ten świat od podstaw, a wkrótce została okrzyknięta królową narkotyków. Jej życie od początku nie było usłane różami, czuła się nieszczęśliwa, bo sprzedaż i rozprowadzanie kokainy nie należało do ukrytych pragnień. Próbowała się odciąć od środowiska, w którym obracała się kilka dobrych lat, jednak to nie był koniec zawirowań w jej życiu. Stała się tajną agentką, przez co znów była związana z kartelem narkotykowym.

Autor opowiada zarówno historię Pilar i jej rodziny, jak i pewnego policjanta, który był ściśle związany z wydziałem zajmującym się narkotykami. Nie szczędzi przy tym wymieniania dziesiątek nazwisk i pokazywania rzeczywistości, która niestety nie była kolorowa, a raczej szara i ponura. Efekt potęguje wplatanie w poszczególne akapity wypowiedzi osób, które były związane z tym biznesem lub miały o tym jakiekolwiek pojęcie. Czytamy o szybkim rozwoju tego biznesu, ale i o jego powolnym upadku.

Niezwalniająca tempa akcja sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie i nie ma w niej miejsca na nudę. Jest za to sposobność, aby zatrzymać się i snuć refleksje o tej nieco zagmatwanej, aczkolwiek interesującej historii. Bardzo szczegółowe opisy (z naciskiem na bardzo) stanowią jedynie atut tej książki, ponieważ nadają jej jeszcze więcej autentyczności. Dla niektórych minusem mogą być wstawki historyczne, które pojawiają się kilkakrotnie w książce, jednak dla mnie stanowiły ogromny plus, bo mogłam się jeszcze więcej dowiedzieć o tym, jak narodził się nielegalny biznes, a przy tym, jak wyglądał on od podszewki.   Uwikłana Bruce'a Portera to kawał niezłej literatury faktu, która posiada pewne elementy fabularne. Jeżeli ktoś nie jest fanem takiego typu literatury, to niestety, ale surowe fakty mogą go w pewnym momencie przytłoczyć, bo jest ich całkiem sporo. Z całą pewnością nie jest to książka dla każdego. Choć jest po części fabularyzowana, nie znajdziemy w niej dużej ilości dialogów — składa się głównie z opisów, dzięki którym autor balansuje na granicy prawdy i fikcji.

Autor opisuje świat narkotyków i kwitnącego handlu. Książka pokazuje skalę problemu, z którym musi mierzyć się cała ludzkość. Choć w dzisiejszych czasach narkobiznes nie jest już tak rozwinięty, jak kilka, a nawet kilkanaście lat wstecz, to jednak zjawisko nielegalnego handlu wciąż istnieje. Z całą pewnością podobny handel kwitnie również w Polsce, ale wydaje mi się, że poświęca się temu za mało uwagi. Rzadko można usłyszeć o tym w telewizji czy przeczytać w internecie, zazwyczaj mamy do czynienia z pojedynczymi sytuacjami. Podobne refleksje nieustannie towarzyszyły mi przewracaniu kolejnych stron.

Uwikłana. Królowa narkotyków, tajna agentka, zakładniczka to książka niezwykle ujmująca, która opowiada historię nad wyraz nieprawdopodobną, lecz prawdziwą. Autor przeplata prawdę i fikcję, wskutek czego otrzymujemy wciągającą opowieść, z której możemy dowiedzieć się, jak dokładnie przebiegał handel narkotykami czy jak działał wydział zwalczania narkotyków; poznajemy zarówno historię dziewczyny zamieszanej w narkotykowy świat, jak i opowieść policjanta, który na co dzień próbuje walczyć z praniem brudnych pieniędzy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - KateWithBooks
KateWithBooks
Przeczytane:2017-07-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Historia Pilar, która w zabójczym tempie zostaje księżniczką narkobiznesu, wydaje się być tak niesamowita, niczym fabuła dobrego filmu amerykańskiego. Jednak losy tej kobiety nie są fikcją, to wszystko wydarzyło się naprawdę. ,,Uwikłana" to wstrząsająca sensacyjna opowieść o uroczej i inteligentnej kobiecie, która przeszła długą drogę od przemytu kokainy, aż do współpracy z DEA. Czytając tą książkę, gwarantuję Ci, że się nie zanudzisz, a z każdą stroną będziesz chciał coraz więcej. Biorąc do ręki ,,Uwikłaną" kompletnie nie wiedziałam czego się spodziewać. Niby wiedziałam, że to powieść oparta na faktach, jednak fabuła zapowiadała się tak fascynująco, że trochę się jej obawiałam. Już po kilku rozdziałach miałam pewność, że to był strzał w dziesiątkę i z niecierpliwością pochłaniałam dalsze losy Pilar i Toma. Bo właśnie część rozdziałów była napisana z perspektywy Pilar, a część z punktu widzenia Toma- agenta DEA. Taka mieszanina pobudziła moja wyobraźnię do takiego stopnia, że spodziewałam się romansu tej dwójki. Ale nic z tego, to nie jest przewidywalna bajeczka, jaką można sobie wyobrazić. Poznajemy Pilar jako nastolatkę, która kończy szkołę, nadal mieszka w domu rodzinnym i notorycznie sprawia problemy. Powoli (w sumie nie powoli, bo z prędkością tornada) brniemy po jej karierze, dokładnie poznając jej charakter, upodobania i zachowania. Nie oceniałam jej, bo wiedziałam, że jest młoda, ale wiedziałam iż jej marzeniem jest zdobycie sporego majątku i życie w dostatku. Dążąc do upragnionego celu, Pilar zostaje wciągnięta w świat narkotyków, przemytu oraz sprzedaży. Dzięki swojemu sprytowi, urokowi, zdolności manipulacji i niesamowitej urodzie, zdobywa rzesze znajomości ludzi bogatych i wpływowych, a z którymi w większości współpracuje w narkobiznesie. Pewnego dnia agenci DEA pukają do jej drzwi, oferując jej ofertę nie odrzucenia. Czy kobieta przyjmie niespodziewaną propozycję od ludzi, którzy są jej biznesowymi wrogami? Nie ukrywam, że to jedna z najlepszych książek o tajemniczym świecie narkotyków. Jak dla mnie było trochę za wiele wstawek opisujących historię przemytu dragów do Ameryki, czy innych historycznych wątków, które osobiście mnie nużyły. Przeszkadzały mi także zbyt szybkie przeskakiwanie w latach. Chętniej przeczytałabym więcej szczegółów o życiu Pilar, jednak autor niekiedy przeskakiwał z akcją o kilka lat później. Mimo wszystko, samą fabułą byłam oczarowana. Język był również na tyle łatwy, że przyswajanie powieści szło nadzwyczaj szybko, a nie ukrywajmy, że książka do cienkich nie należy. Plusem były też wypowiedzi w formie wspomnień innych postaci, które opisywały co czuły i co robiły podczas danej sytuacji. Cała narracja książki jest przedstawiona w trzeciej osobie, co tylko wzmacnia opisywane fakty. ,,Uwikłana" nie jest książką tylko dla kobiet, to wręcz idealna pozycja dla płci przeciwnej, lubiącej mocne sensacje, szybkie zwroty akcji i luksus otaczający bohaterów. Nawet najbardziej wymagający czytelnik powieści sensacyjnych nie będzie zawiedziony.
Link do opinii
Avatar użytkownika - zyjeboczytam
zyjeboczytam
Przeczytane:2017-07-04, Ocena: 4, Przeczytałem,
W obszarze moich upodobań literackich, jak najbardziej znajduje się opowieść oparta na faktach. Z tego powodu sięgnęłam po nowość Wydawnictwa Kobiecego „Uwikłana” autorstwa Bruce Portera. Bohaterką jest piękna Kolumbijka wywodząca się z elit – jej cioteczny dziadek pełnił funkcję prezydenta kraju, ponadto członek rodziny był kardynałem Kościoła katolickiego. Sama Pilar otrzymała dobre wykształcenie w szkołach w Kolumbii i w Europie. Posiadała osobowość, którą zjednywała wokół siebie ludzi, którzy chcieli ogrzać się w jej blasku i móc chwalić się tym, że ją znają. Chętnie korzystała z życia pełnymi garściami, bawiła się na ekskluzywnych przyjęciach, imprezowała do białego rana, kupowała drogie ciuchy i spotkała na swej drodze mężczyzn, którzy wzbogacali się dzięki narkotykom. Została najpierw żoną Ernesto, a później Stevena, który zgłosił ją, do agencji rządowej, zajmującej się narkotykami, jako cenną informatorkę, chcąc tym samym skrócić swój pobyt w więzieniu. Oprócz Pilar poznajemy sylwetkę policjanta Toma Tideringtona, który wdrapuje się po szczeblach kariery w grupie antynarkotykowej, aż trafia do DEA czyli wspominanej już amerykańskiej agencji rządowej, której celem jest walka z narkotykami, również poza granicami USA. Tutaj losy bohaterów się łączą – Pilar staje się tajną agentką pomagającą DEA w zdobywaniu wiedzy o ludziach w narkobiznesie, ale także piorącą pieniądze z tego interesu, a Tom jest jednym z jej „opiekunów”. Więcej na: https://zyje-bo-czytam.blogspot.com/2017/07/uwikana-bruce-porter.html
Link do opinii
Avatar użytkownika - darinkr
darinkr
Przeczytane:2017-07-03, Ocena: 4, Przeczytałam,
Pilar to kobieta pochodząca z Kolumbii. Cechuje ją głównie pociąg do tego, co zakazane, w szczególności do nieodpowiednich mężczyzn. To przez nich Pilar zostaje wciągnięta w handel kokainą, a następnie staje na czele organizacji. Pilar ma za sobą dwa nieudane małżeństwa i postanawia osiedlić się z dziećmi na Florydzie. Jednak kobieta nie jest w stanie odciąć się od dawnego życia, jej spokój zakłóca wkrótce były mąż, który wydaje ją agencji rządowej. Kobieta ma pomóc przechwycić dziesiątki milionów dolarów i kokainy wartej niewyobrażalne sumy. Ta książka to przybliżenie wydarzeń, które miały już miejsce, ale także czytając ją możemy ocenić postawę Pilar i jej zachowanie. Co skłoniło kobietę, aby wkroczyć na tak niepewny grunt? Jej życie jest nam dość dogłębnie pokazane, jednak ocena jej postępowania nie jest tak łatwa jak mogłoby się wydawać. Do wyrobienia sobie własnego zdania przybliżają nas różne punkty widzenia bohaterów, którzy mieli okazję znać Pilar, obserwować jej zachowanie, oraz osiągnięcia. To trochę ułatwia zapoznawanie się z Uwikłaną, ponieważ książka sama w sobie dotyczy dość ciężkiej tematyki i z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. W tej powieści możemy poznać bliżej narkotykowy świat, skalę tego problemu, a także nieskuteczność działań policji w walce z osobami w to zaangażowanymi. Wydarzenia które mamy okazję poznawać nie dzieją się w jednym okresie czasu, a na przełomie kilkudziesięciu lat, tak więc możemy poznać tę sprawę i jej postępy w różnych latach. Odkrywamy lepsze, ale także gorsze chwile i samą Pilar, oraz jej życie w różnych etapach. Wydaje mi się, że książka może spodobać się fanom serialu "Narcos", jednak tutaj główną bohaterką jest kobieta, tak więc pewnie kobiety odczują większą chęć jej przeczytania i poznania barwnych losów Pilar. Książki oparte na faktach zawsze czytam z jeszcze większym zaciekawieniem. Świadomość, że dane wydarzenia miały miejsce naprawdę sprawia, że im bardziej zagłębiamy się w daną historię - tym bardziej jesteśmy ciekawi, jak ona się dalej potoczy. W życiu głównej bohaterki nie brak zawirowań, komplikacji i wielu przeżyć. Na początku ciężko uwierzyć, że to wszystko miało miejsce naprawdę, a jednak! Jedynym minusem dla mnie, czyli dla osoby nie interesującej się w aż tak dużym stopniu problematyką przedstawioną w książce, było właśnie zbyt dogłębne opisywanie wszystkich procedur i faktów dla zwykłego człowieka odrobinę nudnych. Przez to bywały chwile, w których czytanie szło mi zdecydowanie wolniej, musiałam się zatrzymać, albo dawkować sobie kolejne fakty, które odkrywane w jednym czasie okazałyby się dla mnie trochę nużące. Jeśli jednak mocniej interesuje was świat narkotyków, losy ludzi którzy walczą z tym problemem - duże są szanse na to, że wcale nie odczujecie tej nudy podczas niektórych wydarzeń.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Aivalar
Aivalar
Przeczytane:2017-07-03, Przeczytałam,

Piękna, intrygująca, inteligentna – to i wiele innych rzeczy można powiedzieć o Pilar, Kolumbijce pochodzącej z wyższych sfer. Dla kogoś takiego jak ona kariera w niemal każdej dziedzinie stała otworem. Ona wybrała jednak... narkobiznes. Jako stewardessa poznaje Ernesta, dilera kokainy, który wprowadza ją w nieznany dotąd świat. Pilar znakomicie się w nim odnajduje, szybko stając się osobą pożądaną i cenioną, czyli prawdziwą narkotykową księżniczką.

„Uwikłana” to znakomity przykład dobrej, niesamowicie dopracowanej literatury faktu. To nic innego jak historia kobiety, która najpierw zawojowała kokainowy świat, a później wcieliła się w rolę agentki, tajnej informatorki, pomagającej policji w schwytaniu najgroźniejszych przedstawicieli narkobiznesu. Ryzykując życiem swoim i bliskich, Pilar była nieustraszona w swojej nowej roli. Bruce Porter, który wykłada w Podyplomowej Szkole Dziennikarstwa na Uniwersytecie Columbia, spisał jej niezwykłe losy. Trzeba powiedzieć jedno: ta książka to kawał ciężkiej, dziennikarskiej roboty, za którą chylę czoła przed autorem.

Czytelnik ani przez chwilę nie wątpi w rzetelność, z jaką Bruce Porter musiał zebrać wszystkie potrzebne informacje, by później skomponować je w całość, która zresztą nie należy do najcieńszych, skoro książka liczy sobie niemalże 500 stron. Postać Pilar została przedstawiona bardzo barwnie i przede wszystkim precyzyjnie: wiemy, jak wyglądały jej najmłodsze lata, jednak prawdziwa akcja zaczyna się w chwili, w której poznaje swojego pierwszego męża, Ernesta. W tym samym dniu jej życie zmienia się całkowicie, ponieważ trafia w sam środek kartelu zajmującego się szmuglowaniem kilogramów kokainy do Stanów Zjednoczonych. Autor nie koncentruje się wyłącznie na biografii kobiety; sporo miejsca poświęca także policjantom, którym później przyszło pracować z Pilar, znakomicie wprowadza również do narkotykowego światka. Z łatwością można przenieść się w czasie do lat 70. czy 80. i obserwować kokainową epidemię, z którą amerykański rząd radził sobie z niewielką skutecznością. Zatrważające ilości narkotyków, dilerzy czający się na każdym rogu ulicy, zabójstwa, porwania, pobicia, niewyjaśnione zniknięcia – to wszystko działo się tuż pod nosem policji, która nie była w stanie nad wszystkim zapanować. Pomoc Pilar, która przez lata zajmowała się przemytem kokainy, okazała się nieoceniona, choć niekoniecznie... doceniona.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Autor dotarł do naprawdę wielu ludzi, w tym również do rodziny i znajomych bohaterki. Poszczególne rozdziały przeplatane są cytatami z wypowiedzi różnych osób, dzięki czemu czytelnik może funkcjonować w naprawdę szeroko zakrojonej przestrzeni. A to tylko wzmacnia wiarygodność; wątpię, by autor w którymkolwiek miejscu koloryzował, zamiast tego z niezłym dziennikarskim zacięciem prezentował fakty, od czasu do czasu dodając coś od siebie, jednak nie w nachalny sposób. Nie czuję, bym została poddana jakiejkolwiek perswazji; obiektywizm został zachowany na tyle, że pozwolił mi swobodnie ustosunkować się do przedstawianych wydarzeń.

W oczy rzuciła mi się także szczegółowość książki. Miejscami była nawet nieco przesadzona, np. jeśli pojawiała się nazwa jakiejś wyspy, autor dodawał informacje geograficzne, które brzmiały jak wycinek z podręcznika szkolnego. Uważam, że aż tak duża dbałość o detale była całkowicie zbędna. Na szczęście w znaczącej części można w  pełni ją uzasadnić. Dzięki niej nie czułam, by cokolwiek zostało pominięte, narracja jest prowadzona konsekwentnie do samego końca, odpowiadając po drodze na wszelkie pytania, które mi się nasuwały. Bardzo mi się spodobało, że książka wychodziła naprzeciw moim oczekiwaniom i nie pozostawiła po sobie nawet odrobiny niedosytu.

Sama historia jest po prostu warta uwagi. Pilar, choć może nie była aniołkiem, stale budziła we mnie podziw. Wykazywała się ogromną odwagą i pewnością siebie, szczególnie w sytuacjach kryzysowych (dwukrotnie została uprowadzona). Mój szacunek do niej mimowolnie rósł, zwłaszcza że stale sobie przypominałam, że to nie jakaś zmyślona bohaterka literacka, tylko człowiek z krwi i kości. „Operacja Księżniczka”, która stała się jedną ze skuteczniejszych policyjnych akcji, mających ograniczyć przemyt kokainy oraz pranie brudnych pieniędzy, mogła równie dobrze zakończyć się jej śmiercią. Bardzo się cieszę, że Bruce Porter odnalazł tę kobietę, dotarł też do wielu innych ludzi i materiałów, które pozwoliły mu złożyć z tego historię wciągającą tak samo, jak dobra powieść sensacyjna. Tyle że to wydarzyło się naprawdę.

Polecam każdemu, kto interesuje się podobną tematyką. Historia Pilar to znakomity materiał dla kina akcji, a przyjemny w odbiorze, drobiazgowy styl autora „Uwikłanej” sprawi, że nie odczuje się znużenia czy przytłoczenia tymi wszystkimi faktami. Chapeau bas, panie Porter.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-07-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Dotychczasowa działalność operacyjna naszej tajnej informatorki... doprowadziła do zebrania i opracowania materiału dowodowego przeciwko licznym handlarzom narkotyków z Kolumbii, finansistom, bankierom, szefom organizacji zajmujących się praniem pieniędzy i pośrednikom, a także kierownikom komórek i kurierom, działającym na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Europy..." Mocne i intensywne wrażenia towarzyszą podczas czytania książki, z zainteresowaniem mkniemy po kolejnych rozdziałach, trudno oderwać się od tak porywającej i ekscytującej treści. Natychmiast nasuwa się mnóstwo refleksji, niestety nabierają one szarych odcieni, napełniają rozgoryczeniem i rozczarowaniem wobec małej efektywności działań amerykańskich agencji rządowych zajmujących się zwalczaniem przemysłu narkotykowego, pojawiają się zasadnicze zastrzeżenia do sposobu traktowania tajnych informatorów, odbijania pałeczki odpowiedzialności za nieudane akcje, nawet jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo życia osób, którym zawdzięcza się przypływ kluczowych informacji. Oczywiście, bezwzględność, surowość, rygorystyczność, funkcjonowanie w zgodzie z prawem, są jak najbardziej pożądanymi atrybutami, lecz uwzględnienie w tym wszystkim pierwiastka ludzkiego też powinno mieć stałe miejsce. Jednak pogoń za pierwszoplanowymi graczami przestępczych organizacji, infiltracja członków karteli narkotykowych, rozszyfrowywanie skomplikowanych powiązań mafijnych, czy wyłapywanie skorumpowanych układów, potrafi postawić człowieka w obliczu prawdziwego zła, doprowadzić do poczucia bezsilności, podważyć zasadność działań wobec stosunkowych miernych efektów, ocierających się o wskaźniki syzyfowej pracy. I jeszcze podchody i walki toczone między agencjami, które powinny współpracować powiązane wspólnym celem, jednakże wielokrotnie działają wbrew sobie. Przykry obraz umywania rąk, kiedy scenariusz zdarzeń nie pokrywa się z oczekiwaniami, zrzucanie winy na innych z tytułu odniesionej porażki, szukanie kozłów ofiarnych, tak aby zdołać utrzymać się na danym stanowisku i wciąż cieszyć uznaniem w oczach wysoko postawionych przełożonych. I gdzieś w tym wszystkim nieprzeciętny los niezwykłej kobiety, Pilar. Trzeba podważać czystość jej przeszłości związanej z narkotykowym biznesem, nieustanną pogoń za dobrami materialnymi, poszukiwanie łatwych i szybkich źródeł finansowania, ale z pewnością nie można odmówić jej bystrości, odwagi, zaangażowania, determinacji i zdolności do poświęceń. Początkowo dzierżenie berła królowej narkotyków, później niebezpieczna praca w charakterze tajnej agentki, następnie przetrzymywanie w niewoli przez kolumbijskich partyzantów, a na końcu podjęcie w sądzie walki o finansowe roszczenia wobec władz federalnych. Podobał mi się wciągający styl przedstawiania historii, relacji opartej na faktach, przytaczanie licznych wypowiedzi osób związanych z Pilar, powiązanych z nią w ramach współpracy jako tajnego informatora, szczegółowe opisy prowadzonych na szeroką skalę konspiracyjnych operacji. Zdumiewa ogromna skuteczność i operatywność Pilar, podobnie jak równoczesne rozmydlanie efektów jej pracy przez bezpośrednio nadzorujących ją agentów z sekcji antynarkotykowej. Fascynująca opowieść o nietuzinkowej kobiecie, obywatelce amerykańskiej, wychowanej w Cali w Kolumbii, której życie okazało się wielobarwnym obrazem walk z różnymi wrogami, także z postępującą chorobą stwardnienia rozsianego. Publikacja sensacyjnie trzyma w napięciu, nasuwa szereg istotnych tematów do rozważań. Przyglądamy się toczącej się od lat siedemdziesiątych rozgrywce między wielkimi graczami w amerykańskim narkotykowym biznesie a pracownikami DEA (Drug Enforcement Administration). I wymownie brzmiące statystyki, określające wskaźnik skuteczności konfiskaty przez państwo nielegalnie zdobytych funduszy narkotykowych na zaledwie jeden procent. bookendorfina.pl
Link do opinii
Avatar użytkownika - WybebeszamyBooks
WybebeszamyBooks
Przeczytane:2017-06-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
WIARYGODNOŚĆ Świat zawsze oferuje dwie możliwości. Jedna z nich jest zawsze bardziej atrakcyjna od drugiej ze względu na bogate tło sensacyjne. O narkotykach, baronach narkotykowych i mafii słyszymy głównie w filmach akcji i wiadomościach. Te drugie zaopatrują widza w nudną, prozaiczną relację, która odziera kartele i policyjne akcje z jakichkolwiek znamion temperamentu. Jest to wersja prawdziwa, ale jednocześnie wytarta i pozbawiona wielu szczegółów, które tworzą każdą dobrą i ciekawą historię. Filmy natomiast posiadają szeroki margines luźnej interpretacji. Mają zapewnić widzowi pełne adrenaliny chwile, których wiarygodność będzie mógł zrewidować wyłącznie doświadczony obserwator - obeznany z policyjnymi procedurami i świadomy wielu szczegółów. Takich osób jest niewiele, stąd popyt na filmy akcji, które mają zapewnić dobrą rozrywkę. Zbieżność działań i ich realność jest sprawą drugorzędną. Porter znalazł złoty środek. Punkt, w którym akcja i temperament równoważą prawdę i logikę. Połączył wartką narrację z relacjami świadków i uczestników wydarzeń tworząc opowieść, od której trudno się oderwać. KOMPLEKSOWA ANALIZA "Uwikłana..." to historia Kolumbijki, kobiety wykształconej, niezwykle przystojnej i przebiegłej, która wielokrotnie padła ofiarą ludzkiej chciwości - swojej własnej i cudzej. Pilar, jak nazywa ją autor, narkobiznes poznała od podstaw na skutek małżeństwa z charyzmatycznym Ernesto. To jego osoba połączyła ją ze światem wielkich, "wypranych" pieniędzy i zimnokrwistych morderstw. Jej historię opisuje autor. Swój wywód uzupełnia licznymi komentarzami zarówno Pilar jak i pracowników służb i osób postronnych, które znały konotacje "Księżniczki". Szkicuje przed czytelnikiem sylwetki osób, które odgrywały mniej i bardziej znaczące role w ówczesnych wydarzeniach. Nie pomija szczegółów z ich życia prywatnego, choć lwią część uwagi skupia na kolejnych działaniach w zakresie narkobiznesu. Pozwala to czytelnikowi powoli wkroczyć w tematykę, z którą wcześniej nie miał do czynienia. Jednocześnie nie jest to bełkot laika, ale interesująca i kompleksowa analiza kolejnych wypadków osoby doświadczonej. WARTO PRZECZYTAĆ Bruce Porter z biegłością oprowadza czytelnika pod meandrach narkobiznesu w latach, gdy ten rozplenił się po świecie jak szkodliwy chwast - opisuje jego nagły rozwój, emocjonujący rozkwit i powolne obumarcie. Detale stanowią znaczącą część całości, jednak nie sprawiają, że czytelnik traci wielowymiarową perspektywę. "Uwikłana zaskakuje obiektywizmem i logiką. To lektura, która przeciętnemu człowiekowi pozwala zrozumieć rozmiar i powagę problemu. Działania zarówno jednostek, jak i służb i rządu przedstawiane są z podobnym stoicyzmem. W gestii czytelnika pozostaje ocena kolejnych działań i piętnowanie pod względem moralnym. Jest to pozycja obfitująca w kontrastowe zestawienia i postacie wyjęte prosto z wyobraźni. Tym samym daje wiarygodną mieszankę ludzi, miejsc i wydarzeń związanych z narkobiznesem. Warto przeczytać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - DorotaKa
DorotaKa
Przeczytane:2017-06-18, Ocena: 5, Przeczytałem,
Książka liczy sobie niemal 500 stron, na których poznajemy nie tylko historię głównej bohaterki, ale i przebieg kariery pewnego policjanta związanego z walką z narkotykami. Dość szybko można się zorientować, że ich losy w którymś momencie się zetkną, choć przyznam, że nie takiej relacji między nimi się spodziewałam. Szczegółowo odmalowana przeszłość, zwłaszcza lata osiemdziesiąte, dają czytelnikowi obraz skali narkotykowego problemu, przedstawiają również pewnego rodzaju nieskuteczność działań policji w walce z nimi. Zresztą postawa sporej części stróżów prawa z tamtych czasów może dziś wydawać się nie na miejscu. Jako że poznajemy wydarzenia na przestrzeni kilkudziesięciu lat możemy zapoznać się z ewolucją podejścia do walki z narkobiznesem. Ewolucji, której ważnym czynnikiem było poznanie przez DEA Pilar. Kiedy w 1991 roku dwóch funkcjonariuszy zapukało do jej drzwi, liczyła sobie dopiero 40 lat. Nie bezinteresownie, ale jednak poświęciła kilka lat swojego życia dla rządu USA. Jak na tym wyszła? (...) coprzeczytalam.pl
Link do opinii
Avatar użytkownika - flokete
flokete
Przeczytane:2017-06-16, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Uwikłana to powieść trzymająca w napięciu. Uwikłana to powieść chwilami niemożliwa do wyobrażenia, ale za każdym razem prawdziwa. Uwikłana to powieść niezwykle interesująca. Książka opowiada niecodzienną historię kobiety o imieniu Pilar (prawdziwe dane ze względu bezpieczeństwa zostały zmienione), która przez pewnego mężczyznę zostaje wciągnięta w narkotykowy handel. Tak zaczyna się jej nowe życie. Fabuła - po prostu genialna. Ameryka Południowa, Kolumbia, narkotyki, mafie to czynniki, które sprawiają, że ta książka zyskuje atrakcyjne walory. Przy czym należy ciągle pamiętać, że jest to literatura faktu, a więc wszystkie zdarzenia działy się naprawdę. To zaś z kolei dodaje "Uwikłanej" szczególnego charakteru. Z jednej strony wiele niebezpieczeństw, które niewątpliwie trzymają czytelnika w napięciu, z drugiej świadomość, że ta jedna kobieta tyle wytrzymała i przeżyła. Czasami jest nawet ciężko uwierzyć w to wszystko, co przedstawia Nam książka, ponieważ wydarzenia i przeżycia głównej bohaterki, a także fabuła zostały przedstawione w taki sposób, że aż pokuszę się tutaj mianem niezwykłej. Pilar, czyli główna bohaterka to kobieta, którą pod pewnym względem można by podziwiać i naśladować. Bez wątpienia jest ona odważna, nieustraszona oraz przebiegła na swój sposób. W tej książce pełni najważniejszą rolę, dlatego to w jaki sposób jej postać została przedstawiona jest bardzo ważny. Na szczęście został on wykonany należycie, a zatem "Uwikłana" posiada nie byle jaką bohaterkę, która na sto procent dodaje uroku właśnie tej książce i to dzięki niej ma ona znacznie lepszą ocenę. Akcja w mojej ocenie wypadła jako umiarkowana. Wprawdzie nie jest ona wolna czy mozolna, ale w książce znajduje się wiele sytuacji pobocznych, takich jak wspomnienia czy rozmaite opisy. "Uwikłana" jest lekturą ciężką, lecz w tym dobrym znaczeniu, a chodzi mi tutaj o to, że czytając ją, trzeba się przyłożyć, skoncentrować i wytężyć umysł. Myślę, że książka jest bardziej kierowana do dojrzalszych (niekoniecznie starszych) czytelników. Podsumowując, Uwikłana Bruce Portera to książka na bardzo dobrym poziomie. Lektura opowiadająca o niezwykłej kobiecie, niebezpiecznym świecie wokół niej oraz o jeszcze większej sile kobiecości. Trzymająca w napięciu, momentami poruszająca, napisana dokładnym stylem, wzbogacona o mnóstwo szczegółów i opisów. Książka niezwykle wciągająca. Prawdziwa historia ubrana w słowa i przedstawiona w interesujący sposób. Z pewnością polecam miłośnikom literatury faktu czy osobom, które lubią w książkach tematykę narkotyków. Recenzja pochodzi z http://filizanka-ksiazkoholika.blogspot.com
Link do opinii

Dla fanów narkotykowe tematyki jest to dobra pozy ja. Autor podaje wiele faktów i zabiera w podróż po narkotykowym świecie. Ja akurat nie jestem fanką tego tematu i mnie ta książka zmęczyła. Szczególnie opis policyjnych działań. Te rozdziały, które opowiadały o życiu Pilar lepiej się czytało. 

Link do opinii

Trzeba lubić książki pisane w takim stylu, dla niektórych może to być za ciężka książka.  Literatura faktu z wieloma wątkami, postaciami i miejscami. Poznajemy postać głównej bohaterki Pilar (imię zmienione) jej bujne życie przed zostaniem tajną agentką dla DEA. Do pewnego momentu książkę czyta się dobrze, ale w pewnym momencie po prostu - nudzi. Niestety. Uwielbiam książki o tematyce karteli, Ameryki Południowej, itp. Aczkolwiek w pewnym momencie musiałam tę książke czytać na siłę. Ale każdy musi się przekonać sam o tym, czy się podoba, czy nie. :) 

Link do opinii

Książka ukazuje walkę rządu Stanów Zjednoczonych z narkobiznesem. Świat nielegalnych interesów poznajemy głównie dzięki Pilar. Kolombijce zamieszanej w handel i przemyt narkotyków, a później tajnej informatorce policji. Pilar to niezwykle ciekawa postać i warto poznać jej burzliwe losy. Na jej przykładzie łatwiej wyobrazić sobie skalę narkobiznesu, poznać zasady działania nielegalnych przedsięwzięć i próby walki z nim. Książka to ciągły opis, brak w niej dialogów, zapewne dlatego, że została oparta na faktach. Autor wręcz bombarduje czytelnika faktami, liczbami, nazwiskami i informacjami. Przez co może być trudniejsza w odbiorze. Według mnie głównie dla zainteresowanych tematyką i fanów literatury faktu, bo to ponad 400 stron wymagających pełnego skupienia.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy