Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich

Ocena: 6 (1 głosów)

Upadek Kartaginy zajmował umysły wielu dziejopisów starożytnego świata. Była to porywająca historia, w której główne role przypadły dwóm wielkim strategom, Hannibalowi i Scypionowi, lecz nie brakowało także barwnych postaci pierwszego i drugiego planu: zdradzieckich wodzów plemiennych, pięknych księżniczek, politycznych intrygantów i twardych zawodowych wojowników. Już wtedy zdawano sobie sprawę, że ów konflikt, największy - tak pod względem zaangażowanych weń sił, jak i liczby ofiar - i najbardziej zacięty w starożytności, był punktem zwrotnym w dziejach, który stworzył podwaliny rzymskiej dominacji w ówczesnym znanym świecie.

Adrian Goldsworthy, jeden z najlepszych i najbardziej popularnych brytyjskich historyków starożytności, wziął na siebie zadanie przybliżenia tej historii współczesnym czytelnikom. Upadek Kartaginy żywo i barwnie przedstawia trzy rundy sławnego pojedynku między Rzymem i jego wielkim afrykańskim rywalem o panowanie w basenie śródziemnomorskim: od wczesnych konfrontacji na Sycylii przez legendarną karierę Hannibala aż po wielkie finałowe oblężenie zakończone zburzeniem Kartaginy.

Informacje dodatkowe o Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2021-09-14
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788381886345
Liczba stron: 496
Tytuł oryginału: The Fall of Carthage

więcej

Kup książkę Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2021-10-17, Ocena: 6, Przeczytałem,

Goldsworthy swoją książkę dzieli na trzy części, w których w miarę szczegółowo opisuje historię kolejnych wojen Kartaginy i Rzymu. W każdej z części stara się on dość dogłębnie ukazać przebieg konfliktu. Przedstawia on więc przyczyny wybuchu wojny, prezentuje jej przebieg (włącznie z dokładniejszym opisaniem niektórych bitew), kończąc na analizie polityczno-społecznej zarówno jej przebiegu, jak i późniejszych skutków. Zakres poruszanej tematyki jest więc dość szeroki, ale najmocniejszy nacisk w tekście zostaje położony na „militarne zagadnienia”. W swoim tekście autor próbuje również pokazać odbiorcy pewne różnice kulturowe pomiędzy Kartaginą i Rzymem, które dość mocno wpływały na napięcia pomiędzy mocarstwami.

Skupiając się na szczegółach trzech wojen punickich, Goldsworth nie zapomina również poświęcić w swojej książce odpowiedniej ilości miejsca ważnym postaciom historycznym. Pisze on nie tylko na temat dobrze znanych dowódców pokroju Hanibala czy Scypiona Afrykańskiego Starszego i Młodszego (chociaż to im dedykowana jest największa ilość miejsca), ale również pewnych drugoplanowych postaciach, które miały jakieś wpływ na przebieg konkretnych wojen.

Oceniając więc czysto merytoryczną stronę książki Upadek Kartaginy, mamy tutaj do czynienia z naprawdę solidną pozycją. Zaserwowana tutaj pokaźna dawka wiedzy, powinna dać czytelnikowi odpowiedzi na większość nurtujących go pytań historycznych i zaprezentować szeroki obraz konfliktów Rzymu i Kartaginy. Pewne małe zastrzeżenia można mieć jednak do formy słowa pisanego. Ze względu na dość specyficzną treść (skupiającą się mocno na militarnym aspekcie wojen), nie jest to pozycja, po którą może sięgnąć każdy. Najmocniej powinna ona zaciekawić dużych pasjonatów „wojskowej tematyki”, którym nie będzie przeszkadzać pewna naukowa nomenklatura i będą oni zadowoleni ze złożonych opisów wybranych potyczek.

Link do opinii
Inne książki autora
Pax Romana. Wojna, pokój i podboje w świecie rzymskim
Adrian Goldsworthy0
Okładka ksiązki - Pax Romana. Wojna, pokój i podboje w świecie rzymskim

Wojna, pokój i podboje w świecie rzymskim. Pax Romana przyniósł niezwykły okres pokoju i stabilności, jaki rzadko zdarzał się wcześniej bądź później....

W imię Rzymu
Adrian Goldsworthy 0
Okładka ksiązki - W imię Rzymu

Wodzowie, których zwycięstwa stworzyły rzymskie imperium. To oni stworzyli imperium, które trwało dzięki potędze militarnej - sile dowodzonych przez nich...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy