Upadek Gondolinu

Ocena: 5 (4 głosów)
Inne wydania:

Powieść, która czekała na publikację ponad sto lat!

W opowieści ,,Upadek Gondolinu" ścierają się dwie największe moce świata: jedną z nich jest Morgoth, ucieleśnienie zła, który nie pojawia się w tekście, lecz ze swej fortecy Angband dowodzi ogromną armią. Przeciwstawia mu się Ulmo, ustępujący pod względem potęgi jedynie Manwëmu, przywódcy Valarów; jest nazywany Władcą Wód, czyli wszystkich mórz, jezior i rzek, jakie istnieją pod niebem. Działa on jednak skrycie w Śródziemiu, wspierając Noldorów, szczep elfów, w których poczet zostali zaliczeni Húrin oraz Túrin Turambar.

Kluczowe znaczenie we wzajemnej wrogości bogów ma Gondolin, miasto piękne, lecz ukryte. Zbudowali je i zamieszkali w nim Noldorowie, którzy, kiedy jeszcze mieszkali w Valinorze, krainie bogów, zbuntowali się przeciwko nim i uciekli do Śródziemia. Turgona, króla Gondolinu, Morgoth nienawidzi i boi się najbardziej ze wszystkich swoich wrogów. Na próżno szuka cudownie ukrytego miasta, podczas gdy bogowie prowadzą w Valinorze zażartą dysputę, w wyniku której odmawiają Ulmowi wsparcia w jego zamierzeniach.

Do tego świata wkracza Tuor, kuzyn Túrina, wykonawca planu Ulma. Nie wiedząc, że to ów bóg jest jego przewodnikiem, wyrusza z ojczystej ziemi w niebezpieczną podróż do Gondolinu, a w jednym z najbardziej uderzających momentów w historii Śródziemia pojawia mu się sam Ulmo, wyłaniający się z miotanego sztormem oceanu. W Gondolinie Tuor zdobywa sobie szacunek elfów i poślubia Idril, córkę Turgona, a ich synem jest Eärendel, którego narodziny oraz wielką rolę, jaką odegra w przyszłości, przewidział Ulmo.

Wreszcie nadchodzi straszliwy koniec. Dzięki aktowi najwyższej zdrady Morgoth dowiaduje się wszystkiego, czego mu trzeba do przypuszczenia siłami Balrogów, smoków i niezliczonych orków niszczycielskiego ataku na miasto. Po drobiazgowym opisie upadku Gondolinu opowieść kończy się ucieczką Tuora, Idril i małego Eärendela, oglądających się przez górską rozpadlinę na płonące ruiny ich miasta. W ten sposób wkraczali w nową opowieść, tę o Eärendelu, której Tolkien nie napisał, lecz która została naszkicowana w niniejszej książce w oparciu o inne źródła.

Redagując ,,Upadek Gondolinu", Christopher Tolkien posłużył się tą samą metodą ,,następstwa historii", której użył, przedstawiając opowieść o Berenie i Lúthien. Według J.R.R. Tolkiena była to ,,pierwsza prawdziwa opowieść z tego wymyślonego świata", którą, wraz z ,,Berenem i Lúthien" oraz ,,Dziećmi Húrina", zaliczał do trzech ,,Wielkich Opowieści" z Dawnych Dni.

,,Upadek Gondolinu" jest dla miłośników twórczości Tolkiena najprawdziwszym Świętym Graalem. Przedstawiona w niej historia rozgrywa się tysiące lat przed wydarzeniami opisanymi we Władcy Pierścieni i opisuje losy elfickiego królestwa Gondolin, obleganego przez armię Morgotha. Powieść powstała najprawdopodobniej na początku 1917 roku w Great Haywood w Staffordshire w czasie rekonwalescencji Tolkiena po bitwie nad Sommą. W swoich pamiętnikach pisał, że ,,Upadek Gondolinu" był ,,pierwszą prawdziwą opowieścią" o Śródziemiu. To w niej po raz pierwszy pojawili się orkowie, smoki i Barlogowie. Wydanie zawiera różne wersje tekstu, a także opracowanie przedstawiające kontekst i odwołania do innych dzieł Tolkiena.

Rękopis powieści został odnaleziony w pozostawionym przez pisarza archiwum.

Redakcją i opracowaniem tekstu zajął się ponad 90-letni syn autora, Christopher, który zapowiedział, że będzie to ostatnie wydane dzieło jego ojca.

J.R.R. Tolkien urodził się w 1892 r. w Bloemfontein w Afryce Południowej. Po przeprowadzce do Anglii ukończył naukę szkolną w Birmingham, a następnie zdobył stypendium na podjęcie studiów w Oksfordzie. Po odbyciu służby wojskowej podczas I wojny światowej rozpoczął błyskotliwą karierę naukową w dziedzinie filologii staroangielskiej na uniwersytecie w Leeds, a następnie kontynuował ją jako profesor w Oksfordzie. Największą jednak sławę zdobył jako twórca Śródziemia i autor takich klasycznych książek, jak ,,Hobbit", ,,Władca Pierścieni" oraz ,,Silmarillion", które stanowią świadectwo jego niezwykłej wyobraźni, talentu pisarskiego i zdolności mitotwórczych. Napisał też szereg drobniejszych utworów beletrystycznych, poetyckich oraz książek dla - początkowo własnych - dzieci, których miał czworo. Zmarł w 1973 r.

Najmłodszy syn J.R.R. Tolkiena, Christopher Tolkien (1924-2020), podczas II wojny światowej służył w RAF, a następnie poszedł w naukowe ślady ojca. Wyznaczony przez niego na opiekuna jego spuścizny literackiej, od 1977 r. wydawał i redagował teksty ojca, tworząc w ten sposób zbiór, w którym 17 tomów jest poświęconych samemu Śródziemiu.

Informacje dodatkowe o Upadek Gondolinu:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-09-03
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788383524221
Liczba stron: 280
Tytuł oryginału: The Fall of Gondolin

Tagi: Fantastyka naukowa (science fiction)

więcej

Kup książkę Upadek Gondolinu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Upadek Gondolinu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2019-12-22,
Wydaje mi się jednak, że jest to pozycja skierowana typowo dla fanów Tolkiena, nie dla osób, które dopiero myślą o tym, żeby spróbować się zapoznać z jego twórczością. Tutaj trzeba już mieć pewien zasób wiedzy na temat jego dzieł i być przygotowanym na to, że nie jest to typowa powieść – fakty, mamy tekst o tytułowym upadku Gondolinu, ale jednak jest też sporo opracowań, wyjaśnień i tym podobnych aspektów. To taka dodatkowa wiedza, z której na pewno ucieszą się wszyscy sympatycy i wielbiciele mistrza. Cała recenzja: bookeaterreality.pl
Link do opinii
Avatar użytkownika - Tsular
Tsular
Przeczytane:2022-06-23, Ocena: 5, Przeczytałem,

 

Dobrze wykonane opracowanie materiałów zostawionych przez J.R.R Tolkiena, niestety ostatnie jakie zdołał opracować jego syn Christopera. Przyjemne w czytaniu, gdyby nie porzucone, mogło by być naprawdę dobre.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2020-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Kilka wersji jednej opowieści pokazuje, jak - czasami - niewdzięczną, mozolną i czasochłonną pracą jest pisanie książki. Każde słowo ma swoje miejsce i żadne z nich nie jest rzucane na wiatr.

Więc, po przeczytaniu już na pamięć wyrecytuję zmiksowaną opowieść o głupocie fałszywego bezpieczeństwa za murami/górami miasta elfów. Przyznaję, miałam chwilę znużenia i uciekałam oczami dalej, ale to wciąż Tolkien (senior i junior), nie da się go nie lubić.

Link do opinii
Avatar użytkownika - NataliaJJ
NataliaJJ
Przeczytane:2021-09-29, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Opowieść o Kullervo
J.R.R Tolkien0
Okładka ksiązki - Opowieść o Kullervo

Opowieść o Kullervo" to niepublikowana dotąd opowieść fantastyczna J.R.R. Tolkiena. Jej bohater jest chyba najmroczniejszą i najbardziej tragiczną spośród...

Beren i Lúthien. Pod redakcją Christophera Tolkiena
J.R.R Tolkien0
Okładka ksiązki - Beren i Lúthien. Pod redakcją Christophera Tolkiena

Epicka opowieść "Beren i Lúthien" - drobiazgowo odtworzona z rękopisów Tolkiena i po raz pierwszy przedstawiona jako zwarty, samodzielny tekst - umożliwia...

Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy