Wydarzenia opisane w „Upadku gigantów” przybliżają okres pierwszej wojny światowej, rewolucji październikowej i obrazują powstanie ruchu sufrażystek. Wybuch pierwszego ogólnoświatowego konfliktu zbrojnego na zawsze zmienia życie bohaterów. Gdy trzynastoletni Billy Williams uczy się, jak być mężczyzną, w brutalnym świecie wojennych okopów, jego siostra trafia do domu arystokratki, Maud Fitzherbert, kobiety uwikłanej w niebezpieczny romans z niemieckim szpiegiem. Nieszczęśliwie zakochany Gus Devar, młody student prawa, otrzymuje szansę na wspaniałą karierę w Białym Domu. Inaczej potoczą się losy Grigorija i Lva Peshkovów, osieroconych bliźniaków, których planu emigracji do mitycznej Ameryki przekreśla wojna. „Upadek gigantów” to historia o miłości, nienawiści, poczuciu obowiązku i zdradzie. Pełna napięcia i zwrotów akcja przenosi się z Waszyngtonu do Petersburga, z korytarzy najważniejszych światowych instytucji, do zacienionych buduarów, gdzie możni świata knują kolejne intrygi. Napisana w oparciu o rzetelne badania, pełna zapadających w pamięć bohaterów, najnowsza powieść Folletta to nie tylko znakomita książka obyczajowo-przygotowa, ale również swoisty przewodnik po historii XX wieku.
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-11-05
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 1072
Tytuł oryginału: Fall of Giants
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki, Grzegorz Kołodziejczyk
"Upadek Gigantów" to książka bardzo, bardzo pokaźnych rozmiarów. Akcja rozgrywa się tuż przed wybuchem I wojny światowej, w trakcie jej trwania aż do momentu ustalania ładu powojennego. Autor sagę podzielił na 4 części: wątek brytyjski, rosyjski, amerykański i niemiecki.
Dla mnie najciekawszy był wątek brytyjski: walka o prawa wyborcze dla kobiet, dysonans między ludnością uboższą a arystokracją. W tym wątku też boharetowie byli najbardziej sympatyczni.
Z niektórymi rozdziałami miałam mały problem, za dużo za bardzo szczegółowej polityki, która spowalniała akcję. Po opisie bitwy nad Sommą, która powodowała szybsze bicie serca, opis dochodzenia do władzy bolszewików wręcz nudził. Z resztą wątek rosyjski był dla mnie najmniej interesujący.
Myślę, że w tej opasłej sadze każdy znajdzie coś dla siebie.
Polecam.
Modigliani. Bezsprzecznie jeden z największych artystów, jacy kiedykolwiek żyli. Kobiety Modiglianiego. Ich pociągłe, zapadające w pamięć figury...
Jeannie Ferrami, psycholog prowadząca na Jones Falls University badania naukowe w dziedzinie genetyki, dokonuje zaskakującego odkrycia. Przeglądając bazy...
"O tym, co jest prawdą, nie decyduje większość."
Więcej