Unwholly. Podzieleni. Tom 2

Connor, Risa i Lev wzniecili bunt w jednym z ośrodków transplantacyjnych, do których rodzice lub opiekunowie oddają niechciane dzieci. Wydarzenie odbiło się echem w całym kraju. A trójka buntowników trafiła na cmentarzysko samolotów w Arizonie, gdzie ukrywają się uciekinierzy przeznaczeni do rozszczepienia. Po tym wszystkim społeczeństwo, które taki sposób eliminacji kłopotliwych jednostek uznało za praktyczny i wygodny, nie mogło dłużej udawać, że procedura dzielenia na części wymienne jest moralna. Tyle że rozszczepianie stało się zbyt dochodowym biznesem, żeby korporacje, politycy czy czarnorynkowi handlarze chcieli z niego zrezygnować. Tymczasem na cmentarzysku, w grupie około siedmiuset dezerterów, zaczynają wybuchać konflikty. Pojawia się też Cam - nastolatek złożony z narządów różnych rozszczepieńców. Nie wie, kim jest, wobec kogo ma być lojalny, czy ma własną duszę... Na dodatek pirat narządów zaczyna polowanie na Connora, Leva i Risę.

Informacje dodatkowe o Unwholly. Podzieleni. Tom 2:

Wydawnictwo: Uroboros
Data wydania: 2024-07-03
ISBN: 9788383197753

Tagi: fantasy

Kup książkę Unwholly. Podzieleni. Tom 2

Unwholly. Podzieleni. Tom 2 - opinie o książce

"Unwholly" to kontynuacja wyjątkowo mrocznej i przerażającej dystopii, która jest jeszcze bardziej intensywna i wielowymiarowa niż jej poprzedniczka. Po dramatycznym buncie w ośrodku transplantacyjnym Happy Jack, główni bohaterowie Connor, Risa i Lev znajdują się w sytuacji bez wyjścia, ukrywając się na cmentarzysku samolotów w Arizonie. Miejsce to staje się swoistym schronieniem dla setek młodych uciekinierów, którzy, podobnie jak oni, zostali skazani na rozszczepienie. Jednak to, co miało być oazą bezpieczeństwa, szybko okazuje się miejscem pełnym napięć i konfliktów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Shusterman w tej części cyklu pogłębia tematykę moralnych dylematów i złożonych relacji między postaciami. W tle rozgrywa się brutalny biznes związany z rozszczepianiem, proceder tak dochodowy, że staje się niemal nie do zatrzymania, mimo rosnącej świadomości społecznej. Autor przedstawia społeczeństwo, które, mimo że zaczyna dostrzegać moralne wątpliwości związane z tą praktyką, jest w dużej mierze zdominowane przez korporacje, polityków i handlarzy organów, dla których zysk jest ważniejszy niż ludzkie życie.

Do grona bohaterów powieści dołącza nowa, intrygująca postać, chłopak złożony z części ciał różnych rozszczepionych osób. Obecność Cama wprowadza nowy, nieco filozoficzny wymiar do tej opowieści, stawiając pytania o tożsamość, duszę i naturę człowieczeństwa. Nie wiedząc, kim naprawdę jest, Cam staje przed trudnym wyborem: wobec kogo powinien być lojalny i czy w ogóle posiada własną duszę? Jego zmagania z tożsamością podkreślają, jak skomplikowanym i niejednoznacznym światem jest rzeczywistość rozszczepieńców. Autor w drugim tomie nie tylko rozwija fabułę, ale również ukazuje ewolucję bohaterów. Connor, kiedyś zbuntowany nastolatek, teraz staje przed wyzwaniami lidera, starając się chronić innych, mimo rosnących zagrożeń i osobistych konfliktów. Jego relacja z Risą, która wybrała życie na wózku inwalidzkim zamiast przeszczepu, staje się coraz bardziej skomplikowana, obarczona presją i oczekiwaniami, które oboje starają się spełnić. Lev z kolei nadal próbuje znaleźć swoje miejsce w świecie, szukając nowego celu w życiu po traumatycznych doświadczeniach.

Jednym z najciekawszych aspektów książki jest sposób, w jaki autor przedstawia podziały nie tylko na poziomie ciała, ale także społeczeństwa. Rozszczepienie staje się metaforą szerszych problemów, politycznych, społecznych i ekonomicznych, które dzielą ludzi i niszczą tkankę społeczną. Autor zręcznie wplata w fabułę elementy propagandy, mediów i czarnego rynku organów, co dodaje realizmu przedstawionej przez niego dystopijnej wizji przyszłości. Narracja w powieści pełna jest zwrotów akcji i napięcia, a Shusterman umiejętnie buduje atmosferę zagrożenia i niepewności, która towarzyszy bohaterom (i przy okazji czytelnikowi) na każdym kroku. Mimo mrocznej i trudnej tematyki, książka nie jest pozbawiona nadziei.

"Unwholly" pokazuje, jak łatwo można przekroczyć granice w imię zysku i jak trudno jest znaleźć swoje miejsce w świecie, który zdaje się być bezlitosny i pozbawiony empatii. To książka, która nie tylko wciąga, ale również zmusza do myślenia o tym, jak daleko jesteśmy gotowi się posunąć, by przetrwać i jakie są tego konsekwencje. Jeśli mielibyście przeczytać w swoim życiu jedną dystopię, postawcie na tę. Warto!

Avatar użytkownika - NataliaDrazek88
NataliaDrazek88
Przeczytane:2024-07-07, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Recenzja nie zawiera spoilerów, jednak jeśli nie czytałeś poprzedniego tomu “Unwind”, nie polecam czytać tej recenzji.

Niedawno minęło sześć pełnych miesięcy roku 2024, dlatego chciałam się was spytać, czy macie już swoich ulubieńców książkowych tego roku?

Neal Shusterman znów to zrobił, znów wkroczył w mój świat i go wywrócił do góry nogami. Wydaje mi się, że seria Podzieleni, będzie moją serią życia, zaraz obok książek Maas. Dlatego piszę już teraz, że “Unwind”, jak i “Unwholly” to moi ulubieńcy tego roku. Czuję się rozdarta jak dzieciaki z tego tomu. Wydarzenia, które zakończyły poprzedni tom, miały dać im trochę spokoju, wytchnienia i odpoczynku, a okazało się, że to dopiero początek i ich walka nie zakończyła się jeszcze. Ta książka pozostawia we mnie inny, nowy rodzaj bólu, nie wiem, czy wcześniej byłabym gotowa na taką lekturę, dlatego cieszę się, że dopiero przy wznowieniu się z nią zaznajomiłam. Nie mogę się doczekać kolejnych tomów, nie tylko ze względu na to, że ciągle mi mało tej historii, ale również nie mogę się doczekać chwili, gdy wszystkie tomy zostaną u nas wydane i będę je mogła ułożyć w całości na półce. Nie tylko okładki układają się w całość ale również grzbiety są do siebie dopasowane w idealny sposób. Treść tych książek wami wstrząśnie, a okładki zachwycą.

Lev jako były Klaskacz, jako jedyny w swoim rodzaju dzieciak, zaznaje spokoju u boku brata i byłego duchownego, który dawno temu utwierdzał go w przekonaniu, że bycie Dziesięciną jest darem. Teraz jego podejście do bycia tym darem się zmieniło, dlatego wraz ze swoim podopiecznym, próbują nawracać młodych ludzi, którym grozi podzieleni. Risa i Connor ukrywają się i opiekują się wszystkimi uciekinierami. To teraz na barkach Connora spoczywa odpowiedzialność za wszystkie dzieciaki, którymi do tej pory zajmował się Admirał. Teraz to on musi ich pilnować i zmagać się ze świadomością, że ciągle są na celowniku. Prawie siedem setek dzieciaków ukrywa się na Cmentarzysku i dość dobrze sobie radzą, do chwili, gdy ktoś próbuje przejąć władzę nad pewną grupą dzieciaków. Czy nasi bohaterowie w końcu zaznają chwili spokoju?

Podzielcie się tytułami książek, które wywarły na was ogromne wrażenie.

To, co wymyślił Neal Shusterman to coś, nad czym nie mogę przejść obojętnie. Przy pierwszym tomie rozmyślałam o samym akcie podzielenia, jednak przy tym, już się do tego faktu przyzwyczaiłam. Jednak to, co najbardziej mną wstrząsnęło, to pazerność ludzi. Autor dosłownie odkrywa przed nami każdą obrzydliwą warstwę społeczeństwa, ukazując nam, jak może być ono zgniłe w środku. Pazerność ludzi jest niewyobrażalna, tworzenie się organizacji, która handluje na czarnym rynku, narządami niezarejestrowanych podzielonych ukazuje nam, jak może ona być wielka. Autor pokazuje nam również, jak urażona duma, może doprowadzić do wielu niewyobrażalnych w skutkach katastrof.

Postać Cama chyba najbardziej mną wstrząsnęła. Pomysł na stworzenie takiego tworu jak on, jest dla mnie chory i nie mogę zrozumieć, po co został stworzony, jaki ma być cel jego istnienia.

Autor po raz kolejny pokazał nam, do czego może nas doprowadzić chora od środka komórka społeczeństwa, która znajdując proste wyjście z problemu, tworzy coś niewyobrażalnie niemoralnego. Shusterman zawsze zostawia po sobie wiele pytań, za każdym razem po jego książkach zastanawiam się nad wieloma aspektami życia, porównuję nasz świat do tego przedstawionego w jego książkach i znajduję dużo podobieństw, a to najbardziej mnie przeraża.

W końcu została mi trochę rozjaśniona cała ta Wojna Moralna, która doprowadziła do faktu Podzielenia dzieci, czekam na kolejne tomy, które mam nadzieję, rozjaśnią mi jeszcze więcej. W genialny sposób autor przedstawia różnych bohaterów, by potem spleść ich losy z tymi, których już znamy. W profesjonalny sposób łączy ich losy, nadając ich bohaterom głębi i większego sensu w tej historii. Tak mocno jak czekam na kolejny tom, tak równie mocno się go boję. Polecam wam serdecznie tę serię, a wydawnictwu Uroboros dziękuję za możliwość poznania tej wstrząsającej historii.

Avatar użytkownika - dajnurawksiazki
dajnurawksiazki
Przeczytane:2024-07-10, Ocena: 6, Przeczytałem,

??

Po zakończeniu długiej wojny domowej obie strony - zwolennicy życia i opowiadający się za wyborem - doszły do porozumienia, na mocy którego postanowiły chronić ludzkie życie. Wyjątek stanowi jednak wiek od trzynastego do osiemnastego roku życia. W tym czasie dziecko może na prośbę rodziców lub opiekunków zostać rozszczepione, czyli podzielone na narządy, które następnie trafią do osób potrzebujących przeszczepu. Takie rozwiązanie pozwoli eliminować niechciane w społeczeństwie osoby, bez zabijania ich, (teoretycznie).

W drugim tomie serii poznajemy dalsze losy głównych bohaterów - Risy, Connora i Leva, którzy uniknęli rozszczepienia. Autor wprowadza też szereg nowych postaci i ciekawych wątków.

??

Ludzie, mówię Wam, czytajcie to!

Neal Shusterman ma niezwykły talent do tworzenia wciągających historii, pełnych zwrotów akcji. Te książki angażują od pierwszej strony i czyta się je błyskawicznie, a ich fabuła niejednokrotnie zmusza do refleksji na temat ludzkiej natury i moralności.

Bardzo podobały mi się nowe wątki wprowadzone przez autora, zwłaszcza ten dotyczący Cama - człowieka utworzonego z narządów niemal stu rozszczepieńców. Nie mogę się doczekać, aż się dowiem, jak potoczą się losy wszystkich postaci w kolejnym tomie.

Uważam, że jest to naprawdę niesamowita i wyjątkowa seria, która zasługuje na uwagę.

[współpraca reklamowa z @wydawnictwo_uroboros]

Gra o świat
Neal Shusterman 0
Okładka ksiązki - Gra o świat

Wystarczy jedno zderzenie w czasie gry na boisku futbolowym, by życie Asha w ułamku sekundy przestało wyglądać tak jak wcześniej. Wprawdzie wrażenie lodowatego...

Głębia Challengera
Neal Shusterman0
Okładka ksiązki - Głębia Challengera

Niepokojąca podróż przez głębię ludzkiego umysłu. Wyjątkowo osobista książka jednego z najpoczytniejszych autorów powieści dla młodzieży Opowieść...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski