Wydana w dzień zamachu na redakcję ,,Charlie Hebdo" książka przedstawia wizję przyszłości inną niż wszystkie
Przed wyborami w 2022 roku życie Fran?oisa wyglądało zupełnie zwyczajnie - jako uznany w gronie specjalistów badacz twórczości Jorisa-Karla Huysmansa wykłada literaturę na Sorbonie. Życie upływa mu monotonnie na pisaniu kolejnych artykułów, prowadzeniu zajęć i przelotnych romansach. Kiedy wybory prezydenckie wygrywa kandydat Bractwa Muzułmańskiego, Mohammed Ben Abbes, Fran?ois musi nieoczekiwanie przystosować się do nowej, obcej rzeczywistości.
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2020-02-12
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 288
Dość szokująca książka, szczególnie że patrzę na nią z polskiej perspektywy. Identarystów u nas co niemiara. A groźne to wszystko, bo właśnie mają władzę. I oczywiście nie akceptują islamu, ale budują nam państwo wyznaniowe na zdewaluowanym katolicyzmie. Wszystko oprócz tego się zgadza. Narcystyczni panowie, o wielkim ego chcą nam stworzyć świat oparty na tzw. tradycyjnych wartościach. A społeczeństwo? Uległość w wydaniu wręcz karykaturalnym - byle płacili (w Polsce: nie zabierali 500+). Kobiety do dzieci i garów. Wszyscy mizogini (a są ich setki tysięcy) już zacierają łapy. Przerażająca wizja, u nas w trakcie realizacji.
Zainteresował mnie opis książki, ale oczekiwałam czegoś innego. Głównego bohatera nie da się lubić. Pod warstwą intelektualisty znajdujemy podstarzałego mężczyznę o braku zainteresowań oprócz dziedziny, którą się zajmuje, uwodzącego studentki, bez wyraźnego celu i miałkiego. Drażnią jego wywody na temat sflaczałych kobiecych ciał i jego penisa. Dla mnie to nieco za mało, jeśli chodzi o główną akcję. Zastanawiam się, czy ten niezbyt imponujący bohater, bez charakteru, kręgosłupa moralnego i celu, jest poprostu metaforą współczesnych Francuzów według autora? Tłumaczyło by to dużo, ale trudno mi to ocenić, nie znając zbyt dobrze Francji.
Polityka jest tutaj ciekawie i przystępnie opisana nawet dla osoby nie znającej zupełnie francuskich realiów. Ukazany w książce scenariusz przyszłości Francji wydaje się logiczny a w zestawieniu z płytkim, głównym bohaterem - możliwy, choć oczywiście, nie jedyny.
Świat oczami Houellebecqa. Oryginalny i niepokorny komentarz do naszej współczesności. Czy mamy bać się islamu? Czy warto wielbić współczesny...
Młody biolog, przesiadujący w nieskończoność nad swoją pracą, i jego przyrodni brat, pogrążający się w kryzysie psychicznym nałogowy konsument pornografii...
Przeczytane:2016-06-27,