Uciekinier z Auschwitz

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Porywająca opowieść o życiu Rudolfa Vrby, pierwszego Żyda, który zdołał uciec z Auschwitz.

W kwietniu 1944 roku dziewiętnastoletni Rudolf Vrba dokonał niemożliwego. Uciekł z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i postanowił, że świat musi poznać prawdę na jego temat.

Wraz ze swoim towarzyszem, Fredem Wetzlerem, wspinali się po górach, przekraczali rzeki i uciekali pod ostrzałem niemieckich sztucerów, aż wreszcie udało im się wydostać i sporządzić pierwszy szczegółowy raport, który dotarł później do Roosevelta, Churchilla i papieża Piusa XII.

Niesamowita historia wybitnie utalentowanego, a przy tym udręczonego człowieka - słusznie wymienianego obok Anne Frank, Oskara Schindlera i Primo Leviego - który już jako nastolatek pojął, że granica między prawdą a kłamstwem jest cienka i może zaważyć na życiu tysięcy ludzi.

Informacje dodatkowe o Uciekinier z Auschwitz:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2024-10-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788382899009
Liczba stron: 416
Tytuł oryginału: The Escape Artist: The Man Who Broke Out of Auschwitz to Warn the World
Język oryginału: angielski

więcej

Kup książkę Uciekinier z Auschwitz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Uciekinier z Auschwitz - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2024-10-20,

"Uciekinier z Auschwitz" to porywająca historia o życiu Rudolfa Vrby. Pierwszego Żyda, który zdołał uciec z Auschwitz.
"W kwietniu 1944 roku dziewiętnastoletni Rudolf Vrba dokonał niemożliwego. Uciekł z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i postanowił, że świat musi poznać prawdę na jego temat" .
Rudolf Vrba wraz ze swoim kompanem Fredem Wetzlerem dokonali niemożliwego.
To dzięki nim został sporządzony pierwszy raport na temat działalności niemieckich obozów zagłady, który dotarł później do Roosevelta, Churchilla i papieża Piusa XII."Uciekinier z Auschwitz" to historia wybitnie utalentowanego człowieka, który jako nastolatek musiał przejść prawdziwą szkołę nie życia, ale przeżycia.
Vrba do końca życia argumentował, że gdyby raport został szeroko rozpowszechniony wcześniej, „deportowani” mogliby odmówić wejścia do wagonów, a przynajmniej, że ich panika zakłóciłaby transport.
Literatura obozowa ma to do siebie, że nigdy nie zostawia mnie obojetną.
Wiem, że zasiadajac do lektury będzie to podróż do głębi przeżyć osób, które przeżyły piekło na ziemi.
Czytając takie książki oddajemy szacunek ludziom, których życie przyszło wieść w czasach chorych ideologii, a co za tym idzie skazywanie ich na ból, cierpienie, łapanki, katowanie, głodzenie, obozy zagłady. Za co? Za chore ambicje niezrównoważonego psychicznie człowieka.
To co boli i kłuje głęboko w sercu to fakt, że kiedy czytamy historie tych ludzi, oczami wyobraźni chociaż w minimalnym stopniu możemy zmierzyć się z tym czego oni doświadczali.
Uważam, że takie historie warto poznawać i warto pamiętać o tym czego doświadczyli.
Nie możemy pozwolić na zapomnienie, a sięgając po ich historie oddajemy głos ocalałym.

 

Link do opinii

„Uciekinier z Auschwitz. Jak ujawniono prawdę o Holokauście” Jonathan Freedland to kolejny tytuł, który przybliża ogrom hitlerowskich zbrodni, po który zdecydowałam się sięgnąć. Często wybieram tytuły, które przybliżają nam historie obozów koncentracyjnych i czasy II Wojny Światowej, bo wiem, że o tym nigdy nie możemy zapomnieć. Wszystko, do czego w tamtych czasach doszło, to najokrutniejsze zbrodnie, jakie miały kiedykolwiek miejsce na świecie.
„Uciekinier z Auschwitz” przybliża nam historię dziewiętnastoletniego Rudolfa Vrba oraz jego przyjaciela Freda Wetzlera, którym w 1944 roku udało się uciec z niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau. Za cel przyjęli pokazanie światu skalę okrucieństwa, która działa się w tym miejscu. Mając świadomość tego, że jedyne rzucanie gołosłownych oskarżeń może nie zostać potraktowane poważnie, dlatego przygotowują i zabierają ze sobą dowody zbrodni w postaci planów, rysunków, spisów nazwisk, a nawet etykietę cyklonu B. To właśnie tych dwóch mężczyzn wykazało się ogromnym aktem odwagi, ryzykowali własne życie, aby pokazać światu skalę okrucieństwa i uratować setki niewinnych ludzi, których życie dało się jeszcze uratować. Autor skupił się głównie na osobie Rudolfa Vrby, ale to obaj mężczyźni stworzyli raport, który liczył trzydzieści dwie strony i opisywał wszystkie okrucieństwa, które miały w murach hitlerowskiego obozu.
Czytałam wiele książek, które dotykają tych tematów, wiele opartych na prawdziwych wydarzeniach i przybliżających to, co działo się w tamtych czasach. Jednak skala okrucieństwa przeraża mnie za każdym razem, gdy czytam o cierpieniu niewinnych ludzi, które szerzyło się na taką skalę, a nikt nic z tym nie robił. Myślę, że autor wykonał ogrom pracy, bo wiedza, która została tutaj, przedstawiona nie jest powierzchowna, a dokładnie zgłębiona. Mamy słowa wypowiadane przez ludzi z otoczenia Rudolfa Vrby, osoby, które go znały. Dodatkowo wszystko zostało zwieńczone zdjęciami, prawdziwymi raportami, co w znacznym stopniu podkreśla to, że wszystko, co zostało zawarte w książce, wydarzyło się kiedyś naprawdę! Ja ten tytuł bardzo polecam, szczególnie osobom, które interesują się tym tematem, ale osobiście uważam, że każdy z nas powinien wiedzieć, do czego człowiek jest zdolny wobec drugiego człowieka! Naprawdę warto przeczytać, choć nie można przejść bez emocji obok tego tytułu!

Link do opinii
Avatar użytkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2024-10-19, Ocena: 5, Przeczytałem,

"W ich słowa wątpiono, ignorowano je i zatajono".

W kwietniu 1944 roku Rudolf Vrda miał dziewiętnaście lat, razem z przyjacielem Fredem Wetzlerem dokonali niemożliwego. Udało im się uciec z obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Ci młodzi mężczyźni pokonując własne słabości, w trudnych, często ekstremalny warunkach z uporem i determinacją parli do przodu. Uciekali pod niemieckim ostrzałem, przedzierali się przez lasy, góry, rzeki, spali gdzie popadło, jedli wszystko, co wpadło im w ręce. Sporządzili pierwszy, szczegółowy raport o warunkach panujących w obozie. Ów raport dotarł do Roosevelta, Churchilla i papieża Piusa XII. Nie od razu im uwierzono...

Autor w sposób rzetelny ukazuje straszną prawdę. Wykonał ogrom pracy, nic tu nie jest powierzchowne, jest wnikliwie i autentycznie. Walory książki podnoszą zdjęcia i raporty. Wspomnienia osób, które osobiście znały Rudolfa. Fakty, zdarzenia, przeżycia ludzi, którzy doświadczyli niewyobrażalnego zła za drutami obozu.

Zbrodnie hitlerowskie, ich bezmiar, bestialstwo, trudno ogarnąć rozumem. Przejmujące opisy zbrodni dokonanych na niewinnych. Śmierć była wszechobecna, kolejne transporty, zawsze pod osłoną nocy, głód, choroby, robactwo. Wydajnie, pracująca na najwyższych obrotach fabryka śmierci.

Ci młodzi mężczyźni postanowili zrobić wszystko, by ich słowa nie pozostały gołosłowne. By ich raport był wiarygodny, nie został zlekceważony. Do szczegółowego opisu, dodali rysunki, szkice, plany obozu, rozmieszczenie komór gazowych, tysiące nazwisk ludzi kierowanych na śmierć, a nawet etykietę cyklonu B, którą odkleili z kanistra. Sporządzili 32-stronicowy raport. Traktowali to jak misję, ryzykowali życiem. Chcieliby prawda o tym strasznym miejscu, o bezmiarze czynionego wobec niewinnych ludzi okrucieństwa ujrzała światło dzienne.

Wiem, że nie jest ona dla każdego, jednak bardzo, bardzo polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - zabciaczyta
zabciaczyta
Przeczytane:2024-10-18, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Antoni Dobrowolski, Lucyna Wojno, Seweryna Szmaglewska, Anna Frank, Maksymilian Kolbe, Lidia Maksymowicz, Rudolf Vrba, Fred Wetzler to raptem kilka osób z wielu, które poznały wnętrze najmroczniejszego miejsca w historii - obozu koncentracyjnego Auschwitz, miejsca "przemysłowego mordu". To tam skazani zostali na niewolniczą pracę nieludzkie warunki, odarci z godności, poniżeni do granic możliwości, pozbawieni człowieczeństwa. Ich historie, świadectwa tamtych czasów, wciąż żywe w reportażach, wywiadach, bądź na kartach książek, głośno krzyczą, by los ten nigdy więcej już nikogo nie spotkał. Dzięki Jonathanowi Freedlandowi możemy poznać historię człowieka, który za wszelką cenę pragnął opuścić obozowe mury. 10 kwietnia 1944 roku ten słowacki Żyd, wraz z innym współwięźniem zbiegł z Auschwitz. Jego świadectwo obozowego okrucieństwa, masowych morderstw, przekazane słowackiej Radzie Żydowskiej trafiło do opinii publicznej. Za sprawą relacji zawartej w raporcie Vrba - Wetzler uratowano przed deportacją ponad 200 tysięcy węgierskich Żydów. "Uciekinier z Auschwitz. Jak ujawniono prawdę o Holokauście" to historia wstrząsająca, ze sporym ładunkiem skrajnych emocji. Jest świadectwem tego, co działo się podczas II wojny światowej na terenach Polski, okupowanej w tamtym czasie przez Trzecią Rzeszę. Brutalność wydarzeń tamtych czasów przeraża. Rudolf Vrba podjął ryzyko. Jego heroiczna, pełna odwagi postawa dała wolność innym. Czy myślał o tym podejmując wyzwanie, które pozorne było niemożliwe do zrealizowania? Lektura to trudna, tak jak niełatwa jest prawda historyczna związana z II wojną światową. Opiera się na relacjach zarówno rodziny, ocalałych z Holocaustu, jak i wspomnieniach samego Rudolfa Vrby. Pozostawione listy, a także inne pisemne źródła potwierdzają bieg wydarzeń tamtego okresu. Ta książka zasługuje na naszą uwagę. Potrzebna jest młodym ludziom, wciąż nie doceniającym ogromu dóbr, jakie daje im współczesny świat.
Link do opinii
Avatar użytkownika - dosia1709
dosia1709
Przeczytane:2024-10-18, Ocena: 6, Przeczytałem,

Kwiecień, 1944 roku dziewiętnastoletni Rudolf Vrba dokonał niemożliwego. Uciekł z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i postanowił, że świat musi poznać prawdę na jego temat.

 

" Uciekinier z Auschwitz" to Porywająca opowieść o życiu Rudolfa Vrby, pierwszego Żyda, który zdołał uciec z Auschwitz.

 

Kochani powiem Wam, że jak nie czytam takich książek, te cieszę się, że mogłam poznać historię Rudolfa. Podziwiam jego determinację i hart ducha.

 

Nie jest to łatwa i lekka historia, myślę, że nie każdy się w niej odnajdzie, ale myślę, że skoro ja osoba rzadko sięgająca po tego typu książki spędziłam z nią pełne emocji chwile, to warto ją poznać.

 

W książkę nie zabraknie również zaskakujących zwrotów akcji oraz łez cisnących się do oczu.

 

"Uciekinier z Auschwitz" to historia o determinacji, woli walki i niewyobrażalnej woli życia.

 

Nie jest to książka o bezmyślnej ucieczce tylko dobrze przemyślanej, zaplanowanej i świadomej walce o wolność.

 

Pomimo wielkich emocji, książkę czyta się szybko i przyjemnie, dzięki lekkiemu stylowi autora.

 

Polecam ?

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy