Kolaż różnorodnych tekstów, dotyczących zarówno benedyktyńskiego opactwa, jak i osady, która powstała u jego stóp.
Znajdziemy tu teksty historyczne, głównie autorstwa o. Pawła Sczanieckiego, a także pochodzące z klasztornej kroniki, przybliżające prawie tysiącletnią historię Tyńca. W książce znalazły się też fragmenty dzieł znanych polskich pisarzy i poetów, których oczami możemy oglądać Tyniec w różnych epokach, m.in. H. Sienkiewicza, S. Żeromskiego, J. I. Kraszewskiego, K. Tetmajera i O. Miłosza.
Dopełnieniem tekstów historycznych i literackich są tynieckie legendy i podania ludowe, znane dawnym tyńczanom. Dzięki nim poznajemy pochodzenie nazw tynieckich wzgórz, przysiółków, ulic, lasów, pól i łąk. Można się z nich dowiedzieć również, gdzie w dawnych czasach w Tyńcu straszyło, gdzie żyły topielce i boginki, jaką drogą najchętniej latały strzygonie...
Ważną rolę w książce spełnia piękna grafika, pozwalająca jeszcze wyraźniej odczuć klimat dawnego Tyńca – obrazy, ryciny, mapy, fotografie, przedstawiające klasztor i wieś, od ich średniowiecznych początków aż po czasy współczesne.
Tyniec, jakiego obraz wyłania się z kart tej książki, jest miejscem wyjątkowym, magicznym i tajemniczym, a więc szczególnie ciekawym i godnym uwagi.
Informacje dodatkowe o Tyniec w legendzie, literaturze i na starej fotografii:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN:
978-83-7354-256-3
Liczba stron: 230
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Chcę przeczytać,