Ty masz zwyciężać! Opowieść o abp. Marku Jędraszewskim – opis wydawcy
Tuż przed obroną pracy doktorskiej przez ks. Marka Jędraszewskiego, 20 grudnia 1979 r., Papieskie Kolegium Polskie w Rzymie odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II. Podszedł wtedy do młodego kapłana z Poznania, którego już wcześniej poznał i polubił, i zapytał: „No, co tam, Marek? Jak tam z tym twoim Levinasem?” – ten bowiem litewski myśliciel był przedmiotem badań przyszłego profesora i arcybiskupa metropolity. Gdy zapytany odrzekł, że niedługo będzie się bronił, usłyszał w odpowiedzi: „Co? Bronić się? Ty masz zwyciężać!”. Księdzu Markowi nie pozostało nic innego, jak tylko wziąć sobie do serca papieskie wezwanie i kierować się nim przez całe życie. Świadectwem tego jest ta książka, jakże bogata w treści; z jednej strony prezentuje drogę życiową ks. Marka Jędraszewskiego, z drugiej jego niezwykłą aktywność.
Dzięki zdjęciom mistrza fotografii sakralnej, Adama Bujaka, oraz wciągającemu tekstowi Jolanty Sosnowskiej, specjalistki od tematów charyzmatycznych, możemy spotkać się z bohaterem tej książki w bardzo wielu miejscach i w przeróżnych sytuacjach. Przekaz ten wzmocniony jest fragmentami najdonioślejszych wypowiedzi nowego metropolity krakowskiego. Spotykamy go nie tylko w kościołach i sanktuariach, ale też w szpitalach, salach wykładowych i wystawowych, w muzeach, szkołach, na ulicach, w zakładach pracy. Pokazywany jest na tle genialnych zabytków i wspaniałych widoków. Obserwujemy go zarówno wśród wybitnych postaci świata naszej kultury, nauki i polityki, jak i rzesz rozentuzjazmowanych wiernych, gdy przemawia, naucza, dyskutuje, broni wartości i patriotyzmu, pielgrzymuje, sprawuje Eucharystię, udziela chrztu i bierzmowania. Przede wszystkim zaś modli się – z nami, ale też i w samotności. Jego kalendarz jest wypełniony po brzegi, a przecież czasem musi także obejrzeć i mecz piłkarski, wszak od dziecka dzielił ze swym ojcem tę pasję...
Abp Marek Jędraszewski z całą ostrością dostrzega zagrożenia współczesnego świata. Nie ulega jednak słabościom, nie idzie na zgniłe kompromisy, odrzuca poprawność polityczną, rozumie że rola pasterza, szczególnie metropolity – następcy św. Stanisława Biskupa i Męczennika – polega nie tylko na odprawianiu Mszy św. i katechezie, na wypełnianiu obowiązków duszpasterskich, ale też na aktywnym uczestniczeniu w życiu publicznym. W swym myśleniu i postępowaniu krakowski metropolita podąża śladami św. Jana Pawła II, który w widoczny sposób nad nim czuwa. Jeśli ktoś ma co do tego wątpliwości, niech odpowie, jak to się stało, że właśnie on został kolejnym następcą kard. Karola Wojtyły.
Wydawnictwo: Biały Kruk
Data wydania: 2017-07-05
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 200
Tytuł oryginału: Ty masz zwyciężać! Opowieść o abp. Marku Jędraszewskim
Język oryginału: Ty masz zwyciężać! Opowieść o abp. Marku Jędraszewskim
Tłumaczenie: polskie
Ilustracje:zdjęcia
Pierwszy na polskim rynku album o Ars i św. Janie Marii Vianneyu, patronie wszystkich proboszczów, przygotowany specjalnie na ogłoszony przez Benedykta...
Jean-Marie Vianney grandit pendant les terribles annees de la Terreur revolutionnaire. Sa vie et son oeuvre furent une reponse donnee par la Providence...
Przeczytane:2017-10-17, Ocena: 6, Przeczytałam, WYZWANIE CZYTELNICZE 2017- 26 KSIĄŻEK,
Któż z nas nie chciałby poznać osobowości, czasu, dzieciństwa, szkoły, studiów, miejsc gdzie służył swoja posługą metropolita diecezji krakowskiej abp Marek Jędraszewski, o tym dowiemy się na łamach pięknie sfotografowanej zdjęciami książki, przez Pana Adama Bujaka z tekstem autorstwa Pani Jolanty Sosnowskiej.
Książka składa się z 12 rozdziałów, które zostały z pomysłem przedstawione.
Ujęła mnie historia abp Marka Jędraszewskiego, który z wielkim zaangażowaniem podjął swoją misję duszpasterską wśród społeczeństwa diecezji krakowskiej potrzebującej wsparcia np. poprzez rozmowy, udzielone błogosławieństwo.
Pamiętam mszę inauguracyjną arcybiskupa Marka, który był wzruszony tym co wokół niego się dzieje, ale nie zapomniał w przemowie powitalnej wspomnieć o osobach, które pomogły mu przejść drogę kapłańską m.in. Św. Jan Paweł II.
Na końcu były słowa skierowane do kardynała Stanisława Dziwisza, podziękowanie za jego pracę duszpasterską.
Podsumowujące zdanie arcybiskupa, które zapamiętałam w momencie przemowy inauguracyjnej brzmiało: Czy ja sprostam nowemu zadaniu jakie mam do spełnienia?
Nie zabraknie w książce tekstów, które zostały wzmocnione przez słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.
Podoba mi się to w osobie arcybiskupie, że potrafi pozytywnie spojrzeć na świat oraz dostrzega negatywne zagrożenia stanowiące problem, a przy tym nie ulega słabościom.
Podążając śladami św. Jana Pawła II to właściwa droga do kierowania życia tak, aby zbierać owoce pracy przy nie narzucaniu swoim wiernym jak należy żyć, lecz czerpać od nich samych poprzez pytania: Jak ma pomóc?
Przepiękne zdjęcia w wykonaniu Pana Adama Bujaka, precyzyjnie opracowany tekst autorstwa Pani Jolanty Sosnowskiej napisanym językiem zrozumiałym dla każdego Czytelnika chcącego poznać losy głównego bohatera – arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.
Twarda oprawa, a na jej tle umiejscowione jest zdjęcie ze sympatycznym spojrzeniem arcybiskupa Marka, s. 200, Wydawnictwo Biały Kruk, 2017.
Polecam przeczytać tę książkę, gdyż ja poznałam opowieść o człowieku duchownym, który podąża cały czas do doskonałości, a przy tym jest bardzo skromny.