Twórcze życie we dwoje

Ocena: 6 (1 głosów)

Janusz Majewski i Zofia Nasierowska, Jeremi Przybora i Alicja Wirth, Eryk Lipiński i Hanna Gosławska, Stefan i Franciszka Themersonowie, Gabriel i Hanna Rechowiczowie

Jak to jest, gdy dwie jednostki twórcze decydują się na wspólne życie? Czy mogą liczyć na wsparcie czy raczej rywalizację? I czy w patriarchalnej rzeczywistości PRL-u, w której przyszło żyć większości z nich, możliwe było prawdziwe partnerstwo? Czy w przypadku związku artystów pierwsze miejsce zajmuje miłość czy może jednak sztuka, nieznosząca kompromisów?

Autorka z niezwykłą finezją układa kolejne kadry z życia artystycznej elity, tworzącpodwójne portrety par, które kształtowały naszą wrażliwość wizualną, filmową, literacką, muzyczną, czy w końcu sprawiały, że szary PRL był trochę bardziej baśniowy i kolorowy. Szkicuje przy tym odrębne sylwetki silnych kobiet, których niebywały talent i oryginalność pozwoliły na niezależność, a także wolność w tworzeniu w dziedzinach wówczas zdominowanych przez mężczyzn. Na kartach książki pojawią się nieprzecięte osobowości, w często nieznanejnam wcześniej odsłonie. Wśród nich:

Klasyk polskiego kina i najbardziej pożądana portrecistka PRL-u, dzięki której ikony polskiej kultury, tj.Beata Tyszkiewicz, Agnieszka Osiecka zyskały ponadczasowe piękno.

Współautor Kabaretu Starszych Panów, mistrz języka i absurdalnego humoru, wcielenie cnót poprzedniej epoki, prywatnie - jak sam mówił - mężczyzna dzieckiem podszyty. Ona uznana scenografka telewizyjna i teatralna, słynąca z urody i klasy.

Najbardziej znany karykaturzysta PRL, bon vivat, współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu oraz uwielbiana rysowniczka satyrycznych scenek rodzajowych m.in. ze ,,Szpilek".

Twórcy awangardy filmowej w Polsce, niezależni wydawcy książek, artyści absolutni. On - pisarz z nieodłączną fajką w zębach, deklarujący, że jest raczej czasownikiem niż rzeczownikiem, ona - genialna ilustratorka, bezkompromisowa wobec siebie i innych.

Artyści plastycy, przedstawiciele bohemy, twórcy mozaik i wielkoformatowych dekoracji architektonicznych. Ich dom stał się żywą galerią i scenografią dla twórczego życia.

To wybrańcy sztuki, którzy postanowili czerpać z niej siłę we dwoje.

Informacje dodatkowe o Twórcze życie we dwoje:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2023-04-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788328714717
Liczba stron: 400
Język oryginału: polski

Tagi: biografie

więcej

Kup książkę Twórcze życie we dwoje

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Twórcze życie we dwoje - opinie o książce

Avatar użytkownika - lettoaletto
lettoaletto
Przeczytane:2023-05-07,


"Życie twórcze we dwoje" to książka, która przedstawia portrety polskich par ze świata kultury i sztuki. Wśród nich znaleźli się: Janusz Majewski i Zofia Nasierowska, Eryk Lipiński i Hanna Gosławska-Lipińska, Jeremi Przybora i Alicja Wirth, Franciszka i Stefan Themersonowie oraz Hanna i Gabriel Rechowiczowie.
Są to postacie związane z XX-wiecznym filmem, malarstwem, fotografią, architekturą, pisarstwem, rysunkiem, a nawet kabaretem czy mieszanką tych i innych dziedzin.
Wszystkie z tych par odcisnęły swoje piętno na polskiej kulturze, choć sami borykali się z często niemałymi problemami. Jedni pochodzili z zamożnych rodzin, inni nie, ale wszyscy przeżyli II Wojnę Światową i to na pewno w jakiś sposób ich ukształtowało oraz wpłynęło nie tylko na ich sztukę, ale też relacje.
Czy te relacje były idealne? A skąd!
Ba- jedno nawet zakończyło się rozwodem. 😬
A jednak przez kilkadziesiąt lat tworzyli to wspólne, twórcze życie, którego owoce możemy podziwiać do dzisiaj.😊

Autorka bardzo umiejętnie połączyła fragmenty dotyczące dzieciństwa i młodości danych postaci z późniejszymi latami, pokazując swego rodzaju oś czasu i elementy, które na nią wpływały. Nie skupia się jedynie na biografii, jedynie na sztuce czy jedynie na związku, a spaja te elementy, tworząc naprawdę ciekawą całość, wzbogaconą wspaniałymi fotografiami, projektami i ilustracjami, co pomaga czytelnikowi wejść w te minione lata i wczuć się w ich atmosferę.

Nie mogę powiedzieć, aby osoby tu przedstawione były mi znane. Wiekowo są/byli raczej zbliżeni do moich pradziadków, ale sztuka żyje wiecznie, a o dziełach tych twórców każdy dorosły przynajmniej słyszał.
Niedawno czytałam biografię Hanny Gosławskiej i to właśnie rozdział poświęcony jej małżeństwu zainteresował mnie najbardziej. Dobrze było skupić się tym razem na Eryku Lipińskim i przeczytać o czymś, co już gdzieś mi się przewinęło.😉
Dowiedziałam się też kilku szczegółów na temat filmu kręconego w mojej małej miejscowości, co było miłym zaskoczeniem! 😊
Każda z historii ma coś w sobie, każda może nas czegoś nauczyć i każda zostanie nie do końca odkryta i to jest piękne!
Piękne jest również to, że są osoby starające się przypomnieć innym o wybitnych postaciach oraz zwrócić uwagę nie tylko na ich prace, ale też życie prywatne.
Ja ostatnio uwielbiam zaczytywać się w właśnie takich lekturach, poznawać ten poprzedni, tak nam bliski, a tak odległy, pełen przemian na różnych polach, wiek.
Dzięki podobnym książkom jest to możliwe i Wam również serdecznie to polecam!
8/10❤️

Link do opinii
Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2023-05-06, Ocena: 6, Przeczytałam,

Maj 2023 r. rozpoczęłam książką biograficzną złożoną z aż 10 postaci a mowa o "Twórczym życiu we dwoje" Julii Pańków.

Jest to bardzo kompletna i szczegółowa biografia o sławnych parach ale też o każdej postaci z osobna.
Bo nie tylko poznajemy historie i sekrety ich związków, relacje ale też mamy okazję prześledzić ich życiorysy zanim się ze sobą związali.

💞 Filmowiec i fotografka - Janusz Majewski i Zofia Nasierowska
💞 Karykaturzysta, satyryk i rysowniczka - Eryk Lipiński i Anna Gosławska (Ha-Ga)
💞 Pisarz i scenografka - Jeremi Przybora i Alicja Wirth
💞 Malarka i awangardowy artysta - Franciszka i Stefan Themersonowie
💞 Artyści plastycy - Hanna i Gabriel Rechowiczowie

Każda para ma swój własny rozdział w tej książce. Autorka w ciekawy sposób opowiada o ich życiu i twórczości, o pracy i rodzinie.
Co ich połączyło? Jak żyło im się razem? Czy ze sobą współpracowali a może była wśród nich rywalizacja i zazdrość? Jak wpływali na siebie i na swoją twórczość?

Ta książka jest o sztuce i miłości. Tak po prostu.

Podoba mi się to jakie pary zostały wybrane, jak fajne stanowią zestawienie różnorodnych ale też wyjątkowych osobistości.
Lektura lekka, płynna, przyjemna w czytaniu a do tego pięknie wydana, z mnóstwem zdjęć. Można poczuć klimat PRL-u i naprawdę miło spędzić czas.

Serdecznie polecam się z nią zapoznać ❤️.

Link do opinii
Inne książki autora
Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia
Julia Pańków0
Okładka ksiązki - Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia

Projektantki, fotografki, ilustratorki, architektki, graficzki, scenografki, ikony i rewolucjonistki polskiego designu. Kobiety twórcze, niezależne,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy