Twórcze życie we dwoje

Janusz Majewski i Zofia Nasierowska, Jeremi Przybora i Alicja Wirth, Eryk Lipiński i Hanna Gosławska, Stefan i Franciszka Themersonowie, Gabriel i Hanna Rechowiczowie

Jak to jest, gdy dwie jednostki twórcze decydują się na wspólne życie? Czy mogą liczyć na wsparcie czy raczej rywalizację? I czy w patriarchalnej rzeczywistości PRL-u, w której przyszło żyć większości z nich, możliwe było prawdziwe partnerstwo? Czy w przypadku związku artystów pierwsze miejsce zajmuje miłość czy może jednak sztuka, nieznosząca kompromisów?

Autorka z niezwykłą finezją układa kolejne kadry z życia artystycznej elity, tworzącpodwójne portrety par, które kształtowały naszą wrażliwość wizualną, filmową, literacką, muzyczną, czy w końcu sprawiały, że szary PRL był trochę bardziej baśniowy i kolorowy. Szkicuje przy tym odrębne sylwetki silnych kobiet, których niebywały talent i oryginalność pozwoliły na niezależność, a także wolność w tworzeniu w dziedzinach wówczas zdominowanych przez mężczyzn. Na kartach książki pojawią się nieprzecięte osobowości, w często nieznanejnam wcześniej odsłonie. Wśród nich:

Klasyk polskiego kina i najbardziej pożądana portrecistka PRL-u, dzięki której ikony polskiej kultury, tj.Beata Tyszkiewicz, Agnieszka Osiecka zyskały ponadczasowe piękno.

Współautor Kabaretu Starszych Panów, mistrz języka i absurdalnego humoru, wcielenie cnót poprzedniej epoki, prywatnie - jak sam mówił - mężczyzna dzieckiem podszyty. Ona uznana scenografka telewizyjna i teatralna, słynąca z urody i klasy.

Najbardziej znany karykaturzysta PRL, bon vivat, współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu oraz uwielbiana rysowniczka satyrycznych scenek rodzajowych m.in. ze ,,Szpilek".

Twórcy awangardy filmowej w Polsce, niezależni wydawcy książek, artyści absolutni. On - pisarz z nieodłączną fajką w zębach, deklarujący, że jest raczej czasownikiem niż rzeczownikiem, ona - genialna ilustratorka, bezkompromisowa wobec siebie i innych.

Artyści plastycy, przedstawiciele bohemy, twórcy mozaik i wielkoformatowych dekoracji architektonicznych. Ich dom stał się żywą galerią i scenografią dla twórczego życia.

To wybrańcy sztuki, którzy postanowili czerpać z niej siłę we dwoje.

Informacje dodatkowe o Twórcze życie we dwoje:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2023-04-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: biografie

Kup książkę Twórcze życie we dwoje

Twórcze życie we dwoje - opinie o książce

Avatar użytkownika - lettoaletto
lettoaletto
Przeczytane:2023-05-07,

"Życie twórcze we dwoje" to książka, która przedstawia portrety polskich par ze świata kultury i sztuki. Wśród nich znaleźli się: Janusz Majewski i Zofia Nasierowska, Eryk Lipiński i Hanna Gosławska-Lipińska, Jeremi Przybora i Alicja Wirth, Franciszka i Stefan Themersonowie oraz Hanna i Gabriel Rechowiczowie.
Są to postacie związane z XX-wiecznym filmem, malarstwem, fotografią, architekturą, pisarstwem, rysunkiem, a nawet kabaretem czy mieszanką tych i innych dziedzin.
Wszystkie z tych par odcisnęły swoje piętno na polskiej kulturze, choć sami borykali się z często niemałymi problemami. Jedni pochodzili z zamożnych rodzin, inni nie, ale wszyscy przeżyli II Wojnę Światową i to na pewno w jakiś sposób ich ukształtowało oraz wpłynęło nie tylko na ich sztukę, ale też relacje.
Czy te relacje były idealne? A skąd!
Ba- jedno nawet zakończyło się rozwodem. 😬
A jednak przez kilkadziesiąt lat tworzyli to wspólne, twórcze życie, którego owoce możemy podziwiać do dzisiaj.😊

Autorka bardzo umiejętnie połączyła fragmenty dotyczące dzieciństwa i młodości danych postaci z późniejszymi latami, pokazując swego rodzaju oś czasu i elementy, które na nią wpływały. Nie skupia się jedynie na biografii, jedynie na sztuce czy jedynie na związku, a spaja te elementy, tworząc naprawdę ciekawą całość, wzbogaconą wspaniałymi fotografiami, projektami i ilustracjami, co pomaga czytelnikowi wejść w te minione lata i wczuć się w ich atmosferę.

Nie mogę powiedzieć, aby osoby tu przedstawione były mi znane. Wiekowo są/byli raczej zbliżeni do moich pradziadków, ale sztuka żyje wiecznie, a o dziełach tych twórców każdy dorosły przynajmniej słyszał.
Niedawno czytałam biografię Hanny Gosławskiej i to właśnie rozdział poświęcony jej małżeństwu zainteresował mnie najbardziej. Dobrze było skupić się tym razem na Eryku Lipińskim i przeczytać o czymś, co już gdzieś mi się przewinęło.😉
Dowiedziałam się też kilku szczegółów na temat filmu kręconego w mojej małej miejscowości, co było miłym zaskoczeniem! 😊
Każda z historii ma coś w sobie, każda może nas czegoś nauczyć i każda zostanie nie do końca odkryta i to jest piękne!
Piękne jest również to, że są osoby starające się przypomnieć innym o wybitnych postaciach oraz zwrócić uwagę nie tylko na ich prace, ale też życie prywatne.
Ja ostatnio uwielbiam zaczytywać się w właśnie takich lekturach, poznawać ten poprzedni, tak nam bliski, a tak odległy, pełen przemian na różnych polach, wiek.
Dzięki podobnym książkom jest to możliwe i Wam również serdecznie to polecam!
8/10❤️

Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2023-05-06, Ocena: 6, Przeczytałam,

Maj 2023 r. rozpoczęłam książką biograficzną złożoną z aż 10 postaci a mowa o "Twórczym życiu we dwoje" Julii Pańków.

Jest to bardzo kompletna i szczegółowa biografia o sławnych parach ale też o każdej postaci z osobna.
Bo nie tylko poznajemy historie i sekrety ich związków, relacje ale też mamy okazję prześledzić ich życiorysy zanim się ze sobą związali.

💞 Filmowiec i fotografka - Janusz Majewski i Zofia Nasierowska
💞 Karykaturzysta, satyryk i rysowniczka - Eryk Lipiński i Anna Gosławska (Ha-Ga)
💞 Pisarz i scenografka - Jeremi Przybora i Alicja Wirth
💞 Malarka i awangardowy artysta - Franciszka i Stefan Themersonowie
💞 Artyści plastycy - Hanna i Gabriel Rechowiczowie

Każda para ma swój własny rozdział w tej książce. Autorka w ciekawy sposób opowiada o ich życiu i twórczości, o pracy i rodzinie.
Co ich połączyło? Jak żyło im się razem? Czy ze sobą współpracowali a może była wśród nich rywalizacja i zazdrość? Jak wpływali na siebie i na swoją twórczość?

Ta książka jest o sztuce i miłości. Tak po prostu.

Podoba mi się to jakie pary zostały wybrane, jak fajne stanowią zestawienie różnorodnych ale też wyjątkowych osobistości.
Lektura lekka, płynna, przyjemna w czytaniu a do tego pięknie wydana, z mnóstwem zdjęć. Można poczuć klimat PRL-u i naprawdę miło spędzić czas.

Serdecznie polecam się z nią zapoznać ❤️.

Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia
Julia Pańków0
Okładka ksiązki - Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia

Projektantki, fotografki, ilustratorki, architektki, graficzki, scenografki, ikony i rewolucjonistki polskiego designu. Kobiety twórcze, niezależne,...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska