Twierdze kresowe Rzeczypospolitej. Historia, legendy, biografie

„W latach 2004–2005 z ekipą Telewizji Polskiej w składzie: Jerzy Janicki – reżyser, Henryk Janas – operator, [...] kręciliśmy dziesięcioodcinkowy film dokumentalny Twierdze kresowe Rzeczypospolitej. Dzięki terenowemu samochodowi, który mieliśmy do dyspozycji, przemierzyliśmy setki kilometrów i niezmierzone obszary dawnych ziem Rzeczypospolitej zamknięte w trójkącie miast: Żółkiew–Kamieniec Podolski–Krzemieniec. [...] Tropiliśmy ślady polskości, rejestrując kamerą filmową i aparatem fotograficznym ruiny dawnych fortec, zamków, magnackich i szlacheckich rezydencji, opuszczone, zapomniane cmentarze, zrujnowane kaplice i kapliczki. [...] Na szlakach naszej wędrówki spotykaliśmy różnych ludzi, często o zadziwiających biografiach, pasjonatów historii, amatorów, kolekcjonerów, konfabulatorów, dziwaków, którzy mimo rozmaitych zdolności i temperamentów połączeni byli zamiłowaniem i zauroczeniem historią tych ziem. Od nich też czasem zdobywaliśmy rzadkie, unikatowe wręcz dokumenty, stare ryciny, pożółkłe gazety, fotografie rodzinne i widokówki. Gdy wróciłem do Opola, to wszystko stało się dla mnie materią do napisania książki.
Można ją traktować jako rozbudowany komentarz do wspomnianego wyżej filmu dokumentalnego. I stąd zamierzona jej niejednorodność, gdyż nie zamierzałem pisać tylko o ruinach niegdyś sławnych i pięknych, a dziś obróconych w perzynę zamków, ale również o ludziach, którzy z tymi miejscowościami i okolicami byli związani swymi biografiami i swymi czynami.” (ze wstępu autora)

Informacje dodatkowe o Twierdze kresowe Rzeczypospolitej. Historia, legendy, biografie:

Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 83-24-40024-9

Kup książkę Twierdze kresowe Rzeczypospolitej. Historia, legendy, biografie

Twierdze kresowe Rzeczypospolitej. Historia, legendy, biografie - opinie o książce

Twierdze kresowe Rzeczypospolitej. Historia, legendy, biografie
Stanisław Sławomir Nicieja0
Okładka ksiązki - Twierdze kresowe Rzeczypospolitej. Historia, legendy, biografie

Profesor Stanisław Sławomir Nicieja - historyk, biografista, rektor Uniwersytetu Opolskiego i jego współtwórca, renowator zabytków na Śląsku Opolskim,...

Lwowskie Orlęta. Czyn i legenda
Stanisław Sławomir Nicieja0
Okładka ksiązki - Lwowskie Orlęta. Czyn i legenda

Legenda Orląt Lwowskich, polskiej młodzieży walczącej o przynależność ich rodzinnego miasta do Polski, powstała tuż po zakończeniu walk o Lwów....

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski