Przełomowa praca na temat traumy i jej terapii. To bez wątpienia najważniejsza książka Judith L. Herman, która zrewolucjonizowała podejście do traumy oraz leczenia ofiar przemocy.
Autorka proponuje czytelnikom nowatorskie rozumienie zestawu problemów, które wcześniej omawiane były wyłącznie osobno. Na podstawie własnych badań oraz literatury Herman pokazuje zaskakujące paralele między tragediami prywatnymi i publicznymi. Skupia się na połączeniu perspektywy klinicznej i społecznej. Umożliwia ono jednoczesne zachowanie doświadczenia indywidualnego oraz skali politycznego kontekstu.
Precyzyjnie udokumentowana, wykorzystująca zeznania ofiar, dzienniki więzienne i literaturę, Trauma. Od przemocy domowej do terroru politycznego to wstrząsająca praca, która po ponad dwudziestu latach wciąż odmienia nasze myślenie.
Niesamowite osiągnięcie. Klasyka naszego pokolenia.
Bessel van der Kolk, autor Strachu ucieleśnionego
Judith L. Herman - amerykańska psychiatra i badaczka urodzona w 1942 roku. Wykładowczyni na Harvard Medical School. Była dyrektorką programu poświęconego ofiarom przemocy w Cambridge Health Alliance. Współtworzyła Women's Mental Health Collective - organizację oferującą potrzebującym pomoc terapeutyczną. Badania Herman okazały się nieocenione w zakresie zrozumienia traumy oraz pomocy ofiarom. W 1996 roku otrzymała nagrodę International Society for Traumatic Stress Studies za życiowe dokonania, w 2000 roku została wyróżniona przez American Medical Women's Association. W 2003 roku została honorową członkinią Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2024-04-10
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 376
Tytuł oryginału: Trauma and Recovery: The Aftermath of Violence From Domestic Abuse to Political Terror
Przeczytane:2024-05-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2024, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku, 12 książek 2024, 26 książek 2024, 52 książki 2024, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2024,
Od jakiegoś czasu moja biblioteczka wzbogaca się o pozycje z @wydawnictwoczarnaowca , przodują książki Gabora Mate i Yaloma. Tym razem pokusiłam się o sięgnięcie po #traumaodprzemocydomowejdoterrorupolitycznego autorstwa dr Judith L. Herman.
,,Typową reakcją na akty okrucieństwa jest wyrzucenie ich ze świadomości", jednak to nie powoduje, że one znikają. Natomiast trudno zrozumieć dlaczego tak a nie inaczej funkcjonujemy, skoro nie pamiętam niektórych zdarzeń.
Dr Judith L. Herman to amerykańska psychiatra i badaczka. Jej badania do dziś są ważnym filarem zrozumienia traumy, ale również pomocy ofiarom. Swoimi doświadczeniami dzieli się w tej pozycji.
To nie sucha pozycja naukowa, tu przemówiły głosy wielu ofiar. Każdy z tych głosów to wstrząsający obraz ich życia.
Mimo, że podeszłam do tej pozycji z punktu naukowego, to nie dałam rady trzymać emocji na wodzy. To nie były opisy przypadków x, y, to byli Renee, Oliwia, Paul, Marilyn...
To studium sytuacji gdy ofiara wypiera zaistniałe zdarzenia, ale wszystko krzyczy w niej mów, dało mi sporo informacji o traumie. Mimo, że już dwie pozycje pod tym kątem mam za sobą, więc warto zwrócić na nią uwagę.
To pozycja dla każdego, nie jest podręcznikiem dla terapeutów. Język niezwykle przystępny, nakreślone problemy wyraźnie opisane i wsparte przykładami.
Cieszę się, że trafiłam na tę książkę.
Jeśli interesuje Was umysł ludzki, to warto po nią sięgnąć!!!