reklama

Trauma Nasza Powszednia

Każdy z nas ma doświadczenia traumy. Niezależnie od tego, czy jest to konkretne wstrząsające wydarzenie, czy ich seria, która w pewnym momencie się kumuluje, trauma może odbijać się w nas echem przez całe życie.

W książce "Trauma nasza powszednia" neurobiolożka, dr Tracey Shors bada traumę, skupiając się na jej wszechobecnym charakterze. Drobne i znaczące wydarzenia mogą prowadzić do traumatycznych przeżyć i wpłynąć na nasze zachowania. Tracey Shors stara się wyjaśnić neurobiologiczne przyczyny, dla których kobiety są znacznie bardziej podatne na stres i traumatyczne wydarzenia, co sprowadza się do tego, że trzykrotnie częściej niż mężczyźni cierpią na zespół stresu pourazowego.

Dzięki zrozumieniu, w jaki sposób nasz mózg reaguje na traumę i ćwiczeniu sprawdzonych technik, które mogą wytrenować nasz mózg i pomóc nam uwolnić się od tragicznych wspomnień możemy być lepiej przygotowani do pozostawienia za sobą traumatycznej przeszłości.

O autorce:

Dr Tracey Shors jest profesorem neuronauki behawioralnej i systemowej oraz członkiem Centre for Collaborative Neuroscience na Rutgers University. Jest także wiceprzewodniczącą i kierownikiem studiów podyplomowych na wydziale psychologii. Dr Shors opublikowała ponad 140 artykułów naukowych, w tym raporty w Nature, Nature Neuroscience, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America i Science, a jej prace były prezentowane w Scientific American, The New York Times , The Washington Post oraz w NPR i CNN. Od ponad dwudziestu lat pracuje na Rutgers University.

***

To niezwykle potrzebna książka. Autorka, profesorka nauk o zachowaniu, wykorzystując swoje 30-letnie doświadczenie neuronaukowe, wyjaśnia, w jaki sposób trauma wpływa na nasz mózg, zmieniając go i w następstwie tego, wpływając na nasze myśli, emocje i zachowanie.

Dr Shors fantastycznie łączy udokumentowaną badaniami wiedzę i podejście kliniczne z prostym, łatwym do zrozumienia i przyswojenia, językiem zwykłego człowieka. Dzięki temu, książkę czyta się szybko i łatwo, mimo, że temat, który porusza, wcale łatwy nie jest.

W czytelny sposób porządkuje takie pojęcia, które często mylą się nawet specjalistom – stres ostry, stres przewlekły, trauma prosta i złożona, PTSD, itp. Podaje liczne przykłady z życia swojego oraz swoich pacjentów, co dodaje książce walorów praktycznych. I choć wyraźnie, już we wstępie Autorka podkreśla, że książka nie zastąpi konsultacji u terapeuty, lekarza, czy innego specjalisty, jak również przedstawia profesjonale sposoby pomocy po traumie, to nie pozostawia Czytelnika bez narzędzia do samopomocy – Trening Umysłu i Ciała - MAP.

To, oparta na badaniach naukowych Autorki, trzyetapowa metoda, która ma na celu pomóc przetworzyć Tobie każdy rodzaj osobistej traumy z przeszłości, odwrócić objawy i wzmocnić odporność na stresory w przyszłości. Tym samym, pomaga czytelnikowi rozprawić się z mózgiem, który po doświadczeniu traumatycznym, błądzi cały czas w przeszłości.

Lektura obowiązkowa i dla specjalistów – jako materiał wspierający pracę terapeutyczną, i jeszcze bardziej, jako książka – przewodnik, dla wszystkich, którzy chcą odczuć ulgę po osobistym doświadczeniu traumatycznym.

Dr med. Anna Kieszkowska-Grudny – psycholożka, neuropsycholożka, psychoterapeutka, pierwsza w Europie specjalistka certyfikowana przez The American Institute of Stress, założycielka Minds Of Hope | Instytutu BezStresu.

Czytałam tę książkę z kilku perspektyw. Osoby z doświadczeniem traumy, osoby przepracowującej traumę w psychoterapii, przyszłego psychoterapeuty, z ambicją pozostania psychotraumatologiem, a także z perspektywy kobiety. Dla każdej z nich znalazłam tutaj odpowiedzi. I Ty też znajdziesz.

Dzięki tej książce będziesz wiedzieć co zrobić skoro nie jest możliwe by traumę wyciąć, wymazać, zapomnieć. Możesz samodzielnie ale i z pomocą systemu wsparcia odzyskać siły po trudnych przejściach i zadbać o swoją odporność psychiczną. Możesz dosłownie zadbać o swój mózg, który jak się dowiadujemy z książki, nie jest jedynie wypadkową doświadczeń z przeszłości, ale przede wszystkim jest odzwierciedleniem Twoich wyborów i tego jak wygląda Twoje życie. To bardzo uwalniające.

Autorka pisze o mózgu jak o swoistym magazynie wspomnień i doświadczeń, który jest jednocześnie bardzo plastycznym sprzymierzeńcem w zmaganiu się z traumą.

Książka pozwala przebudzić się z traumy. Jeśli myślisz o swojej osobistej traumie jak o piętnie, czymś co Cię dotknęło, zainfekowało i nie odpuści czegokolwiek przeciwko niej nie podejmiesz, to lektura dokonań Tracey Shors przypomni Ci o Twojej wewnętrznej sile uzdrawiania.

Nieustępliwość autorki w badaniu wpływu traumy na mózg i ciało zaowocowała wnioskami, które dają nadzieję - trauma nie musi determinować naszego życia.

Z książki dowiesz się jak trauma wpływa na nasz mózg, ze szczególnym wskazaniem mózgu kobiet oraz jak sami możemy na co dzień wspierać proces wychodzenia z traumy i wyciszania jej skutków.

Niezwykle potrzebna dawka wiedzy i doświadczenia badawczego.

Co czyni tę książkę jeszcze bardziej wartościową to fakt, że mogą ją z powodzeniem przeczytać zarówno specjaliści w zakresie zdrowia psychicznego jak i każdy z nas, kto doświadczył traumy.

Sercem książki są praktyczne narzędzia niwelujące oddziaływanie traumy, od psychoterapii po autorski program behawioralny - tzw. Trening MAP czyli trening umysłu i ciała, który dzięki ćwiczeniom umysłowym i fizycznym podnosi sprawność mózgu oraz ciała

Pokazane w książce metody pozwalają pozostawić tragiczne wspomnienia w przeszłości i żyć lepszym tu i teraz.

Ania Ryszkowska, socjolożka, psychoterapeutka w trakcie szkolenia, blogerka/ TherapyIsOk.com

Informacje dodatkowe o Trauma Nasza Powszednia:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-01-26
Kategoria: Psychologia
Tytuł oryginału: Everyday Trauma: Remapping The Brain's Response To Stress, Anxiety, And Painful Memories For A Better Life
Tłumaczenie: Jadwiga Czub

Kup książkę Trauma Nasza Powszednia