reklama

Towarzystwo Jane Austen

Czarująca powieść, która zdobyła tytuł książki roku platformy Amazon, Indigo oraz CBC i wspięła się na pierwsze miejsca list bestsellerów USA Today, LA Times, Globe oraz Mail. Wydawniczy fenomen, przetłumaczony na dwadzieścia języków, nominowany do nagrody GoodReads Choice Award w kategoriach powieść historyczna roku oraz debiut roku, ekranizowany przez Amaze Film + TV.

Anglia, lata 40. ubiegłego wieku.

W małej wiosce,

wciąż podnoszącej się z wojennych traum,

osiem skrajnie różnych osób

połączyła miłość do

JANE AUSTEN.

Ostatnie dziesięć lat życia pisarka spędziła w niewielkiej wiosce Chawton, w domu zarządcy posiadłości jej brata, Edwarda Knighta.

Po drugiej wojnie światowej w podupadającym majątku mieszka dwoje dalekich krewnych sławnej pisarki, a sama wioska cieszy się coraz większym zainteresowaniem wielbicieli twórczości Austen.

Część mieszkańców podchodzi do ich wizyt z rezerwą, lecz niewielka grupa postanawia zadbać o dziedzictwo pisarki. Choć bardzo się różnią i każde z nich przeżyło osobistą tragedię, która pozostawiła trwały ślad, łączy ich uwielbienie twórczości Jane Austen. Rolnik, młoda wdowa, miejscowy lekarz i służąca zakładają towarzystwo, które stawia sobie za cel stworzenie muzeum. Niebawem dołączają do nich amerykańska gwiazda filmowa i specjalista z domu aukcyjnego Sotheby's. Wspierani przez córkę właściciela majątku i znakomitego prawnika, zrobią wszystko, by zachować pamięć o swojej ukochanej autorce.

Informacje dodatkowe o Towarzystwo Jane Austen:

Towarzystwo Jane Austen - opinie o książce

Avatar użytkownika - poczytamcikotku
poczytamcikotku
Przeczytane:2023-08-20,

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

„Towarzystwo Jane Austen” to powieść, która zdobyła tytuł książki roku platformy Amazon, Indigo oraz CBC. Nazywana wydawniczym fenomenem, a moim zdaniem zbyt wychwalona. Akcja rozgrywa się w latach 40. w miejscowości Chawton, w której znajdował się dom popularnej autorki. Choć od śmierci Jane Austen minęło już sporo czasu, to do jej posiadłości wciąż przybywają nowi ludzie, aby poczuć, choć cząstkę tej ponadczasowej pisarki. Okoliczni mieszkańcy podchodzą do tego różnie. Jedni są chętni, aby zadbać o historię Austen, z kolei drudzy są lekko zażenowani kolejnymi ciekawskimi turystami. Z całego zamieszania tworzy się grupka ośmiu osób, które chcą zadbać o spuściznę autorki. Powstaje „Towarzystwo Jane Austen”.

Zacznę od tego, że akcja w książce jest bardzo pomieszana. Pojawia się wielu bohaterów i wiele wątków dotyczących ich życia, co sprawia, że ciężko domyślić się kto jest kim, a także czyja historia jest czyja. W pierwszej części lektury nie byłam w stanie tego wszystkiego ogarnąć, dopiero później coś tam zaczęło się rozjaśniać. Fabuła jest ciężka. Dotyczy ona samej Jane Austen, ale niestety nic nowego z niej nie wynika. Akcja jest mało dynamiczna i, mimo że treść nie jest wymagająca, to jednak bardzo ciężko się ją czyta.

Pozytywem jest to, że w powieści Natalie Jenner czuć pewnego rodzaju towarzystwo. Książka daje dużo ciepła i kiedy wgłębi się w historię Austen, to czuć nostalgię. Zawarte w niej kawałki historii bohaterów potrafią wywołać masę różnych emocji. Można się uśmiechnąć, ale można też uronić łzę. Myślę, że każdy, kto się zabierze za tę książkę, powinien, choć w małym stopniu znać powieści Jane Austen. Bez tego może być ciężko.

Podsumowując, uważam, że „Towarzystwo Jane Austen” to niczym wyróżniająca się powieść. Moim zdaniem jest mocno przereklamowana i to właśnie ze względu na ponadczasową pisarkę coś takiego z tego wynikło. Za dużo tutaj bohaterów, historii i za mało rozgarnięcia, jeśli chodzi o zrozumiałość. 5/10

Muszę szczerze przyznać, że mimo iż wiele słyszałam o twórczości Jane Austen, do tej pory nie miałam jeszcze okazji sięgnąć po twórczość autorki, mimo że swoją twórczością idealnie wpisuje się w mój czytelniczy gust-przynajmniej w opisach książek. Po lekturze „Towarzystwa Jane Austen” Natalie Jenner wiem, że koniecznie muszę nadrobić zaległości i sięgnąć po twórczość Jane Austen.

Zawsze zdarzają się zagorzali fani, którzy są w stanie zrobić dla swojego idola niemal wszystko. Tak właśnie w wiosce Chawton w Hampshire spotykają się ludzie, którzy postanawiają wykupić dom, w którym Jane Austen spędziła ostatnie osiem lat swojego życia, aby zaadoptować go na muzeum, które w pełni będzie poświęcone autorce. Towarzystwo ma zachować na zawsze pamięć o ukochanej autorce poprzez zadbanie o to, aby to, co zostało po autorce, już na zawsze pozostawało bezpieczne, z możliwością jego podziwiania. Zadanie to jest o tyle skomplikowane, że czasy, w których działają ci ludzie to lata czterdzieste XX wieku. Dopiero zaczęli ponownie składać w całość swoje życie, które zostało kompletnie zrujnowane przez II wojnę światową, a dodatkowo wciąż borykają się z problemami, które spotykają ich w życiu codziennym.
Pisząc o książce "Towarzystwo Jane Austen" nie sposób nie wspomnieć o tym, w jaki sposób autorka stworzyła postacie. Natalie Jenner ma dar do kreowania różnorodnych bohaterów, którzy poskładani w całość książki dają idealne połączenie. Każda postać jest indywidualna, inną, każda ze swoimi życiowymi doświadczeniami i zbudowana przez własne doświadczenia. Autorka cudownie oddaje klimat Anglii, do której nas przenosi. Pisze w stylu, który dla mnie jest idealny. Dosłownie przez ten tytuł się płynie.
Dawno nie czytałam książki, która tak bardzo mnie wciągnęła i do tego stopnia nie dawała odłożyć się na bok. Książka zyskała ogromny rozgłos, ale w żadnym wypadku nie można mówić w jej przypadku o tym, by była przereklamowana. Dla mnie zdecydowanie jest to książka idealna, którą bardzo serdecznie polecam.
Książka odebrana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung