Tortilla Flat

Ocena: 4.42 (12 głosów)
Inne wydania:

W niewielkim miasteczku Monterey, tuż po zakończeniu I wojny światowej żyje grupa paisanos, potomków hiszpańskich konkwistadorów. To lekkoduchy, których łączy głęboka pogarda do pracy, żyją więc z grabieży i resztek wyżebranych w restauracjach. Czas upływa im głównie na spaniu, zalecaniu się do kobiet i walce o najcenniejszy kruszec, czyli wino. Głównym bohaterem powieści jest Danny, mieszkający w dzielnicy Tortilla Flat, którego dom staje się miejscem spotkań jego przyjaciół, wiecznie spragnionych jadła i przygód: Pilona, Pablo, Jezusa Marii, Wielkiego Joe Portugalczyka i Pirata. Adaptując na własny użytek tematy i konstrukcję legend o królu Arturze, John Steinbeck stworzył w kalifornijskim miasteczku prawdziwy Camelot i zasiedlił go barwną gromadą rycerzy o manierach rodem z Rabelais'go.Steinbeck jest artystą: opowiada o losach tych wszystkich kochanych złodziejaszków i cudzołożników z ujmującą i poetycką czystością serca i prozy."New York Herald Tribune"

John Steinbeck(1902-1968) - amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za "realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najbardziej znane powieści to "Grona gniewu", "Myszy i ludzie" i "Na wschód od Edenu". W 1942 roku "Tortilla Flat" została zekranizowana. W filmie wyreżyserowanym przez Victora Fleminga zagrał m.in. Spencer Tracy.

Informacje dodatkowe o Tortilla Flat:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-11-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788382951912
Liczba stron: 248
Tytuł oryginału: Tortilla Flat
Tłumaczenie: Jan Zakrzewski

Tagi: rodzina przyjaciele

więcej

Kup książkę Tortilla Flat

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Tortilla Flat - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2023-01-01,

"Tortilla Flat " to kolejna powieść mojego ulubionego amerykańskiego pisarza i noblisty Johna Steinbecka.
Została opublikowana po raz pierwszy w 1935roku.
Teraz powraca w nowej szacie graficznej, subtelnej i wymownej dzięki Wydawnictwu prószyński.
Książki autora miałam przyjemność czytać wiele lat temu, ale nowe wydania skusiły mnie by wam je pokazać.

Monterey to niewielkie miasteczko,w którym tuż po zakończeniu I wojny światowej mieszka grupa paisanos czyli potomków hiszpańskich konkwistadorów.
To lekkoduchy, których łączy głęboka pogarda do pracy, żyją z kradzieży i resztek wyżebranych w restauracjach.
Czas spędzają na spaniu, zalotach oraz upajaniu się winem.
Tytułowa Tortilla Flat to dzielnica, w której mieszka Danny, a jego częstymi bywalcami jest Jezus Maria, Pilon i Pablo. Razem tworzą coś w rodzaju komuny i przeżywają szereg przygód. Czasem mają one podłoże zabawne, ale zdarzają się i tragiczne w skutkach.
"Tortilla Flat" to jedna z łatwiejszych i prostych książek autora. Prosta historia, która rozbawia, zasmuca, wciąga i zastanawia, dziwi, a mimo to chcemy przeczytać do końca bo z czasem bohaterowie stają nam się niezwykle bliscy.
Niewielkich rozmiarów historia, która umili jedno z tych szaro-burych wieczorów.

 

Link do opinii
Książka średnio mnie wciągała.... To opowieść o grupie przyjaciół "paisanos" nade wszystko uwielbiających wino. Mieszkają w domu Danny'ego, który odziedziczył go w spadku. Praca to ostateczność, do której się posuwają tylko w przypadku beznadziejnej sytuacji, w jakiej czasami się znajdują. Żyją bardzo lekko, jedzą resztki wyrzucane z restauracji bądź wygrzebane ze śmietnika albo po prostu kradną, Są bardzo leniwi. Wstają bardzo późno, nie sprzątają domu, piją wino, nie pracują i lubią siedzieć na ganku wygrzewając się w słońcu. Jeśli chodzi o moją opinię to chyba bym jej nie poleciła nikomu aczkolwiek może komuś innemu mogłaby się spodobać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Ag
Ag
Przeczytane:2013-05-04,
Powieść to momentami zbiór luźno powiązanych ze sobą historyjek z życia grupki "paisanos" - Danny'ego, Pilona, Pabla, Jezusa Marii Corcorana, Wielkiego Joe Portugalczyka, Pirata i jego pięciu psów. Mężczyźni ci sypiają w rowach i lasach, kradną jedzenie i wino - zwłaszcza wino - a do pracy najmują się tylko w ostateczności. Lubią też kobiety, najlepiej takie, które częstują winem. To samozwańczy filozofowie, którzy w każdej historii doszukują się głębokiej lekcji moralnej i kierują się swoją własną moralnością, która mówi, że np. kradzież popełniona ze słusznych pobudek nie jest skażona grzechem kradzieży.
Link do opinii
Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2022-12-07, Ocena: 5, Przeczytałem,

Pieśń lekkoduchów

 

Nikt nie potrafi z taką dozą sympatii i humoru pisać o marginesie społecznym, jak John Steinbeck i nawet w tak wczesnym dziele, jakim jest "Tortilla Flat", widać  kierunek w jakim podaży jego twórczość. W przeciwieństwie do jego największych dzieł jakimi są "Grona gniewu" i "Na wschód od Edenu" nie jest to powieść tak monumentalna i przesycona powagą, chociaż nie brakuje w niej dramatycznych wydarzeń.

 

To niezwykle trudne zadanie: pisać o ludziach z nizin społecznych - często zachowujących się w sposób bezmyślny, nieodpowiedzialny czy nawet agresywny - tak, by budzili sympatię czytelników. Chociaż bohaterowie "Tortilla Flat" sami są źródłem własnych problemów i życiowych niepowodzeń, ich położenie wydaje się jednocześnie i beznadziejne, i komiczne.

 

Powieść Steinbecka nie ma fabuły, która podążałaby w jakimś określonym kierunku. To raczej zbiór anegdot o grupce przyjaciół, których życie wypełnia picie alkoholu (lub szukanie okazji do tego), bójki, drobne kradzieże i przygodne stosunki z kobietami. Choć wydawać się może, że egzystencja wyrzutków jest prosta i beztroska, to jednak w powieści nie brak wydarzeń poruszających i smutnych, nawet jeśli dość ograniczone możliwości poznawcze bohaterów sprawiają, że tragiczne sytuacje szybko rozmywają się w codzienności.

 

"Tortilla Flat" to lekka i przyjemna lektura. Jej największą siłą jest rozbrajająca szczerość, której Steinbeck nigdy nie szczędził swoim czytelnikom, i udowodnienie, że nawet osoby pokroju bohaterów powieści zawiązują przyjaźnie, potrafią być troskliwe i lojalne - oczywiście na miarę swoich skromnych możliwości.

Link do opinii
Avatar użytkownika - czytajacamewa
czytajacamewa
Przeczytane:2022-11-23, Ocena: 3, Przeczytałam, Współpraca,

Tortilla Flat to biedna dzielnica w niewielkim miasteczku Monterey. Właśnie tam w jednym domu żyje sześciu mężczyzn. Lekkoduchów połączonych niewinną chciwością oraz miłością do alkoholu. Ludzi o dobrych sercach, choć funkcjonujących według wątpliwej moralności. Ich rzeczywistość wypełniona jest winem lub wymyślaniem, jak alkohol zdobyć. Czasami pojawiają się między nimi kobiety, ale szybko tracą nimi zainteresowanie. Od czasu do czasu wkradają się do ich codzienności inni bohaterowie, ale i oni szybko odchodzą. Jedyne, co jest niezmienne, to ich przyjaźń, niechęć do pracy oraz umiłowanie do wina.

Czarna komedia w wykonaniu Johna Steinbecka, czyli brudy życia podane z humorem. Autor bierze grupę, jaka może wręcz odpychać (brudni, pijani i ciągle kombinujący), ale przedstawia ich w sposób, jaki budzi sympatię. Zdecydowanie to zasługa lekkości powieści i humoru pisarza, ale pod kolorową otoczką jak zwykle można dostrzec brudy rzeczywistości. Tym razem jednak w znacznie mniejszym natężeniu. Bo dlaczego mężczyźni tak kochają upojenie alkoholowe? Czy to kwestia doświadczeń Pierwszej Wojny Światowej? Znudzenia życiem? A może nie ma w tym drugiego dna? Nie ma wyjaśnienia. Nie ma też bliższego przyjrzenia się drugoplanowym bohaterom. Są za to humorystyczne scenki.

,,Tortilla Flat" podobno nawiązuje do legendy o Królu Arturze, ale przyznam, że niekoniecznie to czuję. Danny, jako właściciel domu, zdaje się być najważniejszy w grupie. Reszta darzy go szacunkiem, ale daleko tutaj do relacji Artur--rycerze i obrad przy okrągłym stole. To jednak jedynie moje odczucia.

Co ciekawe -- powieść ta sprawiła, że Stainbeck został oskarżony o rasizm przez powielanie stereotypów o meksykańskich Amerykanach, ale tytuł z czasem został uznany jedynie za niegroźny tekst humorystyczny. W końcu autor bawi się w nim różnymi formami komizmu, a doprawia to lekkością formy. Każdy rozdział stanowi oddzielną przygodę, która zwykle kończy się z humorem, ale znaleźć też można kilka tragicznych momentów. Jeśli przy ,,Ulicy nadbrzeżnej" czy ,,Cudownym czwartku" myślałam, że poznałam wyjątkowo niepoważne oblicze Stainbecka, to nie wiem, co powinnam powiedzieć teraz.


przekł. Jan Zakrzewski


Psst, w 1942 roku powieść została przeniesiona na ekran.

Link do opinii

Krótka powieść opowiadająca przygody grupy kalifornijskich  meneli pod przywództwem Dannego, który po odziedziczeniu domów po swoim dziadku stworzył coś w rodzaju komuny. Jedynym zmartwieniem bohaterów jest zdobycie wina, czasem pomoc potrzebującym. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, napisana jest z dużym poczuciem humoru. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-08-19, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 2023, Literatura piękna,
Avatar użytkownika - Kalisi
Kalisi
Przeczytane:2014-12-03, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Pastwiska niebieskie
John Steinbeck0
Okładka ksiązki - Pastwiska niebieskie

"Pastwiska niebieskie" (1932) to pierwszy tom nowel Steinbecka, w którym młody podówczas pisarz maluje wizerunki mieszkańców przepięknej kalifornijskiej doliny....

Dziennik z podróży do Rosji
John Steinbeck0
Okładka ksiązki - Dziennik z podróży do Rosji

Relacja z podróży Johna Steinbecka i Roberta Capy po Związku Radzieckim w czasach zimnej wojny to klasyczna pozycja z gatunku literatury podróżniczej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy