Thor i moc Mjollnira


Tom 1 cyklu Mitologia Nordycka [Hachette]
Ocena: 5 (2 głosów)

Przeznaczeniem Thora, syna Odyna, jest bycie wojownikiem, który poprowadzi walkę z siłami chaosu. Jednak Odyn obawia się czy dumny Thor poradzi sobie z własną porywczością i ujarzmi swój temperament. Kiedy Loki żartuje sobie z pięknej Sif, ukochanej Thora, rusza lawina wydarzeń. Odyn wysyła Lokiego do świata krasnoludów w poszukiwaniu prezentów, aby mógł naprawić wyrządzoną zniewagę, a on wraca stamtąd z unikalną bronią: młotem Mjollnirem, posiadającym moc panowania nad piorunami. Czy Thor będzie w stanie poradzić sobie ze swą burzliwą naturą i zostać władcą, którego tak bardzo potrzebują bogowie i ludzie?

Informacje dodatkowe o Thor i moc Mjollnira:

Wydawnictwo: HACHETTE
Data wydania: 2021-05-01
Kategoria: Inne
ISBN: 9788328234505
Liczba stron: 118
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Alicja Paleta

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Thor i moc Mjollnira

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Thor i moc Mjollnira - opinie o książce

Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2022-01-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2022,

Ten tomik był najciekawszy jak dotąd (wiem, że był pierwszy wydany, ale nie czytam ich po kolei). Thor i Loki pod osłoną nocy i w przybranych imionach pukają do drzwi ubogiej ludzkiej chaty. Do środka wpuszczają ich rodzeństwo Roskwa i Thialfi, a w zamian za gościnę bóg piorunów raczy wszystkich opowieścią o tym, jak w jego ręce trafiła najpopularniejsza broń w wikińskiej mitologii – młot Mjollnir.

„Przez wieki krasnoludy przewierciły ziemię i doprowadziły kanałami stopiony metal z rzek płynnej lawy. Stworzyły piękne wodospady i źródła, które pozwoliły na zbudowanie najwspanialszych kuźni i odlewni w dziewięciu światach. Nidawellir rozwijało się, stając się miejscem wymiany przedmiotów i idei. Powstało miasto, w którym wszystko, co tylko można sobie wyobrazić, było możliwe i gdzie niewyobrażalne mogło się spełnić”.

Poznamy bliżej Asgard i spędzimy również trochę czasu w Svartalfaheimie, podziemnym świecie krasnoludów. Zobaczymy, w jaki sposób Loki wywinie się z kłopotów (kto pod kim dołki kopie…), a także obejrzymy spektakularną walkę Thora z olbrzymem, kiedy po raz pierwszy użył młota. To naprawdę było wow!

Dodatek od autora skupia się na historii i mitologii jako takiej – jakie były jej główne założenia i jakie źródła przetrwały do naszych czasów. Jest w nim umieszczona mapka podbojów, która robi duże wrażenie.

Polecam do czytania i kolekcjonowania. Na koniec zostawiam fragment, który bardzo mi się spodobał, a tłumaczy obecność Lokiego wśród bogów.

„Thor odczuwał poirytowanie tym, że jego ojciec nie był szczególnie zły, wydawał się spokojny, wręcz wyczekiwał rozwoju wydarzeń. (…) Czy przypadkiem nie powinien chronić porządku, który sam ustanowił? Pomimo kłopotów, które Loki nieustannie sprawiał, Odyn pozwalał mu żyć w przekonaniu – co sam przyznawał – że jego wyskoki miały w sobie również jakąś konieczność, czego Thor nie mógł zrozumieć i wydawało mu się, że nigdy nie zrozumie”.

Link do opinii

Książka nie jest za długa, a podzielona jest na 5 rozdziałów-opowieści. Pierwsza i ostatnia historia stanowią klamry dla wydarzeń z całej książki. Zaczynamy od przygody Thora i Lokiego w Midgardzie i na tym też kończymy. W środku natomiast poznajemy historie, które ukształtowały Thora. Szczerze powiedziawszy, ciężko nie porównywać mi tej książki do "Mitologii" Gaimana. Ta jednak pod względem języka spodobała mi się bardziej, przedstawia wiele uczuć bohaterów. Brakowało tu jednak jednego szczegółu w ostatniej, piątej opowieści, przez co nieznający mitologii nie wychwycą go i jego wpływu na historię.
Nie można pominąć faktu pięknego, starannego wydania oraz ilustracji w środku, oraz dodatkowego mini przewodnika po mitologii.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy