ILE JESZCZE KOBIET PRZYPŁACI ŻYCIEM TANGO Z PIĘKNYM ŻIGOLO?
Najmroczniejszy kryminał Michała Witkowskiego
Koniec lat dwudziestych. Krajobraz po uczcie. Nadchodzi wielki kryzys. Nadchodzi kac.
Późna jesień, listopad. Starszy aspirant Adolf Piątek rozpoczyna śledztwo w sprawie okrutnego zabójstwa tenora z miejscowej operetki. Sprawa jest głośna w radio i gazetach bo tenor właśnie miał zaśpiewać jedną z głównych ról w hucznie reklamowanej premierze Księżniczki czardasza. Do mediów nie wycieka jednak fakt, że w marynarce ofiary znaleziono tytuł tanga: Gdzie twoje serce?, a w jego ciele brakowało tego organu.
Pierwszym podejrzanym jest kochanek śpiewaka, pracujący jako żigolo na miejscowym dancingu, gdzie co noc uwodzi w tangu bogate kobiety. Każda, z którą zatańczy, ginie bez śladu. Na dodatek, w mieszkaniu denata, Piątek odnajduje ślady mogące powiązać tenora z serią okrutnych morderstw sprzed lat, tzw. ,,sprawą Kucharza".
Michał Witkowski - laureat Paszportu ,,Polityki" i Nagrody Literackiej Gdynia, nominowany do Nagrody ,,Nike", autor głośnego Lubiewa, tłumaczony na 30 języków - wraca z brawurową literacką jazdą bez trzymanki po najmroczniejszych zaułkach prowincjonalnego miasteczka i ludzkiej natury.
W tych zaklętych rewirach, w żółtym jak mocz świetle latarni, zupełnie inny Eberhard Mock spotyka Quentina Tarantino i braci Coenów, by razem szukać mordercy i poznać motyw zbrodni.
Witkowski pokazuje świat u progu katastrofy, gdzie zapach krwi miesza się z wonią wódki, cebuli, perfum Guerlain Shalimar, zakazanego seksu i rozkładających się ciał.
W ten mrok możesz wkroczyć tylko raz.
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-07-27
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 528
Wyborny kryminał retro. Bardzo wiele szczegółów z codzienności miasteczka II Rzeczpospolitej. Bieda, bogactwo, układy i ludzie którzy mogą oddać bardzo wiele aby poprawić lub utrzymać swój status. I seria zbrodni z którymi muszą sobie radzić główni bohaterowie.
Groteskowa opowieść o losach drobnego cinkciarza i pasera, w której zjadliwa ironia splata się z absurdalnym liryzmem, to barwny obraz świata szemranych...
Książka kultowa i kamień milowy polskiej literatury po 89 roku, „ciotowski” Dekameron. Tłumaczona na paręnaście języków, adaptowana teatralnie...
Przeczytane:2022-09-18,
Spójrzcie na tę okładkę, według mnie jest znakomita. I to właśnie ona była pierwszym powodem, dla którego sięgnęłam po tę książkę. Drugi to tytuł, bo oczywiście wywęszyłam wątek muzyczny 😏 a trzeci - opis. Z czym zatem miałam się zmierzyć?
Koniec lat dwudziestych… a więc retro klimaty. Adolf Piątek stara się rozwikłać sprawę morderstwa śpiewaka z miejscowej operetki. Przy jego ciele zostaje znaleziony tekst tanga: „Gdzie Twoje serce?”, a dodatkowego serce denata zniknęło…
Zabójca nie poprzestaje na jednym trupie, jest ich więcej, a każdy ma przy sobie kartkę ze słowami tanga.
Sami przyznajcie, że pomysł na fabułę bardzo ciekawy. Tutaj niemalże przewracając strony słychać melodie snujące się gdzieś w powietrzu w książkowym mieście N***.
Rozpoczynając „przygodę” z tym retro kryminałem nie ukrywam, że miałam wysokie oczekiwania i … niestety muszę przyznać, że zawiodłam się. Aż trudno mi to pisać, w końcu muzyka tutaj jest bardzo istotnym „bohaterem”, to dla niej skusiłam się na ten tytuł. Nie będę jednak owijać bawełnę. Momentami zastanawiałam się nawet czy nie porzucić tego tytuły, ale dałam szanse. Nie myślcie, że cała fabuła i książka były złe, ja po prostu po pierwsze nie potrafiłam do końca wkręcić się ten świat sprzed stu lat.
Druga kwestia to język… hmm kompletnie nie w moim stylu i użyte niekiedy dawne słowa, które totalnie mnie irytowały. Miałam czasem wrażenie jakby autor tworzył kolejne rozdziały od niechcenia….i w zasadzie to właśnie to był najistotniejszy powód, przez który nie zaiskrzyło między nami.
Dobrnęłam do końca, choć przyznaję, że łatwo nie było, ale jestem przekonana, że wśród czytelników znajdzie się gro fanów pióra autora i tej historii 🙂