Biografia Poli Nireńskiej to opowieść o urodzonej w Warszawie żydowskiej artystce, która tańczyła w czasach totalitaryzmu w Niemczech, Austrii i Włoszech. O kobiecie, która w przedwojennej Polsce doświadczyła antysemityzmu, niemal całą rodzinę straciła w Zagładzie, a po wojnie poślubiła Jana Karskiego, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
Wydawnictwo: Czerwone i czarne
Data wydania: 2019-04-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 438
Język oryginału: Polski
Róża Luksemburg jest po Marii Skłodowskiej-Curie najbardziej znaną na świecie Polką. Ikoną pacyfizmu, internacjonalizmu i demokratycznego socjalizmu. W...
Przeczytane:2024-06-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2024, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku, E-book,
Żydówka, która marzyła o tańcu. Urodzona w Warszawie trafia do niemieckiej szkoły tańca. Tu rozwija talent dopóki nie wzrosną represje wobec Żydów. Jej droga kariery prowadzi do Austrii, Włoch, Anglii i Ameryki. Pojawia się też na polskiej scenie.
Autorka przybliża również biografie osób, które stają na drodze Nireńskiej i mają wpływ na jej losy.
Żeby poznać bliżej samą tancerkę, Kostyrko musi przebyć długą drogę, ponieważ trudno znaleźć materiały do biografii.
Wspomina o jej związkach, relacjach z innymi. Obszerniej pisze o małżeństwie z Karskim.
Historia o pasji ale też o traumie, z którą musi zmierzyć się artystka po stracie rodziny. Wpływ Holocaustu na jej twórczość.
Polecam.