Tak samo inni. Dlaczego rasizm jest bez sensu

Ocena: 6 (1 głosów)

Kiedy na całym świecie wzmaga się nacjonalizm, a na forum publicznym coraz częściej pojawiają się dyskusje na temat ras, każdy z nas potrzebuje broni, by walczyć ze stereotypami i mitami, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Można je spotkać nie tylko w wypowiedziach jawnych rasistów, ale także ludzi o dobrych intencjach, kierowanych przez doświadczenia i kulturę ku poglądom, które nie mają żadnego oparcia we współczesnych badaniach nad genetyką człowieka. Całkiem mylnie przypisują sprawność fizyczną pochodzeniu, a nie treningowi, twierdzą, iż uczniowie z Dalekiego Wschodu są z natury lepsi w matematyce, że ciemnoskórzy mają naturalne wyczucie rytmu, a Żydzi dobrze sobie radzą z finansami. Wszyscy znamy kogoś, kto rozumuje w ten sposób.

W tej książce znajdziecie naukowy opis rzeczywistych podobieństw i różnic między ludźmi, długą listę faktów, które obalają rasistowskie tezy.

Ta książka to oręż. Wyposaży cię w naukowe narzędzia, niezbędne do radzenia sobie z pytaniami dotyczącymi rasy, genów i pochodzenia. Stanowi ona podręcznik pomocny przy oddzielaniu faktów od rasistowskiej mitologii.

Adam Rutherford brytyjski genetyk. Kształcił się w University College London. Autor książek popularyzujących genetykę, m.in. "Krótkiej historii wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli" oraz "Księgi ludzi". Publikuje artykuły w "Nature" i "Guardianie".

Informacje dodatkowe o Tak samo inni. Dlaczego rasizm jest bez sensu:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-10-21
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788382340969
Liczba stron: 216
Tytuł oryginału: How to Argue With a Racist: History, Science, Race and Reality

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Tak samo inni. Dlaczego rasizm jest bez sensu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Tak samo inni. Dlaczego rasizm jest bez sensu - opinie o książce

Twórczość autora Pana Adama Rutherforda książki pt.'' Tak samo inni. Dlaczego rasizm jest bez sensu'' do tej pory nie była mi znana. Zainteresowałam się nią ze względu na to, że zajmuje się w niej szczególnie mi bliską dziedzinę istotnych zagadnień z punktu widzenia naukowego.

W książce pt.'' Tak samo inni. Dlaczego rasizm jest bez sensu'' rozdziały zostały, podzielone na cztery części, w których to autor trafnie dopasował opracowane tematyczne informacje mogące posłużyć w zgromadzeniu wiedzy i pomysłowo rozmieścił w nich koncepcje, jak można ująć pochodzący z niej przekaz mogący wiele zmienić w odniesieniu do nadanego książce tytułu.

Lubię, kiedy w trakcie poznawania twórczości nowego autor wyraża szczerą opinię w opisywanym głównym temacie, wówczas świadczy to oni dobrze, a przede wszystkim podkreśla to on na samym początku w słowie wstępnym.

Podjęcie tematu rasizmu w ujęciu ogólnym uważam, że łatwe nie jest, gdyż trzeba, poświęcić wiele pracy nad zrozumieniem jego w szczególności mając, na uwadze w praktyce wśród akceptacji społeczeństwa.

Nie każde społeczeństwo potrafi żyć ze sobą w zgodzie, bo dzielą ich różnice poglądów, wieku, kolor skóry i wzajemnej nietolerancji, gdyż uważają, że tak jest żyć najlepiej z dala i z unikaniem siebie.

Z punktu widzenia własnych obserwacji to niby mamy wrażenie, że rasizm jest mniejszy na ulicach, ale jednak pojawia się mimo wszystko.

Dlatego sięgnęłam po tę książkę, aby móc dowiedzieć się, jak to jest, właściwie wygląda problem związany z rasizmem, jak objawia się on przełomie wielu lat, czy zachodzą w nim wszelkiego rodzaju zmiany, czy istnieje szansa na to, aby społeczeństwo mogło żyć w lepszej perspektywie współczesnego świata pełnego nieoczekiwanych wyobrażeń na lepsze jutro?

Warto podkreślić bardzo istotny element dotyczący zgromadzonej wiedzy w głównym podjętym temacie, na jaki zwrócił sam autor i ujął go w podziękowaniu. To mi się podoba w nim, gdyż nie kieruje się wyłącznie tym, że zdobył ją dzięki swoim zawodowym osiągnięciom, lecz pracy wszystkich współpracującym z nim osobach, które mu pomogły, aby powstała ta książka.

Cieszę się, że mogłam poznać twórczość autora oraz przekonać się, jak przedstawia przykłady, badania, historię, poglądy, wyrażenia, co go tak naprawdę zainspirowało do napisania książki.

Polecam przeczytać tę książkę.

Link do opinii
Inne książki autora
Krótka historia wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli. Opowieści zapisane w naszych genach
Adam Rutherford0
Okładka ksiązki - Krótka historia wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli. Opowieści zapisane w naszych genach

Ta książka to opowieść o tobie. Twoja historia jest niepowtarzalna, podobnie jak historia każdego spośród ponad stu miliardów ludzi, którzy...

Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami
Adam Rutherford0
Okładka ksiązki - Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami

Lubimy myśleć o sobie jako o istotach wyjątkowych - ale czy naprawdę coś różni nas od zwierząt? Przecież nasza biologia jest taka sama. W oryginalnej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy