Sztejer


Tom 1 cyklu Sztejer
Ocena: 4.8 (5 głosów)

Dobrych ludzi już nie ma - są tylko kanalie, źli i trochę mniej źli. Czyli ofiary. Mówiono o nim, że nadszedł do miasta od północy, prowadząc siwą klacz, uzbrojony w dwa miecze skrzyżowane na plecach. Sęk w tym, że w ludzkim gadaniu, rzadko jest prawda, częściej zaś pół prawda i gówno prawda. Z tą klaczą to akurat - to trzecie... Z mieczami zresztą też. Obrzyn poręczniejszy. Nazywam się Vincent Sztejer i zabijam dla srebra. Roboty nie brakuje. Zagładę przetrwały właściwie tylko trzy gatunki: karaluchy, szczury i sukinsyny. Mutanci w chórkach u Najświętszej Panienki też raczej nie śpiewają. Za odpowiednią sumkę pakuję się w ten syf i przerabiam cele na nawóz. Że śmierdzi? Ty co? Nietutejszy? Tak teraz pachnie cywilizacja...

Informacje dodatkowe o Sztejer:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2015-06-12
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7574-455-2
Liczba stron: 312
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Sztejer

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Sztejer - opinie o książce

"Sztejer. Umarły syn" to kolejne wydanie pierwszej książki z cyklu o tytułowym bohaterze. Vincent Sztejer zajmuje się polowaniem na potwory oraz zabijaniem ludzi na zlecenie. Autorem powieści jest Rober Foryś.

To moje drugie spotkanie z tym bohaterem. Pierwsze miało miejsce przy premierze książki "Sztejer. Kroniki Torunium". Chciałam przeczytać tę książkę, ponieważ byłam przekonana, że to dalsza część "Kronik". No cóż, mój błąd, ale nie żałuję. Dzięki temu miałam okazję zapoznać się z początkiem cyklu.

Vincent Sztejer jest nie tylko głównym bohaterem książki, ale też jej narratorem. Ten nieco antypatyczny typek ma specyficzne poczucie humoru, używa też dosadnego języka, dlatego poznawanie świata z jego perspektywy to ciekawe doświadczenie. Okazało się też, że jestem w stanie znaleźć w sobie nieco sympatii do tego mordercy, oszusta i gwałciciela.

Vincent jest zwinny, sprawny i szybki. Jest też twardy, tak twardy, że ciężko go zabić. Wyznaje zasadę: zabij albo zgiń. No ale nie ma się co dziwić, świat, w którym żyje, nie należy do najprzytulniejszych. W świecie po apokalipsie pełno jest potworów i mutantów, ludzie walczą ze sobą o jedzenie i pozycję. Wszędzie widać brud, smród i ubóstwo.

Książka podzielona jest na dwie różniące się od siebie części "Umarły syn" oraz "Piołun". Bardzo mi się spodobał taki podział. Na początku poznajemy tereny słabo zamieszkałe. Bagna, pustynie i małe wioski przypominają trochę Dziki Zachód z Amerykańskich filmów. Każdy dzień to walka o przetrwanie. Ciężko jest zdobyć pożywienie, zwłaszcza że wszędzie dookoła czają się prawdziwe potwory – ghule, wilkołaki i ryboludzie.

W drugiej części mamy okazję przyjrzeć się miastu. Piołun jest bogatą miejscowością. Mieszkają w nim ludzie z różnych kultur. Mutanty spotyka się o wiele rzadziej, ale to wcale nie oznacza, że żyje się tam bezpieczniej. Jeśli masz władzę i pieniądze, to może ci się tam całkiem przyjemnie mieszkać. Tylko uważaj, aby twoja pozycja nie była zbyt wysoka, bo zaraz znajdzie się ktoś, kto spróbuje zająć twoje miejsce.

Muszę przyznać, że pomimo początkowej antypatii do głównego bohatera czytało mi się tę książkę całkiem przyjemnie. Mamy tu akcję, thriller, a nawet horror. Wątków jest dużo, ale nie plączą się ze sobą. Liczne nawiązania do historii i popkultury śmieszą, a historia wciąga. Polecam książkę "Sztejer. Umarły syn" wszystkim, którzy mają ochotę na odrobinę rozrywki w tych ciężkich czasach.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 6, Przeczytałam, fantastyka, SF,
Czasy postapokaliptyczne kilkaset lat po wojnie atomowej. Tak przynajmniej zrozumiałam z książki. Całość jest podzielona na dwie części. Przygody tytułowego Sztejera poza miastem i w mieście Piołun. W każdej z nich bohater ma do wykonania pewne misje przy których dość mocno obrywa, jednak udaje mu się wylizać, gdyż jest zwany także Umarłym Synem. Odrobiny humoru i potworów także i tutaj nie mogło zabraknąć. Więc spokojnie mogę polecić ją każdemu kto lubi takiego rodzaju klimaty.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Grzegorz74
Grzegorz74
Przeczytane:2019-12-01, Ocena: 4, Przeczytałem, 2019,
Avatar użytkownika - antila
antila
Przeczytane:2017-05-04, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy