reklama

Szczurołap

CO ROBIĆ, GDY PIĘKNY SEN ZMIENIA SIĘ W NAJGORSZY KOSZMAR?

Dawno, dawno temu...

W małym miasteczku pośrodku gęstego mrocznego lasu żyje sobie głucha Magdalena...

Okoliczni mieszkańcy unikają jej i traktują jak popychadło. Jedyną radość daje jej bujna wyobraźnia. Magdalena ma dar wymyślania opowieści... i marzy, że pewnego dnia przeżyje miłość jak z bajki. Kiedy spotyka tajemniczego przybysza, widzi w nim spełnienie swoich najskrytszych marzeń. Oczarowana zakochuje się w nim i wkracza w jego magiczny świat. Dopiero gdy lepiej go poznaje, odkrywa jego mroczną stronę.

Być może chłopak, którego sobie wyśniła, jest jej najgorszym koszmarem...

Informacje dodatkowe o Szczurołap:

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2019-03-10,

LEGENDY WCIĄŻ MAJĄ SIĘ DOSKONALE

Ludzie się zmieniają, świat idzie do przodu, a jednak legendy wciąż mają się doskonale i pociągają odbiorców. Widać to w kinie i telewizji, widać to w książkach i nawet w komiksach temat ten wciąż jest obecny, że wspomnę choćby tylko cenioną serię „Baśnie". „Szczurołap", w odróżnieniu od niej nie próbuje reinterpretować klasycznych opowieści w sposób tak dalece odbiegający od oryginału, ale dodaje „Fleciście z Hameln" braci Grimm lekkości i mangowej nuty, atrakcyjnych dla współczesnej młodzieży.

O fabule właściwie mógłbym nic nie pisać, bo baśń twórców „Czerwonego kaptura", „Jasia i Małgosi" czy „Kopciuszka" jest chyba doskonale znana każdemu. Miasteczko Hameln pewnego razu nawiedza plaga szczurów. Są wszędzie, zjadają plony, roznoszą choroby… Ludzie giną albo od zarazy, albo z głodu, wszyscy szukają więc rozwiązania i kogoś, kto pozbyłby się gryzoni. Wtedy zjawia się on – Szczurołap, który oferuje swoje usługi, a przy okazji wpada w oko pięknej dziewczyny. Magda, bo o niej mowa, jest głucha, a z tego powodu prześladowana przez innych, ale ma talent do wymyślania historii. To dzięki niej poznajemy historię tego człowieka i cierpień, jaki przysporzył mieszkańcom Hameln i jej samej.

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/06/szczuroap-jay-asher-jessica-freeburg.html

Avatar użytkownika - Estrella23
Estrella23
Przeczytane:2018-07-11, Przeczytałam,

"Szczurołap" to pięknie ilustrowana książka bazująca na legendzie Flecisty z Hameln napisana przez Jaya Ashera we współpracy z Jessicą Freeburg i rysownikiem Jeffem Stokelym. Legenda została opisana w wielu źródłach i weszła do literackiego kanonu. Historia ta zainspirowała także Goethego oraz braci Grimm.

Miasteczko Hamlen od miesięcy bezskutecznie walczy z plagą szczurów a działania miejscowego szczurołapa nie przynoszą pożądanych rezultatów. Pewnego dnia do miasteczka przybywa nieznajomy wędrowiec, który deklaruje pomoc w pozbyciu się uciążliwych gryzoni, oczywiście za odpowiednią opłata. Mieszkańcy godzą się na warunki Szczurołapa. Tajemniczy młodzieniec przebywając w Hamlen poznaje Magdalenę - dziewczynę, z którą nikt się nie liczy...

Magdalena jest społecznym wyrzutkiem i to jedynie ze względu na przeszłość jej rodziny. Od urodzenia jest głucha lecz potrafi czytać z ruchu warg. Żyje jedynie dzięki dobroci starszej kobiety, którą się opiekuje. Sąsiedzi przez niepełnosprawność Magdaleny uważają ja za gorszą, traktują ją z pogardą. Dziewczyna musi sobie radzić ze wszelkimi okropnościami, które ją spotykają, dlatego wszystko co ja spotka, przekształca w zabawne opowieści. Wyobraźnia jest jej jedynym przyjacielem w Hamlen. Magda marzy o znalezieniu miłości i akceptacji. Czy to aż tak wiele? W końcu wydaje się, że nareszcie spełni się jej skryte marzenie. Tajemniczy Szczurołap okazuje się dobrym towarzyszem, który nie patrzy na nią z góry. Jednak z każdym dniem, gdy Magda poznaje go lepiej, okazuje się że chłopak skrywa swoją mroczna stronę, lecz może być już za późno, aby zapobiec tragedii.

„Szczurołap” to książka idealna na niedzielne popołudnie. Mroczne ilustracje idealnie oddają klimat historii, nadając jej niesamowitą atmosferę. Historia Jay’a Ashera i Jessicy Freeburg bazuje jedynie na znanej legendzie, lecz nie jest jej wierną kopią. Postacie Magdaleny i Szczurołapa zostały dobrze przedstawione. Od samego początku można poczuć sympatię do głównej bohaterki oraz współczucie. Mieszkańcy unikają z nią kontaktu i przepędzają, a dzieci z niej szydzą. Nikt nie wyciąga do niej pomocnej dłoni. Jej jedyną podporą jest Agathe oraz historie, które pozwalają jej zapomnieć. Mimo wszelkiego zła jakiego doświadczyła ze strony mieszkańców jest w stanie im wybaczyć i pomóc. Zupełnie inaczej postępuje Szczurołap. Chłopak nie może obojętnie patrzeć na zachowanie zawziętych i pysznych mieszkańców Hamlen. Magdalena jest czysta i dobra, a Szczurołap skrywa w sobie mrok. Nie zawaha się odpłacić bólem za ból. Jednak, czy do końca jest on negatywną postacią? Na to pytanie każdy czytelnik musi odpowiedzieć sobie sam.

„Szczurołapa” polecam szczególnie osobom, które uwielbiają czytać komiksy. Autorzy w ciekawy sposób przedstawili znaną legendę, której zakończenie zaskakuje i przeraża jednocześnie. „Szczurołapa” to dobra pozycja na letni wieczór, która umili czas i nacieszy oko. Ilustracje Jeffa Stokely'a są niezwykle piękne, pełne emocji i magii.

Recenzja z bloga: Zatraceni w kartkach

Jay Asher jeszcze nigdy mnie nie zawiódł, jeśli chodzi o swoje książki. „13 powodów” kocham całym sercem, „Światło” czytam z zapartym tchem a „Szczurołapa”… no właśnie? Jak postrzegam tę pozycję, dowiecie się czytając moją recenzję ^^

Zapraszam!

Głucha Magdalena to osoba, którą społeczeństwo lokalne stara się unikać. Z braku towarzystwa, jej najlepszym kompanem okazała się własna wyobraźnia, w której tworzy historie przygodowe, miłosne i zabawne. Pewnego dnia do Hameln przybywa Szczurołap, który jest jedyną osobą, która może zwalczyć nękającą miasto plagę gryzoni. W zamian jednak oczekuje bardzo wiele, ale zdesperowani mieszkańcy zgadzają się z jego propozycją. Tajemniczy chłopak jest spełnieniem najskrytszych marzeń Magdaleny a ten fakt jest jej słodką tajemnicą. Dziewczyna jednak nie spodziewa się, że przybysz też ma tajemnicę, która jest znacznie mroczniejsza od jego cichej wielbicielki.

Sam nie wiem czego brakuje tej książce… autorzy przedstawili historię Szczurołapa pierwszorzędnie, wszystko otoczone jest mgłą tajemnicy wychodzącej powoli na jaw, mrokiem , który skrywa się w naturze chłopaka.

Magda to moja ulubiona postać. Przeżyła największe bóle tego świata. Straciła rodziców, brata, słuch a na dodatek mieszkańcy Hameln stronią od kontaktu z nią a dzieci drwią z niej. Mimo to pokazała czym jest wybaczanie i chciała pomóc tym wszystkim,  którzy wywoływali łzy na jej twarzy. Pokazała, że zemsta do niczego nie prowadzi i że jest ponad tym, co ją spotyka. Zdecydowanie to ją wspominam najcieplej. Z drugiej strony medalu mamy Szczurołapa, który odpłaca się tym, którzy zaszli mu za skórę i nic go nie powstrzymuje. Mało tego, jest tak perfidny, że uderza tam, gdzie najbardziej zaboli, mimo że jego cios nie bolał najbardziej.

Tak naprawdę tematem głównym tej recenzji powinny być rysunki i one będą. Był to pierwszy komiks, który przeczytałem. Naprawdę, jako mały chłopak nie czytałem Kaczora Donalda i innych. Nigdy tego nie czułem, ale Jay Asher sprawił, że pokochałem baśń o „Szczurołapie” a dzięki Jeffowi Stokely’emu mogę śnić mając jego rysunki przed oczami.

Dla kogoś, kto czyta komiks, ta książka będzie jak chleb powszedni, dla mnie jednak okazała się czymś, co zapamiętam na naprawdę długo ze względu na opracowanie i rysunki. Autorzy musieli się dużo nagimnastykować, żeby znaleźć potrzebne informacje do stworzenia książki. Bardzo mnie to cieszy, bo w ten sposób pokazali, że nie idą na łatwiznę i dla dobrze wydanej książki są w stanie poświęcić dużo czasu, by tylko przekazać historię Szczurołapa młodszym pokoleniom w przystępnej wersji. W wersji, którą nacieszą oko i umysł.

Historii Szczurołapa nie znałem jakoś dokładnie, ale teraz wiem, że to był mój błąd. Cieszę się jednak, że to właśnie dzięki wydawnictwu Rebis mogłem nadrobić braki. Powieść inspirowana baśniami braci Grimm i legendami miasteczka Hameln ilustrowana przez Jeffa Stokely’ego to idealny pomysł na leniwy wieczór.

Recenzja z bloga zatraceni w kartkach

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski