Syndrom oszusta. Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i wreszcie rozwinąć skrzydła

Ocena: 6 (1 głosów)

,,Lepiej będę cicho, bo jeszcze się wygłupię..."

,,Zaraz wszyscy zorientują się, że nie zasługuję na to stanowisko..."

,,Moje dobre oceny to tylko szczęście..."

Brzmi znajomo?

Jeśli tak, to prawdopodobnie tak jak 70% ludzi doświadczasz syndromu oszusta.

To przez niego żyjesz w przeświadczeniu, że twoje życie jest jednym wielkim kłamstwem. Sukcesy w pracy, szczęśliwy związek, popularność - wszystko udało ci się przez przypadek albo dlatego, że inni przypisują ci zalety, których nie masz.

Z jednej strony wyrabiasz 200% normy, żeby udowodnić swoją wartość, a z drugiej unikasz trudnych decyzji i z obawy przed zdemaskowaniem rezygnujesz z nowych wyzwań.

Ale to, że czujesz się oszustem, nie znaczy, że nim jesteś.

Ta książka pomoże ci zrozumieć, skąd bierze się syndrom oszusta, i da ci sprawdzone narzędzia, by rozpoznać u siebie 1 z jego 5 podtypów. Dzięki praktycznym wskazówkom doświadczonej psycholożki klinicznej dr Jessamy Hibberd dowiesz się, jak rozprawić się z ,,mitem szczęściarza", urealnić swoje oczekiwania, radzić sobie porażkami i pomimo nich doceniać swoją wartość.

ZMIERZ SIĘ ZE SWOIMI LĘKAMI I WRESZCIE ROZWIŃ SKRZYDŁA!

,,Syndrom oszusta" to podróż w głąb nieuświadomionych perfekcjonistycznych schematów, które pchają nas w sidła niskiej samooceny. Dr Jessamy Hibberd bazuje na wieloletniej praktyce klinicznej i naukowej. Krok po kroku pokazuje, jak nauczyć się zaufania do siebie i wreszcie poczuć się ,,wystarczającym". Obowiązkowa pozycja dla osób, które raz na zawsze chcą porzucić zakłamany obraz siebie.

Michał Brzegowy

,,Czy na pewno nikt nie pomylił się, prosząc właśnie mnie o polecenie tej książki?" - najpewniej taka myśl towarzyszyłaby mi przed uporaniem się z syndromem oszustki. A dotyczy on w dużym stopniu kobiet, także tych, które odnoszą sukcesy na polu zawodowym i nie tylko. Dlaczego sabotujemy sami siebie? Ta książka może być dla ciebie początkiem pracy z syndromem, który oszukuje przede wszystkim nas samych, podając nieustająco w wątpliwość to, co czujemy, robimy i myślimy.

dr Joanna Gutral

Informacje dodatkowe o Syndrom oszusta. Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i wreszcie rozwinąć skrzydła:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2024-06-19
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788324099429
Liczba stron: 336

Tagi: Poradniki praktyczne Rodzina i zdrowie

więcej

Kup książkę Syndrom oszusta. Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i wreszcie rozwinąć skrzydła

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Syndrom oszusta. Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i wreszcie rozwinąć skrzydła - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2024-06-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024, 52 książki 2024,
Jak rozwinąć skrzydła

 

„Lepiej będę cicho, bo jeszcze się wygłupię…”

„Zaraz wszyscy zorientują się, że nie zasługuję na to stanowisko…”

„Moje dobre oceny to tylko szczęście…”

 

"Syndrom oszusta. Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i wreszcie rozwinąć skrzydła" to garść psychologii w formie poradnika. Autorka dzieli się z nami sporą ilością konkretnych treści, które naprawdę dają do myślenia. Warto podążać według wyznaczonych przez nią ścieżek, ponieważ oprócz informacji czysto merytorycznych dostajemy wskazówki, jak wykorzystać zdobytą wiedzę oraz co zrobić, by dokładnie przyjrzeć się sobie, swoim przyzwyczajeniom oraz dotychczasowym działaniom. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że tylko połączenie wiedzy z praktyką może przynieść zauważalne i satysfakcjonujące efekty, więc bez włożonego wysiłku nie ma co oczekiwać większych zmian. Tutaj ten wysiłek nie jest duży, ani czasochłonny. Po prostu kilka razy jesteśmy poproszeni o spisanie pewnych informacji, a później jeszcze o wrócenie do nich.


Czytając tę książkę miałam wrażenie, że do wielu rzeczy doszłam już wcześniej sama, co nie zmienia faktu, że lektura jest wartościowa i godna uwagi. Po prostu mam już na swoim koncie sporo różnych doświadczeń, z których zawsze starałam się wyciągać wnioski. Czasem bodźcem do przemyśleń czy zmiany nastawienia były również obserwacje innych. "Syndrom oszusta" daje czytelnikowi możliwość, by sporo zmian w swoim podejściu wprowadzić dużo wcześniej, z pominięciem lat prób i błędów, których można sobie przynajmniej częściowo oszczędzić. 


Mam poczucie, że ta książka to pewnego rodzaju przypieczętowanie tego, do czego sama doszłam i utwierdzenie, iż moja praca nad sobą była właściwa. Podziwiam autorkę, że potrafiła to wszystko spisać w tak przystępnej formie, a do tego wyposażyć odbiorcę w solidne narzędzia, które pozwalają wydobyć z siebie to, co dobre i zwrócić uwagę na obszary wymagające refleksji, przeorganizowania lub wprowadzenia gruntownych zmian. Naprawdę nie warto zadręczać się sprawami, na które nie mamy wpływu lub roztrząsać rzeczy, które po namyśle moglibyśmy zrobić jeszcze lepiej, choć inni są pod wrażeniem, co do osiąganych przez nas efektów. Muszę oczywiście zaznaczyć, że to nie oznacza, że książka nie wniosła dla mnie niczego nowego. Wbrew pozorom wniosła naprawdę sporo. Zabieram dla siebie przede wszystkim znaki ostrzegawcze, które wymagają aktywnego przeciwdziałania.


Warto porzucić perfekcjonizm i przyznać przed samym sobą, że zrobiliśmy w danym temacie, co byliśmy w stanie zrobić oraz docenić siebie za to. Ważne, by przy okazji pamiętać o tym, że istnieją sprawy, na które nie mamy większego wpływu i czasami po prostu trzeba umieć odpuszczać ;)
 
Jak rozwinąć skrzydła? Jak uciszyć wewnętrznego krytyka? O tym (choć nie tylko) przeczytacie w tej książce. 


"Ciężka praca to podstawa sukcesu, a nie powód, by go dyskredytować."

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy