Autor "Świętoszka", najwybitniejszy komediopisarz francuski, a zarazem aktor i dyrektor teatru, pięć lat walczył o wystawienie swojej sztuki na scenie - pokazał ją królowi w 1664 roku, natomiast publiczności dopiero w roku 1669. Tak bardzo utwór ten bulwersował współczesnych ostrym, krytycznym obrazem obyczajowości XVII-wiecznej Francji.
W tym znakomitym studium obłudy obok postaci głównego bohatera przedstawił też Molier barwną galerię typów uosabiających wieczne ludzkie wady oraz zbudował misterną, nasyconą komizmem intrygę. Jego teatr miał uczyć - bawiąc. I do dziś skutecznie odgrywa tę rolę.
Wydawnictwo: Greg
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Inne
ISBN:
Liczba stron: 95
Tytuł oryginału: Tartuffe
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński
Od jakiegoś czasu staram się nadrobić zaległości i czytam lektury, które odpuściłam w szkole. Muszę przyznać, że "Świętoszek" nawet mnie rozbawił. Molier przedstawia tu obłudę i cynizm siedemnastowiecznych mieszkańców Francji. Jednak można to rozszerzyć na inne nacje. A przesłanie płynące z tej komedii jest aktualne i dzisiaj.
"Skąpiec" to jedna z najzabawniejszych komedii Molierea. W utworze tym autor prowadzi z czytelnikiem swoistą grę, balansując między komizmem...
Notatki na marginesie. Cytaty, które warto znać. Streszczenie....
Przeczytane:2017-03-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 2017, Ukochane lektury, Z biblioteki,