Święci 1944. Będziesz miłował.

Gdy dogorywało powstanie warszawskie ks. prof. Stefan Wyszyński podniósł z ziemi fragment częściowo spalonej kartki, którą wiatr przyniósł znad zniszczonej Warszawy do Lasek. Na kartce był napis: ,,Będziesz miłował". Kapłan, mocno poruszony, zaniósł kartkę siostrom i rzekł: ,,To najświętszy apel walczącej Warszawy do nas i do całego świata. Apel i testament: Będziesz miłował".

W czasach największej próby, gdy Warszawa płonęła, a ulice stały się areną heroicznej walki, siostry zakonne i księża stawili się na pierwszej linii. Ich wiara, odwaga i poświęcenie pomagały innym wytrwać w walce o wolność i godność, ale i codzienność powstańczą. Książka zawiera portrety m.in.: Róży Czackiej, Stefana Wyszyńskiego - późniejszego kardynała, Prymasa Tysiąclecia, Michała Czartoryskiego, Józefa Stankai innych, którzy w czasach największej próby łączyli w sobie chęć pomocy, świętość i bohaterstwo. Żadna z tych osób nie pochodziła z Warszawy. Ich doświadczenie i sposób patrzenia na walkę były bardzo różne. Jednak łączyła ich służba i miłość do drugiego człowieka. To historie symbole. Konkretne w wyrazie, dobrze udokumentowane, a jednocześnie... mistyczne.

Agata Puścikowska dotarła do niepublikowanych tekstów na temat świętych z powstania, czyli ludzi wielkich, dobrych i oddanych, wartych pamiętania i odkrywania na nowo. Część bohaterów została wyniesiona na ołtarze. Inni są Sługami Bożymi, których proces beatyfikacyjny jest już na etapie watykańskim

Ich historia jednak nie zakończyła się w momencie zakończenia upadku powstania lub śmierci. Trwa do dziś. Jak? Warto się przekonać...

Informacje dodatkowe o Święci 1944. Będziesz miłował.:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2024-07-17
Kategoria: Duchowość, religia

Tagi: Religie i wierzenia

Kup książkę Święci 1944. Będziesz miłował.

Święci 1944. Będziesz miłował. - opinie o książce

Avatar użytkownika - czarksiazek
czarksiazek
Przeczytane:2024-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Święci 1944" autorstwa @agatapuscikowska ,to pozycja książkowa, której zdecydowanie brakowało mi na rynku z tematyką powstańczą. Sięgnęłam po nią z jakimś wewnętrznym przekonaniem, że nie odłożę jej szybko na półkę. I tak się stało. Czytałam ją w zachwycie nad życiem tych, o których mowa w książce. Kilka z nazwisk są mi znane, kilka poznałam dopiero w trakcie lektury. I będą już ze mną zawsze. Święci z powstania to ludzie, którzy uczą nas poprostu człowieczeństwa. Czas w jakim im przyszło żyć, szczególnie pokazał, kim jest człowiek. Wtedy łatwo było szukać wymówek dla własnego postępowania. Oni dali świadectwo, że w każdych warunkach można i warto pozostać człowiekiem. Dziś powinniśmy być im za to wdzięczni i czerpać naukę z ich postawy. Pani Agata na kartach książki dotyka istoty ich świętości nie tylko w kontekście religijnym, ale i takim codziennym, życiowym, wynikającym z ich wyborów, relacji, motywacji jakie nimi kierowały w podążaniu taką, a nie inną drogą. Historia życia każdej omawianej tutaj postaci, jest gotowym scenariuszem na film.

Zachęcam was gorąco do przeczytania tej książki.
We wstępie pada pytanie autorki, które i my możemy sobie zadać, jakich świętych z powstania znamy i kogo wogóle uważamy za świętego z powstania. I tak jak osoby, do których skierowała to pytanie, tak i ja byłam skonfundowana. I to jest dowód na to, jak bardzo ta książka jest ważna i potrzebna. Bo o powstaniu powiedziano już wiele, ale wciąż za mało mówi się o konkretnych nazwiskach.

Kiedy powraca się ponownie do twórczości autorki, która ma wspaniałe podejście do ludzi, szacunek, a szczególnie do swoich bohaterów to jest to wspaniałe uczucie, choć z czasem smutne ze względu na to, jacy oni byli i nie zawsze zachowały się na ich temat dokumentacje. Pozostały jedynie wspomnienia i wyjątkowe źródła, do których dotarły wcześniej osoby, które pamiętają wydarzenia lub mieli możliwość poznania bohaterów i to był dla nich zaszczyt, chociaż łatwo wówczas nie było, gdyż walczyli o życie lub znają historie opowiadane przez bliskich biorących udział bezpośrednio w powstaniu.

Przed przeczytaniem książki autorstwa wyjątkowej autorki Pani Agaty Puścikowskiej pt.'' Święci 1944. Będziesz, miłował'' oglądam, w telewizji wywiady z jej udziałem, bo wówczas wiem, ile czasu poświęca na to, aby przedstawić historię ludzi, którzy pozostawili po sobie ślady, a często pamięć o nich jest najczęściej zapominana i nie docenia się ich, a warto przypomnieć historię o nich. Dlatego lubię twórczość Pani Agaty, bo opisuje w książce wydarzenia wzbudzające nie tylko piękno, strach, walkę, niepewność jutra, ale to, czego my nie wiemy na temat świętych, którzy często nie myśleli wyłącznie o sobie, lecz o innych, należy ten gest doceniać.

Pani Agata Puścikowska jest dla mnie wyjątkową autorką, która potrafi wspaniale zrelacjonować to, co jest prawdziwym bogactwem zgromadzonej wiedzy.

Odkrywam za każdym razem nowe przeżycia, które są nie tylko świadectwem wiary, ale są one dla mnie przykładem, że można czerpać od tytułowych świętych siłę, że istnieje światełko w tunelu, że nie można się tak łatwo poddawać pomimo tego, że wokół jest mnóstwo problemów i się szybko załamujemy, bo tak jest najlepiej. Dzięki temu, że święci wypowiadają w emocjach nieoczekiwane przychodzące na poczekaniu na myśl pierwsze słowa, których znaczenie nabiera później większej mocy wówczas oni nie myślą o tym, ale chcą przetrwać i dalej pokonywać trudności, jakie mają, przed sobą służąc ludziom, o ile przetrwają z Bożą pomocą.

Książka pt.'' Święci 1944. Będziesz, miłował'' Pani Agaty napisana została, w hołdzie dla tych, którzy pozostawili w niej cząstkę siebie i serce cierpiące w ciszy mocno krwawiąc.

Pamięć ciągle wraca o ludziach dzielnie walczących w powstaniu, a pomagali im w przetrwaniu siedmiu świętych, którzy na zawsze pozostali skromni.

W trakcie czytania książki się wzruszyłam.

Wspaniale wydana książka w twardej oprawie, z widokiem na miasto miejscem walk, zamieszczone zostały w niej zdjęcia przybliżające wygląd występujących w niej głównych bohaterów.

Warto jest spędzić czas z twórczością Pani Agaty Puścikowskiej.

Avatar użytkownika - burgundowezycie
burgundowezycie
Przeczytane:2024-08-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

W tym roku obchodzimy już 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 🪖🇵🇱. Z tej okazji pragnę Wam polecić idealną lekturę, która przybliży Wam wydarzenia tamtych 63 dni chwały, bohaterstwa i ogromnego świadectwa człowieczeństwa.

Książka "Święci 1944. Będziesz miłował" autorstwa Agaty Puścikowskiej to wyjątkowa pozycja, która oferuje głębokie spojrzenie na powstanie warszawskie z perspektywy duchowej i humanistycznej. Opowiada nam mało znane historie duchownych, którzy odegrali znaczącą rolę w tych dramatycznych wydarzeniach. Nie jest to jednak opowieść o zmaganiach wojskowych, ale o niezwykłych ludziach, których wiara i oddanie drugiemu człowiekowi stanowiły fundament ich działań podczas powstania.

Puścikowska przedstawia nam sylwetki siedmiu postaci związanych z życiem duchowym, takich jak ks. prof. Stefan Wyszyński - późniejszy Prymas Tysiąclecia, Róża Czacka - założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, o. Czartoryski, Józef Stanek, sł. ks. Burzyński, Władysław Więcek oraz Józef Palewski. Choć pochodzili oni z różnych stron Polski i mieli różne życiowe doświadczenia, wszyscy zostali zjednoczeni przez wspólną misję niesienia pomocy i nadziei w tych najtrudniejszych chwilach. Autorka pokazuje, jak ich codzienne wybory i działania, motywowane głęboką wiarą, stawały się świadectwem człowieczeństwa i świętości.

W książce znajdziemy szczegółowe relacje z dramatycznych momentów, w których ci duchowni nie tylko udzielali wsparcia duchowego i materialnego, ale także narażali własne życie, by ratować innych. Ich działania, opisane przez Puścikowską, są nie tylko świadectwem heroizmu, ale również przykładem, jak w ekstremalnych warunkach wojny można pozostać wiernym najwyższym wartościom. Autorka opisuje brutalność, z jaką Niemcy pacyfikowali klasztory i mordowali duchownych, jednocześnie ukazując niezwykłą siłę ducha i wiarę, które nie opuszczały tych, którzy oddawali swoje życie za innych.

Jednym z najbardziej poruszających elementów książki jest historia ks. Wyszyńskiego, który podczas powstania znalazł fragment spalonej kartki z napisem „Będziesz miłował”. To symboliczne przesłanie stało się mottem, które przenikało działania wielu z opisywanych postaci, podkreślając, że nawet w obliczu wojennego piekła miłość do bliźniego była dla nich najwyższym nakazem 🥺.

"Święci 1944. Będziesz miłował" to niewątpliwie lektura wymagająca i niełatwa, ale zarazem niezwykle ważna i warta przeczytania. Przypomina, że pamięć o tych, którzy zginęli, nie może zostać zapomniana, a ich historie wciąż mają moc inspirowania kolejnych pokoleń. Autorka przybliżając nam duchowy wymiar powstania warszawskiego, wykonała ogromną pracę dziennikarską, aby oddać sprawiedliwość tym, którzy swoją niezłomną wiarą i miłością do bliźniego stali się nie tylko bohaterami narodowymi, ale i duchowymi autorytetami. To książka o ponadczasowych wartościach, które mimo upływu lat, wciąż są aktualne. To historia o człowieczeństwie i walce o wolność, która toczyła się nie tylko na barykadach, ale również w sercach i umysłach tych, którzy kochali Boga i Ojczyznę. Polecam Wam ją z całego serca 🩷.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od wydawnictwa @wydawnictwoznakpl, a Autorce za wspaniałą lekturę (współpraca reklamowa) 🩷.

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2024-09-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Gdy Warszawiacy stanęli do nierównej walki z okupantem, siostry zakonnie i księża nie stali z założonymi rękami czekając na wynik walk, ale czynnie włączyli się do powstania.  Ich wiara, odwaga a także poświecenie pomagały ludziom w wytrwaniu w trudnej powstańczej codzienności. Książka zawiera portrety (nie) zwykłych bohaterów, których połączyła świętość, bohaterstwo oraz chęć niesienia pomocy innym ludziom. Część z nich została wyniesiona na ołtarze. Inni są sługami Bożymi, których proces beatyfikacyjny jest na etapie watykańskim... Należy pamiętać, że ich historia nie zakończyła się w chwili upadku powstania czy śmierci, ale trwa nieustannie do dnia dzisiejszego.
Okolice sierpnia są czasem, w którym co roku na rynku wydawniczym ukazuje się kilka pozycji dotyczących powstania warszawskiego... Tym razem jedna z pozycji książkowych opowiada o osobach, które nie walczyły z bronią w ręku... Nie były sanitariuszkami czy łączniczkami... Nie były cywilami, którzy mniej lub bardziej aktywnie uczestniczyli w życiu powstańczej Warszawy... Tym razem autorka opowiedziała o tych, którzy nieśli walczącym i cywilom strawę duchową... Nieśli otuchę i pomagali przetrwać trudne chwile... Tym razem, dzięki książce mamy szanse poznać (nie) zwykłych duchownych i zakonnicę, którzy czynnie włączyli się do powstania. Niektórzy z bohaterów zapłacili za ten krok okrutną cenę- ponieśli śmierć. A ci, którym udało się przeżyć, w przyszłości odegrało wielką rolę w historii Kościoła. Szczególnie w Polsce... Natomiast dla wszystkich najważniejszy był drugi człowiek... Każdy z nich był gotowy oddać dla innego człowieka życie...
Święci 1944. Będziesz miłował to książka niezwykła przedstawiająca niezwykłe postaci. Co łączy wszystkich bohaterów? Wszyscy byli ludźmi Kościoła. Dla wszystkich najważniejszy był drugi człowiek. Wszyscy mogą być dla nas wzorem do naśladowania. Niektórzy z nich w tej chwili są wyniesieni na ołtarze. Inni są sługami Bożymi. Ta książka zdecydowanie pokazuje jasne strony Kościoła... Serdecznie polecam tę książkę. Nie jest najłatwiejsza, ale ważna i warto poświecić jej kilka chwil.

Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę
Agata Puścikowska0
Okładka ksiązki - Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę

„Robiłyśmy co się dało, by choć tyle współczucia okazać tej skrwawionej, bólem szarganej Matce – Ojczyźnie: bronić ją, ratować...

Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet
Agata Puścikowska0
Okładka ksiązki - Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet

Odważne, zadziorne, poświęcające własne życie dla dobra kraju i drugiego człowieka, dziś w większości niemal całkowicie nie znane. Kim były góralki walczące...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski