Światła miasta

Justyna Martyniuk-Pęczek, dr inż. architekt, ,,architekt światła”, urbanista. Projektant oświetlenia architektonicznego w ElmarCo-Technika Świetlna, pracownik Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Współpracuje z pracownią architektoniczną Transforma. Łączy dwie pasje: sztukę tworzenia przestrzeni oraz projektowania oświetlenia i iluminacji, próbując tworzyć „architekturę światła”. Autorka wielu projektów oświetlenia wnętrz, iluminacji obiektów zarówno współczesnych, jak i zabytkowych, koncepcji urbanistycznych, a także strategii oświetlenia.

Obraz oświetlonego miasta − a szczególnie jego budynków − jest nadal synonimem bogactwa, postępu i rozwoju gospodarczego. Książka w całości poświęcona jest współczesnym trendom oświetlenia miast. Autorka przedstawia w niej:
● zarys historyczny stosowania oświetlenia w przestrzeniach publicznych,
● funkcje użytkowe i dekoracyjne oświetlenia,
● różnego rodzaju formy marketingu prowadzonego z wykorzystaniem światła.

Ponadto przybliża nową rolę światła w mieście – interpretację przestrzeni światłem, ukazującą niecodzienne scenografie świetlne oraz festiwale światła. Publikacja zawiera wiele fotografii i opisów ciekawych projektów, które stanowić mogą wskazówki do projektowania instalacji oświetleniowych w przestrzeniach zewnętrznych w miastach i iluminacji obiektów.

Książka, której nie powinno zabraknąć w bibliotece żadnego architekta, urbanisty, artysty oraz wielu innych osób, które na co dzień – w mniej lub bardziej świadomy sposób – uczestniczą w ciągłym spektaklu światła odgrywanym w otaczającej nas urbanistycznej scenografii... Bardzo ciekawa i wartościowa lektura!
Monika Bernaciak, Marquart Architecten

Po prostu magia światła! Książka w wyjątkowy sposób ukazuje potencjał oświetlenia we współczesnym mieście. Czyta się ją z prędkością światła!
Michał Stangel, Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury ARCA

Informacje dodatkowe o Światła miasta:

Wydawnictwo: MARINA
Data wydania: 2014-02-01
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka

Kup książkę Światła miasta

Światła miasta - opinie o książce

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski