reklama

Żaden z nich nie jest szeroko znany. Każdy z nich rządzi światem.

Kim są traderzy - ludzie, którzy handlują zasobami naszej planety? Ta książka rzuca światło na ich zuchwałe, ale zwykle utajone działania i pokazuje opinii publicznej zdumiewającą skalę ich wpływów. Przedstawia szare eminencje światowego handlu ropą naftową, metalami i zbożem. Opisuje historie prawdziwych ,,wilków z Wall Street", ale też wizjonerów, którzy dzięki swoim zdolnościom oraz sprytowi zostali ,,władcami świata". I stworzyli nowy model globalnego handlu.

Maxowi Richowi za oszustwa podatkowe dokonane podczas handlu ropą naftową groziło 300 lat więzienia (według amerykańskiego prawa). Oscar Wyatt wykorzystał swoje osobiste kontakty z Saddamem Husajnem, by ten uwolnił amerykańskich zakładników przetrzymywanych w Teheranie. Dzięki spekulacjom zbożem podczas Arabskiej Wiosny zyski firmy Cargill w ciągu kilku lat wzrosły z pięciuset milionów do czterech miliardów dolarów rocznie... Możliwe, że o nich nie słyszałeś, ale - chcesz tego czy nie - na pewno jesteś ich klientem.

Ponad 100 000 egzemplarzy sprzedanych w Wielkiej Brytanii.

Książka roku 2021 ,,Financial Timesa" i ,,The Economist".

Javier Blas - dziennikarz serwisu Bloomberg. Interesuje się międzynarodowymi rynkami, szczególnie handlem metalami i ropą naftową, oraz geopolityką zasobów naturalnych. Wcześniej był korespondentem w Ameryce Łacińskiej, Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie oraz komentatorem dla CNN, BBC i Al-Dżaziry.

Jack Farchy - dziennikarz piszący o rynkach energii i towarów dla serwisu Bloomberg. Absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego. W latach 2008-2017 pracował dla ,,Financial Timesa" jako specjalista do spraw rynków towarowych oraz korespondent z Moskwy i Azji Środkowej.

Świat na sprzedaż jest pierwszą wspólną książką obu autorów.

,,Tę książkę czyta się jak thriller. Wciągająca historia tajnych umów i uchylania się od embarg."

Forbes

,,W niektóre z tych historii aż trudno uwierzyć... Fascynujący opis niesamowitych dróg, jakimi podążają pieniądze."

BBC News

Informacje dodatkowe o Świat na sprzedaż. Kulisy dziennikarskiego śledztwa w sprawie handlu zasobami Ziemi:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2023-06-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Kup książkę Świat na sprzedaż. Kulisy dziennikarskiego śledztwa w sprawie handlu zasobami Ziemi

Świat na sprzedaż. Kulisy dziennikarskiego śledztwa w sprawie handlu zasobami Ziemi - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-06-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Traderzy. Jak wielu z nas o nich słyszało? Zapewne niewielu. Czy zdajemy sobie sprawę jak wielki wpływ ta niewielka grupa ludzi wywiera na każdego z nas? Prawdopodobnie nie. Czy zdajemy sobie sprawę jak wielkie zasoby naszej planety są w rękach tych, którzy starają się zostać w cieniu? Nie. Książka opisuje prawdziwe historie tych, którzy dzięki sprytowi i zdolnościom stali się niemal panami świata i stworzyli nowy model światowego handlu.
Zazwyczaj zwykły człowiek żyjąc rutyną codzienności nie myśli lub nie chce myśleć, że jest pionkiem w grze o miliony. Grze, która często nie ma nic wspólnego z uczciwością ani moralnością. Grze, która ma wpływ na kształtowanie historii świata. Główny udział w niej bierze garstka ludzi, która pragnie zarobić na ziemskich surowcach. Nie znamy tych ludzi. Raczej stronią od mediów, ale chcemy czy nie jesteśmy ich klientami. Uświadomienie sobie tego może nieco przerażać. Możemy poczuć się manipulowani i wykorzystywani. Ja się tak poczułam i przyznam szczerze, że trudno mi przejść do porządku dziennego z tym, co znalazłam w środku tej książki. Nie! Nie żałuję, że ją przeczytałam. Pozwoliła mi w jakiś sposób zrozumieć sposób myślenia traderów, dla których liczy się jedynie zysk. Nie człowiek... Nie nasza planeta...
Nie jest to prosta lektura. Nie przeczytamy jej w jeden wieczór. Albo dwa... Prawdopodobnie zajmie nam to troszkę więcej czasu niż zazwyczaj. Czytając Świat na sprzedaż. Kulisy dziennikarskiego śledztwa w sprawie handlu zasobami Ziemi trzeba dać sobie czas by przetworzyć i przyswoić sobie jej treść. Jednak zapewniam, że warto to zrobić. Poruszono w niej wiele wątków, które pozwalają nam zwiększyć naszą świadomość o mechanizmach rządzących światową gospodarką. W moim przekonaniu niniejsza lektura to gorzka lekcja o świecie, który nas otacza. Świecie, w którym są spore rozbieżności między rzeczywistością a tym, co stara się nam przekazać poprzez media.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung