Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad nim prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu "pełni czasu", co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej. Świat uległ wielkiej zmianie, zaczęły dominować wartości nazwane później chrześcijańskimi, z których wyrosła nasza kultura. W jakich zatem okolicznościach Jezus przyszedł na świat? Wiemy, że go zmienił, ale czy wiemy co zmienił? Po przeczytaniu tej książki będzie to dla nas jasne.
Autor stworzył niespotykaną panoramę starożytnego świata w latach, które związane są bezpośrednio z ziemskim życiem Jezusa. Rok po roku wędrujemy od dalekich Chin po Irlandię i Germanię - ówczesne krańce cywilizacji - z naciskiem oczywiście na Imperium Rzymskie. Główną uwagę autor przywiązuje do wydarzeń w Palestynie i do zdarzeń z życia Jezusa Chrystusa. Choć książka napisana jest pięknym, literackim językiem, autor opiera się tylko na historycznych faktach; wśród wielu źródeł i monografii na czoło wybija się przekaz ewangeliczny. "Świat Chrystusa" składa się z trzech wielkich tomów, z których każdy omawia kolejne lata historii świata w czasach życia i działalności Jezusa Chrystusa. Wielkim ubogaceniem książki jest 110 ilustracji.
Wydawnictwo: Biały Kruk
Data wydania: 2016-12-01
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 432
Język oryginału: polski
Tom ten obejmuje lata od zakończenia II wojny światowej do wydarzeń poprzedzających Sierpień 1980. Autor analizuje postawy Polaków wobec narzuconej...
Trzeci tom Historii Polski od 1914 roku, uzupełniony o wydarzenia ostatnich lat. Obejmuje m.in. szesnaście miesięcy działalności NSZZ "Solidarność"...
Przeczytane:2020-12-06, Ocena: 5, Przeczytałem,
O podróży po świecie w czasach Chrystusa
Czasy, w których żył i nauczał Jezus Chrystus były niezwykle interesujące. Mnogość kultur, doktryn politycznych oraz religii i sekt, które występowały za Jego życia, zmuszają do wielu refleksji nad losem ludzkości. Człowiek przez setki lat, szukał na różny sposób szczęścia, zaspakajania swoich materialnych i duchowych pragnień. Od samego początku stawiał sobie pytania o istotę swojego istnienia. W jaki sposób żyć, aby być szczęśliwym? Co jest dobre, a co jest złe? Jak należy rządzić, a jak znosić niewolę? Czym jest potęga, a czym jest słabość?
Odpowiedzi na te pytania, do dziś trapią kobiety i mężczyzn na całym świecie. Zajmowały również ludzkość w czasach Chrystusa, które opisał w swoim trzytomowym dziele Wojciech Roszkowski. Pisząc krótko, książka jest niezwykła, a zarazem wymagająca w lekturze. Profesor Roszkowski, podjął się zadania, opisania każdego roku, w którym żył i prowadził działalność apostolską i misyjną Jezus.
Naszą wędrówkę po świecie tytułowego bohatera, rozpoczynamy w 7 r. p.n.e., gdy nad światem śródziemnomorskim, panuje Cesarstwo Rzymskie na czele z Oktawianem Augustem. Poznajemy historię państwa, które rozciąga się od wybrzeży Hiszpanii, poprzez słoneczną Italię, a skończywszy na najdalszych posterunkach legionów na terenie podbitego Egiptu. Zaglądamy do ówczesnej literatury, poznajemy filozofię i obyczaje ówczesnych Rzymian. Historia Rzymu i jego kultura jest w centrum książki Roszkowskiego. Nie oznacza to jednak, że nie wyjdziemy poza granice rzymskiego imperium. Będziemy podróżować po terenie Indii i Chin, poznając kolejne kultury oraz systemy polityczne. Zastanowimy się nad istotą buddyzmu, konfucjanizmu czy hinduizmu. Zaangażujemy się w niezwykłe intrygi na dworze potężnych cesarzy Państwa Środka, czy poznamy rąbka tajemnicy, pełnej kolorów wyspy Taprobane.
W trakcie lektury książki, wciąż będziemy wędrować między Wschodem i Zachodem. W trakcie tej wędrówki, wraz z upływem czasu, dowiemy się o wyborze nowych konsulów, zostaniemy zaproszeni na kolejne Igrzyska Olimpijskie oraz poznamy obyczaje i wierzenia Celtów, Germanów czy Brytów. Zastanowimy się nad tym, czym jest życie po śmierci, według ludzi na całym, ówcześnie znanym świecie. Zatęsknimy za utraconym szczęściem czy miłością. Czasami również, zapoznamy się z nieco pikantnymi szczegółami dotyczącymi seksualności człowieka. Zachwycimy się pięknem Forum Romanum, greckiej agory czy jerozolimskiej świątyni. Naszą wędrówkę, zakończymy w 4 r. n. e, smucąc się odejściem z tego świata, męża stanu i literata Caiusa Asiniusa Pollio. Pisząc jednym zdaniem, poznamy świat, który miał zbawić swoim życiem i męczeńską śmiercią, Syn Boży, Jezus Chrystus.
„Świat Chrystusa” to niezwykle kompendium wiedzy, od którego nie można się oderwać. Zebrane przez autora informacje oraz ich zgrabne połączenie, tak aby nie nużyły czytelnika, zasługują na najwyższe uznanie. Czytając książkę, nie raz miałem wrażenie, jakby czytał o czymś, co dzieje się dokładnie w tej chwili. Właśnie w uroku obcowania z chwilą, i poczytaniu o tym, że coś dzieje się „teraz”, ukazuję się największa siła książki. Choć czytamy o czasach bardzo odległych, mamy wrażenie, jakby to wszystko działo się na naszych oczach, właśnie „teraz”, właśnie w tej chwili. Uzupełnieniem narracji Wojciecha Roszkowskiego, są liczne mapy i rysunki jego autorstwa, oraz przebogaty materiał ilustracyjny. To wszystko sprawia, że pomimo dosyć pokaźnych gabarytów, lektura książki staje się intelektualnym i duchowym przeżyciem dla czytelnika.
„Świat Chrystusa” to lektura wymagająca, ale warta podjętego trudu. W końcu udając się w daleką podróż, liczymy się z przeciwnościami, które staną na naszej drodze. Gdy mamy jednak jasno określony cel i wolę walki, możemy wszystkiego dokonać. Książka Roszkowskiego, to pozycja skierowana zarówno dla osób wierzących i nie wierzących. Ci pierwsi (w tym autor niniejszego tekstu) jeszcze bardziej docenią wartości, które pojawiły się wraz z przyjściem Mesjasza na świat. Dla tych drugich będzie to natomiast niezwykle ciekawa panorama starożytności, która zachwyca wielu do dnia dzisiejszego.