Świat bez kobiet

Ocena: 5.25 (4 głosów)
Inne wydania:
Matka i córka, które po wyjściu z kina chwalą film, mimo że był feministyczny, stały się w tej książce symbolem polskiego konserwatyzmu. Kampania prezydencka, powieść Virginii Woolf albo rzut oka na wystawę księgarni w równej mierze inspirują autorkę do rozważań o naszej mentalności. O feminizmie i sporach wokół niego opowiada w sposób tyleż osobisty co wyważony, a głęboką wiedzę łączy z błyskotliwym i przystępnym stylem. Słowo "baba" nie jest wulgarne, ale ma w sobie ładunek lekceważenia, wręcz pogardy. Jednocześnie jest jakoś niepokojące - baba jest niby prosta, głupia i rozmamłana, ale jak mocniej poskrobać, to kojarzy się z dosłownością i jakąś bezczelną siłą. Świat bez kobiet jako tytuł książki feministycznej będzie zatem wyzwaniem rzuconym stereotypowi, a zarazem podjęciem tradycji kobiecej mocy. Amerykanki mają "dżender" i "dyskurs", ale my jesteśmy na etapie baby. Niech się baba wygada. Niech powie prostym i jasnym językiem, jak jest. - Agnieszka Graff

Informacje dodatkowe o Świat bez kobiet:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788374144513
Liczba stron: 296

więcej

Kup książkę Świat bez kobiet

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Świat bez kobiet - opinie o książce

Książka idealna dla kobiet. Myślę, że każda z nas powinna ją przeczytać. Nie do końca jesteśmy w tym świecie traktowane tak jak powinnyśmy, co książka podkreśla.
Link do opinii
Avatar użytkownika - JolaJola
JolaJola
Przeczytane:2023-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Wydanie poszerzone i wznowione po 20 latach. Książka wciąż aktualna i nadal potrzebna. Czy coś się zmieniło przez te 20 lat? 

Politycy tym samym schematem spychają kobiety na margines. Górnolotne hasła, które mają zmanipulować. Jedno się zmieniło. Kobiety, które głośno mówią o krzywdzie, które nie dadzą się zagłuszyć i nie idą na kompromisy. 

Książka warta uwagi. Daje do myślenia, zwraca uwagę na wątki, o których się nie mówi.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2021-06-11, Ocena: 6, Przeczytałam,

Pozycja świetna i bardzo, bardzo aktualna. Niezwykle to smutne, że w nowym wydaniu trzeba było dopisywać nowe framenty, wręcz całe rozdziały. I nie dlatego, że po tych kilku latach jest lepiej. Nie!!! Jest zdecydowanie gorzej. Bo dożyliśmy czasów, w których trybunał magister Przyłębskiej praktycznie zlikwidował prawo do aborcji. Czasów, w których kościół poprzez swój wpływ na politykę tworzy nam państwo wyznaniowe. Czasów, gdzie grozi nam Polexit, bo pisowski rząd niszczy praworządność. Czasów, gdzie w Polsce umiera demokracja i wielkimi krokami zbliżamy się do Białorusi. Jestem przekonana, że nie takiego horroru spodziewała się autorka.

Dałam najwyższą ocenę, chociaż nie do końca jestem wszystkim zachwycona. Streszczenia odcinków Ali McBeal i odniesienia do polskich warunków nie zawsze były trafne, a przede wszystkim było ich za dużo i już niewiele wnosiły do opisywanego tematu. Ale dałam najwyższą ocenę za wagę i znaczenie problemu, którym zajęła się Agnieszka Graff. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2016-05-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 ksiązki 2016,
Avatar użytkownika - elphaba
elphaba
Przeczytane:2011-10-19, Przeczytałam,
Inne książki autora
Matka Feministka
Agnieszka Graff0
Okładka ksiązki - Matka Feministka

Matka Feministka to zadziorny przewodnik po doświadczeniu macierzyństwa w kraju, gdzie przekonanie, że rodzina jest najważniejsza jest odwrotnie proporcjonalne...

Rykoszetem rzecz o płci seksualności i narodzie
Agnieszka Graff0
Okładka ksiązki - Rykoszetem rzecz o płci seksualności i narodzie

Czy powinno nas zastanawiać, że kampania na rzecz wpisania do Konstytucji RP "życia poczętego" zaczęła się od ślubowania w Częstochowie? Czy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy