Strażnik skarbu

Ocena: 5 (4 głosów)
Rok 1888. Kalisz. Miastem wstrząsają wiadomości o nagłych zgonach. W okrutny sposób giną również dwaj mnisi.

Dochodzenie prowadzi Walery Konstantyn Jezierski, agent do specjalnych poruczeń w stopniu radcy stanu. W śledztwie pomaga mu młody, zdolny lekarz i erudyta dr Jakub Zaif.

Dr Zaif i agent Jezierski zostają zmuszeni do zmierzenia się z tajemnicami miasta. Czy uda się zapobiec dalszym zbrodniom i wykryć sprawcę makabrycznych czynów? Kim jest strażnik? Jakiej tajemnicy strzeże?

Strażnik skarbu łączy zgrabną intrygę kryminalną z wątkami miłosnymi będąc jednocześnie wspaniałym przewodnikiem po XIX-wiecznym Kaliszu. Losy głównych bohaterów będzie można śledzić w kolejnej powieści Anety Ponomarenko.

Informacje dodatkowe o Strażnik skarbu:

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2012-08-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788393346226
Liczba stron: 368

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Strażnik skarbu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Strażnik skarbu - opinie o książce

Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2014-03-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 Książki - 2014 rok, Mam,

Kalisz w XIX wieku. Miasto obiega wiadomość o dwóch nagłych zgonach znanych i szanowanych Kaliszan. Prowadzący śledztwo Walery Konstantyn Jezierski, agent do specjalnych poruczeń, ma przed sobą nie lada dylemat, bo pomimo iż oba zejścia wyglądają na nieszczęśliwe wypadki, okazują się być morderstwami. Przy udziale doktora Zaifa Jezierski rozpoczyna śledztwo, które przyniesie wiele niespodzianek i zaprowadzi obu mężczyzn do klasztoru… Obaj odkryją też, że morderstwa mają związek z masonerią i że zabójca nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Jeśli choć trochę zaciekawiła was ta historia, podpowiadam, że przeczytać możecie o niej w książce Anety Ponomarenko „Strażnik skarbu”. W tym rasowym kryminale retro dowiecie się mnóstwo ciekawych rzeczy na temat Kalisza u schyłku XIX stulecia. Powieść wiernie oddaje topografię miasta i jego atmosferę, trochę senną i leniwą, z drugiej strony tajemniczą, mroczną i żywiołową. Anecie Ponomarenko udało się ukazać różne oblicza miasta, dzięki imponującej wiedzy na temat Kalisza, epoki, kultury, sztuki. „Strażnik skarbu” bowiem to nie tylko kryminał, ale i źródło wiedzy na temat samego miasta. Wszystko dzięki erudycji Zaifa i obyciu Jezierskiego, którzy to bombardują czytelników mnóstwem informacji…

Sam kryminalny wątek budzi ciekawość, jednak tempo w jakim się rozgrywa powoduje lekkie zmęczenie. Intrygował i irytował mnie jednocześnie, bo nic nie jest bardziej denerwujące od ślimaczącej się akcji.

Z drugiej strony wątki, jakie dodatkowo porusza, sprawiają że książka staje się świadectwem epoki, m.in. z jej rusofobią i antysemityzmem (zarówno Jezierski - pół Rosjanin i Zaif – Żyd, mają problem z akceptacją ze strony polskiego społeczeństwa).

Historię Ponomarenko ma w jednym paluszku. Bywa, że informacje te bardzo wzbogacają powieść, nadając jej klimatu. Czasem jednak odnieść można wrażenie, że historia skonstruowana jest tak, by przemycić jak najwięcej informacji o Kaliszu, skupiając się przede wszystkim na tym zadaniu, mniej uwagi poświęcając samej zagadce zabójstw.

Niektóre z faktów wyeksponowane zostały przesadnie, mocno dominując powieść i odsuwając na boczny tor główny wątek powieści. Chwali się jednak, że autorka pragnąc podzielić się swoją wiedzą przekazuje tak wiele szczegółowych, fachowych informacji. Być może w kolejnych powieściach układ będzie bardziej wyważony, co zdecydowanie wzmocni napięcie (koniecznie zweryfikować  trzeba to w kolejnej książce autorki Dom śmierci). Doceniam jednak te fragmenty, w których autorka skupia się na Kaliszu i Kaliszanach, na ich codziennych czynnościach, ubiorze, otoczeniu, kulturze w najrozmaitszym wydaniu. O ile są to fakty dotyczące miasta i odnoszące się do wydarzeń, ich wprowadzenie jest jak najbardziej uzasadnione. Wówczas lektura Anety Ponomarenko wprowadza czytelnika w dobry, „kryminalny” nastrój, a sam sposób pisania autorki nabiera charakterystycznego stylu. Dlatego też po książkę odsyłam zarówno fanów kryminałów, jak i wielbicieli historii. Kaliszan w szczególności. Dając Anecie Ponomarenko pewien margines zaufania, liczę że w kolejnych powieściach moje nieliczne zarzuty co do stylu pisania, staną się już tylko odległym wspomnieniem.

Link do opinii
Avatar użytkownika - flickma
flickma
Przeczytane:2014-10-24, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Świetna powieść nieznanej mi do tej pory autorki. Napisana z zębem, o wartkiej przygodowo-kryminalnej akcji. Autorka, widać to wyraźnie w książce - kaliska patriotka, zręcznie wplotła w fabułę ciekawe informacje o dziewiętnastowiecznym Kaliszu. Fabuła powieści, jak na realia polskiej literatury, dość nietypowa, a właściwie nietypowi główni bohaterowie powieści czyli szef gubernianej policji Walery Konstantyn Jezierski - carski radca stanu i utalentowany młody żydowski lekarz Jakub Zaif. Zaskakuje zwłaszcza bardzo ciepło potraktowana postać carskiego urzędnika, do tego policjanta. Zresztą gubernator Daragan też jest przedstawiany jako postać pozytywna. Zarówno Jezierski jak i Zaif, a zwłaszcza ten drugi stosują nowatorskie jak na ówczesne czasy metody śledcze, a zwłaszcza daktyloskopię co w głównej mierze przyczyniło się do wykrycia sprawcy okrutnych zabójstw dokonywanych na terenie Kalisza. Gorąco polecam szykując się na drugą powieść Anety Ponomarenko - "Dom śmierci".
Link do opinii
Kryminał umieszczony w przeszłości jest zawsze bardziej intrygujący od tego, z którym mamy do czynienia w obecnych lub przyszłych czasach. Tchną ponadczasową wartością i kłębkiem zawiłych sekretów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - wisnia86
wisnia86
Przeczytane:2014-10-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Avatar użytkownika - Lusia1987
Lusia1987
Przeczytane:2013-05-17, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Ostatnie śledztwo
Aneta Ponomarenko0
Okładka ksiązki - Ostatnie śledztwo

Rok 1900. Przełom wieków. W Kaliszu trwają przygotowania do wystawy archeologicznej. Tuż przed jej otwarciem dochodzi jednak do kradzieży kufra z cennymi...

Dom śmierci
Aneta Ponomarenko0
Okładka ksiązki - Dom śmierci

Po dwóch latach od rozwikłania słynnej zagadki kryminalnej w Kaliszu, spokój tego miasta znów został zakłócony. Odnajdywane są makabrycznie okaleczone...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy