Sto legend i opowieści bieszczadzkich

Zebrane przez znanego dziennikarza Andrzeja Potockiego piękne legendy związane z terenem Bieszczad. Doskonała lektura na wycieczkę. Legendy bieszczadzkie podzielone ze względu na tematykę: 1. Imię nasze ... Bies i Czad 2. Opowieści szczytów i skał 3. Zamki, ruiny i duchy 4. Ej wy chłopcy, wy mołodcy... 5. Szlacheckie ekscesy 6. Opowieści prawdziwe i przez gmin zmyślone

Informacje dodatkowe o Sto legend i opowieści bieszczadzkich:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1996 (data przybliżona)

Kup książkę Sto legend i opowieści bieszczadzkich

Sto legend i opowieści bieszczadzkich - opinie o książce

Avatar użytkownika - tlenianka
tlenianka
Przeczytane:2015-01-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Krótkie opowiastki tłumaczące skąd się wzięły nazwy niektórych miejscowości w Bieszczadach. Legendy związane z górami, dolinami, jaskiniami, potokami oraz miejscowościami i budowlami tego regionu. Po niektórych z tych miejsc już tylko one pozostały.
Avatar użytkownika - kofeinowe_ksiazk
kofeinowe_ksiazk
Przeczytane:2024-08-14, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,

Andrzej Potocki jest dziennikarzem, pisarzem, historykiem, regionalistą i animatorem sztuki. Był dyrektorem Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku. Autor kilkudziesięciu książek, głównie w tematyce bieszczadzkiej.
"Księga legend i opowieści bieszczadzkich" to spisane krótkie legendy, opowieści i wspomnienia przekazywane wcześniej ustnie z pokolenia na pokolenia, zbierane przez autora przez kilkanaście lat. Pojawiają się w nich postaci historyczne i fikcyjne, zjawy, biesy i czady. Historie te zawierają próby wytłumaczenia różnych zjawisk, a także pokazują w sposób ogólny wpływy różnych grup etnicznych, które na przestrzeni wieków zamieszkiwały te tereny. Są to opowieści w większości smutne, tragiczne i magiczne, pokazujące jak bardzo wymagające i trudne do życia były Bieszczady.
Książkę kupiłam w Wetlinie i jest dla mnie wartościową bieszczadzką pamiątką. Jest to publikacja, która powoduje we mnie wzruszenie, ponieważ Bieszczady zajmują specjalne miejsce w moim sercu i są dla miejscem, do którego chętnie wracam. Bardzo się cieszę, że autor pielęgnuje pamięć o tych niesamowitych, pięknych i jednocześnie trudnych terenach. Przedstawione historie są krótkie, czasem niedopowiedziane, czasem wzajemnie się wykluczające. Są to opowieści pamiętane i przekazywane przez różne osoby, prawdopodobnie przybyłe w te tereny po drugiej wojnie światowej lub później, bo większość ludności autochtonicznej została z tych terenów wysiedlona. Dla mnie chwilami historie te były zbyt przytłaczające i wolę czytać wybrane opowieści będąc w danym miejscu w Bieszczadach, przy ognisku, albo w namiocie podczas deszczu.
---

Majster Bieda czyli zakapiorskie Bieszczady
Andrzej Potocki0
Okładka ksiązki - Majster Bieda czyli zakapiorskie Bieszczady

Kultowa książka o kultowych postaciach Bieszczadów w już trzecim, znacznie poszerzonym wydaniu. Andrzej Potocki barwnym językiem opowiada o bieszczadzkich...

Podkarpackie Judaica
Andrzej Potocki0
Okładka ksiązki - Podkarpackie Judaica

Jest to książka która pokrótce przybliża Nam częściowo krótką historię Żydów z podkarpacia. Osobiście uważam Ją za jedną z Lepszych Książek o Żydach. Warta polecenia!!!...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski