Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam

Ocena: 5 (7 głosów)
Inne wydania:

Stanisława Celińska ze swadą opowiada o aktorstwie i codzienności, o sukcesach i problemach, o autorytetach i szukaniu spokoju.

Książka jest złożona z dwóch głównych warstw: pierwszej - pełnej faktów, oraz drugiej - refleksyjnej, z osobistym przesłaniem. Równolegle barwny portret Stanisławy Celińskiej tworzą jej przyjaciele i znajomi, m.in. Andrzej Wajda, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Maciej Stuhr...

Stanisława Celińska jest jedna i nigdzie nie ma osoby podobnej do niej - i w talencie, i w człowieczeństwie. W życiu jest heroiczna, w uzdolnieniach nie do ogarnięcia. Ma energię silnika odrzutowego, głos niebotyczny, muzykalność kompletną i odwagę zawodową jak mało kto. Po prostu - Stasia jest wspaniałą aktorką i niezwykłą osobą. To dla niej Bertolt Brecht napisał
Mutter Courage...
Kazimierz Kutz

Stasia jest to NAJCZYSTSZY DIAMENT -
Wielka AKTORKA...
Wielki CZŁOWIEK...
Mój wielki PRZYJACIEL...
Jerzy Antczak

Stanisława Celińska - aktorka teatralna i filmowa, współpracuje też z Teatrem Polskiego Radia, wokalistka, autorka tekstów piosenek. Warszawianka, absolwentka PWST w Warszawie. Stworzyła różnorodne postaci, dramatyczne i komediowe, pierwszo i drugoplanowe, epizodyczne, ale zawsze pełne emocji, przykuwające uwagę widzów i długo pamiętane. Na scenie teatralnej zadebiutowała w Teatrze Współczesnym w Warszawie (1968), w filmie u Andrzeja Wajdy w głośnym "Krajobrazie po bitwie" (1970).
Była związana również z innymi warszawskimi teatrami: Ateneum, Dramatycznym, Studio, Rozmaitości oraz z Teatrem Nowym w Poznaniu. Do 2015 roku w zespole Nowego Teatru w Warszawie, gdzie zasłynęła z ról w spektaklach w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.
Wystąpiła m.in. w filmach: "Nie ma róży bez ognia", "Zaklęte rewiry", "Panny z Wilka", "Panna Nikt", "Fuks", "Pieniądze to nie wszystko", "Katyń", "1920 Bitwa warszawska", oraz w serialach, m.in.:"Noce i dnie", "Alternatywy 4", "Zmiennicy", "Złotopolscy", "Samo życie", "Mamuśki", "Barwy szczęścia". Od 2012 roku regularnie nagrywa płyty ("Nowa Warszawa", "Atramentowa...", "Malinowa...", "Jesienna...") i występuje na koncertach.
Laureatka wielu nagród. Długą listę rozpoczyna I Nagroda w kategorii Debiuty na festiwalu w Opolu w 1969 roku za piosenkę "Ptakom podobni". W ostatnich latach wyróżniona m.in. Orłem - Polską Nagrodą Filmową (2011), Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida (2014), Wielką Nagrodą Festiwalu Dwa Teatry (2016), Fryderykiem (2019) i Nagrodą Publiczności na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2020).

Karolina Prewęcka - dziennikarka prasowa, autorka książek. Pochodzi z miejscowości Lubraniec na Kujawach. Ukończyła etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. W wydawnictwie Prószyński i S-ka ukazały się jej wywiady-rzeki z Bohdanem Łazuką - "Przypuszczam, że wątpię", i ze specjalistą psychoterapii uzależnień dr. med. Bohdanem T. Woronowiczem - "Dasz radę!" Opublikowała również inne książki o ludziach kultury, biznesu i postaciach historycznych, m.in. o jasnowidzu Stefanie Ossowieckim i malarce Meli Muter.

Informacje dodatkowe o Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2020-11-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381693271
Liczba stron: 248

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam - opinie o książce

Do przeczytania książki pt.’’ Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam'' autorstwa Pani Karoliny Prewęckiej zachęciły mnie role oraz osobowość aktorki.
Rolą Janeczki w serialu emitowanym przez telewizję Polsat pt. '' Samo życie'' zyskała moje uznanie. Barwne życie artystyczne Pani Stanisławy Celińskiej uświadamia nam, że należy korzystać z niego jak najwięcej. Jak to podkreśla aktorka, że jest aniołem w skórze diabła tak o niej, mówiły mama i babcia. Miłość do zajęć teatralnych zaszczepiła w niej pani w przedszkolu, gdy miała 4-latka. Jak to, mówi, poczuła prawdziwego bakcyla do grania w przedstawieniach. Babcia dbała o to, aby posiadała strój do podwójnych ról, które lubiła jako mała dziewczynka. Ceni sobie rady babci Janiny, która doświadczyła wielu niełatwych sytuacji, a przy tym nauczyła wnuczkę żyć oszczędnie. Miłości Pani Stanisława nie zaznała od mamy, ale za to dziedziczyła talent do grania na pianinie. Jak każda nastolatka, przechodziła bunt chłopięcy jak to, określała. W wieku 15 lat uczęszczała na zajęcia teatralne. Poznała tam m. in. Pana Andrzeja Seweryna, w którym się podkochiwała. Twierdzi, że jest to miłość platoniczna. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że Pani Stanisława jest ambitna i nie boi się wyzwań. Podobała mi się jej rozmowa przeprowadzona z Mistrzem filmu Panem śp. Andrzejem Wajdą. Takie wspomnienia o tym, jak to wyglądała ich współpraca podczas grania w filmie pt. Krajobraz po bitwie- debiut w roli Niny. Pani Stanisława jest wspaniałą mama dla córki Aleksandry i syna Mikołaja, aktorka, ale nie jedno przeszła mając na swojej drodze trudne dzieciństwo, nałogi. Dzięki temu, że wyszła z nałogu, jakim jest alkoholizm, palenie dała świadectwo, że jeśli się czegoś, chce to, można tego dokonać na podstawie czerpania siły od innych osób. Tą siłą była dla niej córka Aleksandra. W książce zamieszczone są zdjęcia z dzieciństwa, szkoły, szkoły teatralnej, wspomnienia aktorów, pracowników teatru, przyjaciół, reżyserów, dorobek artystyczny oraz indeks. Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego tak bardzo podobają mi się role Pani Stanisławy, która gra mamy, ciocie, babcie? To jedna z aktorek, która kocha pracę w teatrze, ceni sobie pracę z reżyserami. Wybiera sobie takie role, przy których czuje się dobrze i uśmiecha się, że taka zwykła rola, a przyniosła jej wyróżnienie. Podoba mi się jej podejście, że lubi pomagać młodym aktorom, w odnalezieniu się w zawodzie. Na zakończenie mogę jedynie zacytować słowa reżysera, który kocha bardzo swoich aktorów tak jak swoją żonę – Jadwigę, Jerzy Antczak, z którym aktorka współpracowała, grając Agnieszkę, córkę Barbary Niechcic w serialu pt. '' Noce i dnie''- Stasia jest to NAJCZYSTSZY DIAMENT- WIELKA AKTORKA…WIELKI CZŁOWIEK MÓJ WIELKI PRZYJACIEL…
Pani Karolina Prewęcka zadbała o każdy szczegół zaprezentowany na łamach tej pięknie wydanej książki wydanej przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka.
To książka, którą warto przeczytać oraz posiadać w swojej biograficznej kolekcji i powracać do niej w chwilach nostalgii.

Link do opinii
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-08-18,

Jak dla mnie  - pewien  niedosyt. Wstyd przyznać, ale kojarzyłam Panią Stanisławę Celińską z kilku ról teatralnych i filmowych - ale tak  to  jest gdy nie ogląda się telewizji.Ogromny dorobek  artystyczny.

Przyjemnie  się czyta, choć  w wywiadzie poruszane są  też  bardzo  trudne  tematy.  Szkoda, że czasem  tylko m powierzchownie.  Bardzo  mądra,  obdarzona wieloma talentami, silna kobieta o niesamowitej   wręcz  skromności i pogodzie  ducha. O sprawach wstydliwych i  trdnych  aktorka  mówi  z otwartością, bez  zbędnych frazesów czy usprawiedliwiania się.  Pogodzona z losem i przyjmująca wszystkie  jego przeciwności .

Pani Stanisława  jest człowiekiem, z którym  chciałoby się usiąść i rozmawiać, rozmawiać i rozmawiać.

 

Link do opinii

Proza życia

Lubię czytać biografie, wywiady - rzeki ze znanymi ludźmi ze świata kina i teatru, dlatego z wielką ciekawością sięgnęłam po wywiad Karoliny Prewęckiej ze Stanisławą Celińską, którą kojarzyłam z ulubionych seriali, filmów czy piosenek("Nie strasz", "W imię miłości") z płyty Atramentowa, czy duetu z Muńkiem Staszczykiem, które kocham.

Mimo że lubię ten gatunek, to z tej publikacji jestem zadowolona średnio. Co prawda dostajemy dużo na temat dorobku artystycznego pani Stanisławy, jej początków w teatrze, kinie. Natomiast jej życiu prywatnemu jest bardzo mało poświęconego miejsca. Aktorka opowiada trochę o dzieciństwie, o swojej ukochanej babci, o rodzicach, ale o jej dorosłym prywatnym życiu dowiadujemy się niewiele, wspomina o mężu, o dzieciach, ale w zderzeniu z informacjami o karierze jest tego niewiele, dodatkowo o niektórych kwestiach, wydarzeniach, spektaklach czy filmach czytelnik czyta kilkukrotnie z perspektywy aktorki jak i jej przyjaciół ze świata kina czy teatru, nie ukrywam, że trochę mnie to nudziło. Kolejnym zarzutem z mojej strony są wstawki z opinii innych, czy to aktorów, aktorek, bliskich osób pani Stanisławie, które zajmują jedną trzecią książki i dodatkowo wybijają z rytmu czytania wywiadu z aktorką. Zresztą te opinie zdały mi się takie sztuczne, bezosobowe, nienaturalne, takie laurki wystawione pani Celińskiej na potrzeby tej publikacji, za piękne, za słodkie, za grzeczne. Wszyscy, którzy wypowiadają się tutaj o pani Stasi przedstawiają ją jako bardzo dobrego człowieka, wręcz anioła. Może jestem zbyt podejrzliwa i nieufna, ale gdy widzę takie peany to od razu nabieram wątpliwości w szczerość takich opinii, bo nie ma ludzi doskonałych, bez wad, więc takie laurki czynią więcej złego niż dobrego, przynajmniej ja tak uważam.

Publikacja zawiera kolorowe fotografie, dorobek artystyczny pani Stasi(niecały, bo do roku 2011), nagrody, które zdobyła, a także opis wrażeń pani Karoliny ze spektakli, które widziała, a w których grała pani Celińska.

Bardzo cenię i szanuję panią Stanisławę, za jej trudne doświadczenia życiowe, za miłość do zwierząt i natury, za życzliwość ludziom, za jej role, a także za utwory, które wzruszają moje serce, za to jakim człowiekiem jest. Ale tą publikacją nie jestem zachwycona, w niektórych momentach trochę się nudziłam, a nawet irytowałam, mam tu na myśli te wstawki - laurki znajomych bohaterki tej książki, gdy autorka oddawała głos pani Stanisławie nie ukrywam, że czytało mi się książkę od razu lepiej i szybciej. Mam nadzieję, że pani Celińska postanowi wydać swoje wspomnienia i będzie to wtedy w pełni satysfakcjonująca lektura dla jej wiernych fanów.

Podsumowując, ani nie polecam ani nie odradzam lektury tej książki. Jeśli kochacie biografie, świat kina, teatru i jesteście ciekawi osoby pani Stanisławy to czytajcie. A jeśli nie, to na pewno znajdziecie coś innego, ciekawego do lektury, jestem tego pewna ! :)

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Link do opinii
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - MadameZuzu
MadameZuzu
Przeczytane:2013-09-05, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - welka
welka
Przeczytane:2013-05-04, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - grzeniuJee
grzeniuJee
Przeczytane:2013-03-28, Ocena: 5, Przeczytałem,
Inne książki autora
Dasz radę. O bezpiecznym wychodzeniu z uzależnień
Karolina Prewęcka0
Okładka ksiązki - Dasz radę. O bezpiecznym wychodzeniu z uzależnień

Współautor tej książki oraz wielu innych publikacji z dziedziny uzależnień, niezwykle ceniony psychoterapeuta, dr n. med., specjalista psychiatra Bohdan...

Papcio Chmiel Udomowiony
Karolina Prewęcka0
Okładka ksiązki - Papcio Chmiel Udomowiony

Papcio Chmiel jest mentalnym ojcem kilku pokoleń Polaków zaczytanych w przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka. Stał się dobrem narodowym, bohaterem zbiorowej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy