Co to są stałe przyrody? Czy naprawdę się nie zmieniają? Czy życie powstałoby, gdyby były one choć trochę inne?
Rzeczywistością, jaką znamy, rządzi zbiór stałych - liczb i wartości określających działanie sił takich jak grawitacja, prędkość światła oraz masy cząstek elementarnych. W swojej książce John D. Barrow poddaje drobiazgowej analizie ich wpływ na powstanie znanego nam Wszechświata. Sugeruje jednak, że w zamierzchłej przeszłości podstawowe siły przyrody mogły być inne oraz że ich ewolucja jeszcze się nie skończyła.
W barwny i przystępny sposób Autor prezentuje katalog niezwykłych zbiegów okoliczności, które umożliwiły powstanie życia na Ziemi. Co by się jednak stało, gdyby okoliczności te uległy choćby nieznacznym zmianom? Następstwa wahań praw fizyki okazują się bardzo brzemienne w skutki. Na przykład niewielka zmiana stosunku mas elektronu i protonu spowoduje, że atomy przestaną istnieć, a wraz z nimi świat, jaki znamy.
Fascynująca. Syrenia pieśń o stałych przyciąga najtęższe umysły zajmujące się fizyką i kosmologią - ,,The Washington Post Book World"
Barrow potrafi wspaniale opowiadać. Książka pełna jest wspaniałych, sugestywnych obrazów, które aż chce się zapamiętać. - ,,The Guardian"
Fascynująca... Główną zaletą książki jest różnorodność poruszanych w niej tematów - ,,Nature"
John D. Barrow - kosmolog, matematyk i fizyk teoretyczny na Uniwersytecie Cambridge. Laureat Nagrody Templetona, autor ponad 400 publikacji naukowych i kilkunastu książek, m.in. Książka o Niczym (CCPress 2015), Początek Wszechświata (CCPress 2016).
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2017-09-28
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 400
Tytuł oryginału: The Constants of Nature
Czy kiedykolwiek uda nam się odkryć jedną teorię naukową, która będzie w stanie wyjaśnić wszystko co już się wydarzyło i wszystko co dopiero się...
Co to jest Nic? Czym była próżnia dla Greków, a czym jest dla współczesnej kosmologii? Czy zero Babilończyków, Hindusów...
Chcę przeczytać,